A kerékpározás különösen nagy élmény vidám tavaszi vagy nyári napokon, főként ha szemkápráztató tájakon gurulhatsz végig két kerékkel. Készülj fel minden eshetőségre, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés!
A következő 10 pontban hasznos tanácsokat gyűjtöttünk össze, hogy mit ellenőrizz indulás előtt, hogyan pakold össze a hátizsákodat és mire ügyelj útközben!
Amiről szó lesz
Ellenőrizd a fékeket!
Rossz vagy bizonytalan állapotú fékkel sose indulj útnak! Hiába aggódsz azon, hogy eltérsz az ütemtervedtől, sose a fékek ellenőrzésével spórolj időt, mert súlyosan balesetveszélyes! Mindig teszteld le, hogy az első és a hátsó fékek egyaránt jól fognak-e: húzd be őket, és ha el tudod mozdítani a bringádat, akkor nem megfelelőek, azaz elkoptak vagy nem ideális a beállításuk.
Vizsgáld meg a láncok állapotát!
Szentelj külön figyelmet a kerékpár lánc feszességének, kenésének! Az akadozó, rosszul beállított váltó könnyen meghibásodhat és akár balesetet is okozhat, így állapotának ellenőrzése legalább olyan fontos, mint a fékeké, különösen ha nem aszfalton, hanem dimbes-dombos tájakon gurulsz.
Ügyelj a gumikra!
Mindenképpen ellenőrizd a gumik állapotát: legyenek feszesek és épek! Ha repedést látsz rajtuk, vagy túlságosan kopottak, cseréld le őket! Fontos, hogy a guminyomás ideális legyen, mert segíti a bicikli irányíthatóságát. Érezni fogod a különbséget!
Figyelj a tisztaságra!
A mozgó alkatrészek mindig legyenek tiszták, de legyen rajtuk elegendő zsír, olaj! Ha nem megfelelőek az arányok, az rövid idő alatt tönkreteheti a kerékpárt.
Szerezz be jó egy jó lakatot!
A biztonságra nem csak tekerés közben érdemes ügyelned, hanem akkor is, amikor ott hagyod valahol a kerékpárodat. Egy jó lakat (kulcsos vagy számzáras) nagyon sok problémától megkímélhet. Alaposan nézd meg, hogy mihez rögzíted a bringát: semmiképp ne legyen mozdítható! Nem elég, ha a bicikli első kerekét lakatolod le, mert az nagyon gyorsan leválasztható a bicikliről. Fűzd át a lakatot a keréken és a vázon is, hogy biztonságban tudd a kerékpárodat!
Ne feledd a KRESZ előírásokat!
A KRESZ szerint kötelezőek a következők: két fék, csengő, küllőprizma az első keréken, fehér vagy sárga fényű első lámpa vagy villogó, piros fényű hátsó lámpa vagy villogó, piros hátsó fényvisszaverő. Rossz látási viszonyok esetén lakott területen kívül láthatósági mellény használata kötelező!
Vidd magaddal a legfontosabbakat!
Készíts a hátizsákodba pótbelsőt, kerékleszedő készletet és pumpát. Ha nincs tartalékbelsőd, a kisebb sérüléseket kijavíthatod ragasztókészlet segítségével is. Alapvető felszerelés a pumpa, a szerelőkészlet és persze a lakat. Profiknak és/vagy teljesítménytúrázóknak hasznos lehet egy vezeték nélküli kerékpárkomputer is, amely fontos adatokat rögzít (útidő, sebesség, stb.).
Ezeket pakold be a hátizsákodba!
Legyen zseblámpád, esőkabátod, esővédő a hátizsákodra, bukósisakod, naptejed, alap gyógyszerek, vitaminok, tartalék fél literes ásványvíz, egy-egy energiaszelet. Egy izomlazító krém is jól jöhet nap végén, ha hosszú útra mész.
Készíts útitervet!
Ha kényelmes tempóban szeretnél haladni, számolj kb. napi 50 km-rel, de még kevesebbel, ha gyermekekkel túrázol. Oszd be a napi kilométereket (mindig számolj inkább kevesebbel) és ennek megfelelően foglalj szállást. Az útvonalad mentén jegyezz fel magadnak néhány kerékpárszervizt!
Mérd fel jól az erőnlétedet!
Óvatosan a komoly teljesítménytúrákkal, ha nem tudsz előtte fokozatosan készülni rá! Így elkerülöd a súlyosabb izomlázat és a lesérülést is. Élvezd a kikapcsolódást, hangolódj rá a természetre és a saját tempódra, hogy felejthetetlen élményekben legyen részed, amire öröm lesz visszaemlékezni!