A megfelelő mosógép megtalálása olyan kihívások elé állít, amelyeket nem érdemes félvállról venni, hiszen hosszú távra szóló, átgondolt döntéseddel a házimunkára szánt időt rövidítheted, a ruháid élettartamát pedig növelheted. Tarts velünk és tudd meg, hogyan válaszd ki a számodra legmegfelelőbb mosógépet!
Gyönyörűen tiszta ruhák, friss öblítő illat és hibátlanul működő mosógép, amely csöndben végzi a dolgát, amíg te egyéb teendőidet intézed. Ezeket a reklámszerű pillanatokat csak egy igazán körültekintően megvásárolt mosógép választja el a valóságtól. Legyél te a mosás bajnoka, életed legjobb masinájával! Egy pillanatra tedd félre a szennyeskosarat, mert ezúttal segítünk a döntésben a legfontosabb szempontok körüljárásával!
Amiről szó lesz
Elöl- vagy felültöltős mosógépet válassz?
Mindkét típusnak megvannak a maga előnyei, csak azt kell mérlegelned, hogy számodra melyek igazán fontosak. A vásárlói döntések alapján úgy fest, hogy az elöltöltős modellek kelnek el gyakrabban, hiszen ezek valamivel esztétikusabb darabok, illetve sokan kedvelik például azt is, hogy nem csak hallják, hanem látják is, amint a mosógép a dobban pörgeti a szennyest. Tudnod kell azonban, hogy ezek a mosógépek több helyet foglalnak el az oldalra nyitható ajtó miatt, mint a felültöltősek.
Utóbbiak megtöltéséhez még csak le sem kell hajolnod, így kényelmesen pakolhatod bele a ruhákat, bár arra figyelned kell, nehogy a dob mellé ejts egy-két ruhát, hiszen azt sokszor csak a szerelő tudja kibányászni onnan. Talán az egyik legmeggyőzőbb érv a felültöltős modell mellett, hogy olcsóbb és élettartama jelentősen hosszabb, mint az elöltöltőseké.
Milyen méretű mosógépet szerezz be?
Kalkulálnod kell az adott helyiség alapterületével, illetve a mosógép típusával. Ahogyan fent is írtuk, az elöltöltős mosógépeknek több hely kell, míg a felültöltős gépeknek kevesebb, így keskenyebbre is tervezik őket. Fontos, hogy a mosógép mérete és a kapacitása is optimális legyen, hiszen mindenképp meghatározó, hogy a háztartásban hány fő ruhaneműit kell mosnia. Értelemszerűen minél többen laktok együtt, annál nagyobb tárcsás mosógépet érdemes választani.
Milyen energiafogyasztási mutatókra figyelj?
Szinte mindent eldöntő szerepe van a választás során az energiafogyasztási mutatóknak, amelyeket megtalálsz EU szabvány szerint minden egyes mosógépen, egészen A osztálytól (legjobb) a ma már ritkán látott G osztály (legrosszabb) minősítésig.
A kategóriákba soroláskor számít a centrifuga fordulatszáma, a dob befogadóképessége, a zajszint és persze a víz-és energiafogyasztás mértéke. Egyes mosógépeken egyébként láthatsz A+A minősítést is, amelyek a legprofibb készülékek közé tartoznak. Digitális kijelzőjük, elárasztás elleni védelmük és számos más hasznos funkciójuk (például a hibafelismerés) igazán modern háztartási eszközökké teszik őket.
Ügyelj a lehetséges mosási programokra!
Ma már számos lehetőség közül választhatsz, ha nem elégíti ki az igényeidet a hagyományos 30°C, 40°C, 60°C és 90°C-os mosás. Vásárolhatsz olyan mosógépet, amelyik képes külön az előmosási, öblítési vagy szimplán csak centrifugázási funkcióra. Hasznos lehet a késleltetett indítási program is, amellyel a hazaérkezésedhez állíthatod a mosást, hogy ne álljon egész nap a mosógépben a vizes ruha. Érdemes megnézni azt is, kínál-e a gép valamilyen extra környezetbarát funkciót, amellyel még több vizet és energiát takaríthatsz meg még a modern mosógépekhez viszonyítva is.
Forgótárcsa vagy forgódob a jobb megoldás?
Ahogyan a felültöltős és az elöltöltős mosógép megoldások, úgy a tárcsa vagy dob kérdése is megosztó. A forgótárcsás mosógépek mindenesetre ma már ritkábbak, mint a forgódobos gépek, mert kevésbé kíméletesek a ruhákhoz, azonban jóval olcsóbbak is és egyszerűen kezelhetők. A forgódobos mosógépek ellenben jóval környezetbarátabbak és energiatakrákosabbak, hiszen már 5 liter vízben jól kimosnak 1 kg ruhát, szemben a forgótárcsás mosógépekkel, amelyeknek ehhez kb. 20 liter vízre van szükségük (bár gyorsabban elvégzik a mosást, kérdés, hogy elég hatékonyak-e közben).
Szárítson a mosógép vagy sem?
A szárítós mosógépek nagy szolgálatot tehetnek, ha nem használsz különálló centrifugát vagy más szárítógépet és nincs ilyen funkció a mosógépeden sem, valamint nem áll rendelkezésedre elegendő hely a lakásban a sok ruha kiteregetéséhez. Mivel leginkább az elöltöltős modellek rendelkeznek ilyen felépítéssel, a nagyobb méretigény okozhat ilyenkor problémát. Érdemes azt is tudnod, hogy ezek a szárítós mosógépek csak a hagyományos gépek kapacitásának kb. a felére képesek, tehát nem tudsz annyi ruhát kimosni egyszerre, mint egy hagyományos mosógéppel, ráadásul nagyon sok, akár 100 liter vizet is elhasználnak egy (a szárítós kialakítás miatt már egyébként is csökkentett) ruhaadag kimosásakor. Figyelj rá, hogy ha ilyet választasz, a ruhákat ne száríttasd meg teljesen, amennyiben vasalni szeretnéd őket, mert a gyűrődéseket csak nagy nehézség árán tudod eltávolítani; ez azonban nem jelent gondot pl. farmerek esetében, amelynek természetes megszáradásával a hideg időben akár egy-két nap is eltelhet.
Tiszta ruhát és kényelmes mosást kívánunk az új mosógépedhez!