Mindig is selymes pázsitra vágytál, amelyre öröm mezítláb lépni? Még nincs késő hozzá, hogy idén is élvezhesd a gyep zöldjét! Három tippünk ebben lehet a segítségedre a kertben. Tarts velünk!
A zöld pázsit a kerted koronája: nagy(obb) kiterjedése miatt szembetűnő, így ha nem gondozod, az összhatáson érződni fog, hogy bizonyos teendőket elhanyagoltál vagy nem megfelelően végeztél. Ha azonban az alábbi három tanácsot megfogadod, nagy esély van arra, hogy kerted csodájára járjon a szomszédság. Felkészültél a csodás gyep látványára?
Ki mint vet, úgy arat
Ugyan hol is kezdődhetne máshol a gyep ápolása, mint a fűmagok elvetésénél? Ahhoz, hogy egészséges és jó állapotú pázsittá váljon, érdemes megfogadni a következőket:
- Készítsd elő a talajt! Lazítsd fel és gyomtalanítsd alaposan, gyökerestől eltávolítva a gyomokat!
- Tápláld a földet! Használj alapműtrágyát és szerves trágyát vegyesen!
- Ne felejtsd a talajfertőtlenítést sem, hiszen legtöbbször ezen áll vagy bukik a füvesítés sikere.
- Jöhet a fűmag, de nem mindegy, hogy milyen évszakban!
Fűvetésről lehet szó ősszel (augusztus végétől szeptemberig) és tavasszal is (márciustól májusig), a lényeg, hogy fagymentes időben végezd el és kerüld a nyári kánikulát, hiszen egyik időjárás sem ideális a fűmagok csírázásához. Legyél résen, mert a sikerhez kiegyensúlyozott öntözésre is szükség van, hogy ne száradjanak ki a magok!
Az öntözés csodákra képes
Sajnos nincs minden kertre és gyepre alkalmas, univerzális recept. Több szempontot kell figyelembe venned ahhoz, hogy munkádat siker koronázza. Egy biztos, a locsolás kulcskérdés, amit nem szabad elhanyagolnod! Tedd fel a következő kérdéseket kerttervezéskor:
- Milyen évszak van éppen? Mi jellemzi az időjárást?
- Kézzel locsolsz vagy automata öntözőrendszer végzi a munkát? Utóbbi mennyi vizet ad egységnyi idő alatt?
- Milyen jellemzőkkel bír a talaj?
- Milyen növények vannak a kertben?
Vannak irányadó öntözési mértékek, amelyeket követhetsz, de figyelj rá, hogy a kerted egyedi igényeit figyelembe véve járj el. Néhány ökölszabály azonban segíthet:
- Az öntözést az évszakhoz és a talajhoz igazítsd! Ez szezononként biztosan változik, de azon belül is, például esős időjárás esetén! A talaj típusa is meghatározó, hiszen kötött és a homokos talajon másképpen viselkedik a víz.
- Kizárólag csak kánikulában locsolj naponta, azaz 35°C körül, de ilyenkor inkább csak homokos talajon. Ha tavasszal is naponta öntözöl, azt kockáztatod, hogy a fű a gyökereit a talaj felső rétegében kezdi kinöveszteni, ahelyett, hogy a föld alatt 15-18 cm-rel tartaná. Így a későbbi stressz hatásoknak nem fog tudni ellenállni!
- Fontos, hogy csak annyi vizet öntözz ki, amennyit elbír a talaj, és ami fel tud száradni a következő locsolás előtt! Ha nem szárad fel addigra, ne locsold újra!
- Ne öntözd a füvet nyáron este, mert a meleg földön párolgásnak indul a víz, ami kedvez a gombás fertőzések elszaporodásának.
Nyírd, vágd rendszeresen!
Ha a fű kinőtt, a locsoláson kívül a rendszeres fűnyírással is foglalkoznod kell. Ehhez számos eszközt bevethetsz, kerted méretének és személyes preferenciáidnak megfelelően. Választhatsz hatalmas kert esetén a fűnyíró traktorok közül, hasznodra válhat kisebb kert esetén elektromos vagy benzines fűnyíró, míg kis előkerthez kiváló egy suhanó fűnyíró is. Amennyiben rendelkezel sziklakerttel vagy kerítéssel, esetleg kerti ösvénnyel, egy szegélynyíróra is szükséged lehet. Ha szükséged van néhány hasznos tanácsra a fűnyírást illetően, olvasd el cikkünket, amelyben tippekkel látunk el a megfelelő fűnyíró kiválasztásában. Sok sikert kívánunk álmaid gyepéhez! 🙂