Ha a konyha ördöge vagy és rajongsz a különleges ízekért, ideje belefognod valami újba: a hétvégi grillezés alkalmával próbáld ki a házi füstölést, professzionális alapanyagokkal és füstölőkkel!
A húsok, halak, sőt akár sajtok otthoni füstölése minden gourmand és kifinomult ínyenc számára izgalmas kulináris kaland lehet. Miért ne próbálnád ki te is, ha már úgyis a nagy tavaszi, sőt akár nyári grill partikat tervezgeted? Elárulunk néhány alapvető információt és hasznos tippet, hogy siker koronázza már az első próbálkozást is!
Amiről szó lesz
Mit is jelent a füstölés?
Akkor beszélhetünk házi füstölésről, ha valamilyen füstölő hordóban vagy kemencében adott típusú fa közvetlen elégetésével keletkezett füsttel tartósítasz és/vagy ízesítesz húst, halat esetleg sajtot. Ismerd meg az évszakoktól független folyamatot egy kicsit közelebbről és olvass tovább!
Füstölési eljárások és időtartamuk
Az egyik leggyakoribb típus a hideg füstölés, amely 10-25 °C közötti hőmérsékleten történik. Ennek feltétele, hogy a füstölni kívánt alapanyag szárított formában kerüljön a füstölőbe és maga a füstölő anyag se legyen nedves. Előnye, hogy az így készült hús rendkívül tömör lesz, nagyon keményre szárad. A szükséges füstölési idő általában több napig eltarthat, az étel tartósított lesz, sokáig fogyasztható marad. A disznótoros termékek is gyakran ezzel az eljárással készülnek.
A meleg füstölés már ennél magasabb hőmérsékleten, 30-50 °C-on történik, az időtartama pedig jóval rövidebb, egy-két órától egy napig tarthat. Az így készült ételt két-három héten belül el kell fogyasztani, hogy ne romoljon meg.
A forró füstölés esetén 50-90 °C-ot mutat a hőmérő, amely miatt az étel nagyon gyorsan elkészül, elég hozzá kb. 2 óra. Fogyasztása azonnal ajánlott, hiszen nem tartósítási, hanem főzési eljárás. Érdemes megjegyezni, hogy vastagabb, keményebb húsok esetén előfőzés szükséges, mert ellenkező esetben nyers maradhat a hús középső része.
Az előbbiekkel szemben a nedves füstölés során a páratartalom igen magas, akár 90%-os, amit úgy lehet fokozni, hogy vízzel teli nagy tálat helyezel a füstölőbe. Az eljárás előnye, hogy egyes húsok, például kolbászok érése szárítás nélkül valósul meg rövid idő alatt.
A füstölő készülékek típusai
Ma már meglehetősen széles a kínálat, amelyből választhatsz. Elérhetők speciális füstölőhordók, asztali melegfüstölő gépek, smoker grill készülékek, de kialakíthatsz nagy méretű épített füstölőkamrát vagy kéménybe épített füstölőt is. Ezek persze akkor válhatnak be igazán, ha rendszeresen és nagy mennyiségben kívánsz húsokat füstölni. Ha hobbiként gondolsz rá, akkor sokkal inkább felel meg a célnak egy füstölőláda vagy füstölőszekrény.
Mivel ízesíts a füstöléskor?
Biztosan sejted, hogy a füst könnyedén ízesíthető különböző aromásabb fűszernövényekkel mint a rozmaring vagy a borókabogyó (mely remekül passzol vadhúsokhoz), de érdemes kísérletezni más illatos fűszerekkel is. Az íz szempontjából is nagy hangsúlyt kell helyezni a füstölő fára (éger, tölgy, cseresznye stb.) vagy füstölő forgácsra, melyek számtalan illattal és aromával (boróka, alma, mesquite, stb.) gazdagítják az ételeket.
A füstölés, akárcsak a grillezés, olyan izgalmas ízélményeket tartogat, amelyeket jó érzés megosztani másokkal: családi vagy baráti társaságban az igazi! Tegyél egy próbát és kápráztasd el a környezetedet igazán finom fogásokkal, és próbáld ki a házi füstölést akár már a hétvégén!