Ha szenvedélyesen barkácsol és szerel, ne csak szerszámot, eszközt, műszert válasszunk neki, hanem olyan megoldásokat is, amelyekkel rendet tarthat köztük.
Azt gondolnánk, könnyű megajándékozni azokat, akik valamilyen hobbit űznek, hiszen a kedvenc tevékenységükhöz kapcsolódó ajándéknak biztosan örülni fognak. Ez igaz is, meg nem is. Ha a szenvedély olyan területhez kapcsolódik, amihez nem értünk, és nem is szándékozunk benne elmerülni, komoly fejtörést okozhat, hogy rájöjjünk, mire lenne szüksége a megajándékozottnak, mi hiányzik a szerszámok közül, mi hiányzik a készletből, melyik eszköz éri meg az árát.
Ez megnehezítheti a konkrét tárgy kiválasztását, ugyanakkor van két olyan szempont, ami alapján biztos kézzel választhatunk: a rend és a balesetmentes tárolás. Ha a szerettünk imád barkácsolni, szerszámokon kívül tárolókat és rendszerezőket is ajándékozhatunk neki, hogy biztonságban tudhassa a készletet.
Amiről szó lesz
Rendszerek a szerelőműhelyben a barkácsoláshoz
A jól használható rendszer kialakítása több szinten történik ‒ ez a szerelőműhelyre is igaz. Nem csak arra érdemes törekedni, hogy szétválogassuk a holmikat (például csavarokat az anyáktól), hanem arra is, hogy az összetartozó vagy hasonló jellegű tárgyakat egymás közelében helyezzük el.
Nem árt szem előtt tartani azt is, hogy általában a műhely melyik részében használjuk az adott eszközöket, és mely tárgyakat használjuk egyszerre, hogy ne kelljen folyamatosan értük nyúlni egy szerelési folyamat alatt. A barkácsolás és javítás elmélyült figyelmet kíván. Ezeknek a szempontoknak megfelelően érdemes a tárolóeszközöket összeválogatni.
A rendszer alapja lehet néhány nagyobb szekrény és polc (esetleg speciális akasztó vagy tárolóállvány) a nagyobb dolgoknak, méretes eszközöknek és gépeknek. A kisebb méretű eszközöket (szerszámokat, mérőeszközöket, sablonokat, alkatrészeket) érdemes fiókkal vagy fakkokkal rendelkező rendezőkbe tenni. Az egészen kis méretű tárgyakat (mint amilyenek a csavarok, a szegek, a tiplik) speciálisan erre kialakított, sok kis fiókkal vagy rekesszel rendelkező tárolókban a legpraktikusabb tartani.
A mobilitást igénylő feladatokhoz hordozható megoldások kellenek, mint amilyen a szerelőöv, a szerelődoboz vagy szerelőbőrönd. Ezekben rendszerint nem hosszan tároljuk a szerszámokat, hanem az éppen aktuális feladathoz összeválogatjuk, amikre szükségünk lehet, majd a feladat elvégzése után kipakolunk belőlük.
A rendezők világa
Rendezőnek nevezzük azokat a kisebb nagyobb dobozokat, amelyeknek még a belső szerkezete sem fix. Belső síneket alakítottak ki bennük, és mozgatható rekeszfalakat mellékelnek hozzájuk, hogy a dobozban tetszőleges helyen becsúsztatva kívánt méretű rekeszeket alakíthassuk ki ‒ egy példa erre a 36 Black rendező. Így ugyanabban a dobozban elférnek az egészen apró szegecsek mellett a százas szögek vagy a sarokpántok is. Létezik olyan változat is, például a Keter 22” gear rendszerező, amelyhez kivehető dobozokat gyártanak, hogy az igényeink szerint illeszthessük bele őket.
A bőrönd formájú, füles tárolókat kényelmesebben hordozhatjuk, ha máshol kell szerelési munkát végezniük, ez az előnyük a doboz alakúakkal szemben. Utóbbiak viszont a műhely polcán jönnek jól. Nagyon praktikusak azok a kétszintes típusok, amelyeknél a felső rész rekeszes, az alsó pedig osztatlan, a nagyobb szerszámok tárolása miatt.
A megunhatatlan szerszámosláda
A szerszámosláda nem újdonság a szerelni szerető férfiak számára, de a kínálat gazdagodott az utóbbi időben. A legegyszerűbb modell, a Curver Basic láda, amelyben egy belső tálcát is elhelyeztek, rekeszekkel az apróságoknak. A Curver Prémium szerszámosládának már a tetején is található tárolódoboz. A kétszintes típusoknál, mint amilyen a Keter szerszámosláda, kényelmes az a megoldás, hogy a szintjei nyitással oldalra tolhatók, így férhetünk a doboz aljában elhelyezett tárgyakhoz. Klasszikus darab a két irányban harmonikaszerűen nyitható, lemezből készült alap típus, ami egy mozdulatra feltárja a teljes tartalmát, valamint ütésálló és zárható. A sokfunkciós szerszámosláda esetében, ahol a belső tálcán, a tetőn elhelyezett dobozokon túl az aljában fiókokat is találunk, csak arra kell odafigyelni, hogy telepakolt állapotban is megemelhető legyen.
Szabad kezek a szereléshez, avagy szerszámövek barkácsoláshoz
A szerelési munka egész hangulatát meghatározza, hogy menet közben mit kezdünk a szerszámokkal, amire épp nincs szükség. Egyrész jó, ha nincsenek útban, de mégis kéznél vannak, amikor újra rájuk kerül a sor. Másrészt mindenképpen figyelni kell a biztonságunkra, nehogy sérülést okozzanak az eszközeink.
A szerszámöv rendkívül célszerű, hiszen több különféle méretű zseb, hurok, akasztó található rajta az eszközök és szerszámok veszélytelen, mégis könnyen hozzáférhető átmeneti tárolásához. Kisebb és nagyobb méretekben és különböző alapanyagokból (textil, hasított bőr) kapható.