Sok kertészkedő – főleg kezdőként – bizonytalan, ha a metszésre kerül sor, pedig ez a művelet elengedhetetlen ahhoz, hogy a növények jobb, szebb termést hozzanak, védettebbek legyenek a kórokozókkal szemben.
A metszés szinte minden növény esetében fontos, a rossz hír az, hogy számos trükköt, tudnivalót kell elsajátítanunk annak érdekében, hogy a lehető legjobb eredményt érjük el.
Általános szabály, hogy a metszéshez jó szerszámok kellenek. Ilyenekre lehet szükség:
• Metszőolló (rávágó, mellévágó)
• Ágvágó olló (kétkezes)
• Fűrész
• Létra
• Kesztyű
Fontos, hogy éles szerszámot használjunk, mert ellenkező esetben roncsolódik a vágott szél, ezzel nagyobb esélyt adunk a kórokozóknak a bejutásra. Abban minden szakértő egyetért, hogy a tudás és a tapasztalat mellett a jó szerszám rendkívüli jelentőségű a sikeres metszéshez. Tiszta szerencse, hogy a kertészkedők mindent megtalálnak a PrimaNet online szakáruházban.
Minden metszendő növény más, de néhány általános tanáccsal próbálunk segíteni a kertészkedőknek.
Metszési tanácsok
1. Mindig a vesszők végén vagy a metszés alatt lévő rügyek hajtanak ki legerősebben. Minél mélyebben metszünk vissza egy vesszőt, annál erőteljesebben hajt ki később. Nem kell attól tartani, hogy túlságosan visszavágjuk, a természet a legtöbb esetben korrigálja az emberi hibát.
2. A legrosszabb, amit tehetünk, ha elmulasztjuk a metszést, e nélkül ugyanis a növényeink elveszítik formájukat, kevesebb virágot és termést hoznak, és hamar felkopaszodnak.
3. A vastagabb ágakat először fűrésszel vágjuk be az alsó harmadukig, majd felülről fűrészeljük le. Ezután csonkoljuk, minél közelebb a törzshöz. Ha hosszú csonk marad, az ág lehasadhat, ami nagy sebfelülettel jár.
4. Metszeni csak akkor szabad, ha a hőmérséklet nem csökken -5°C alá, különben a seben keresztül a fa fagykárt szenved. A csonthéjasok (például a barack) érzékenyebb a fagykárra, ezeket mindig csak fagymentes időben metsszük. A hagyományos fűrész mellett elektromos szablyafűrészt is használhatunk, amelynek egyenletes a vágásszáma, így kevésbé roncsol.
5. Fontos, hogy a balkezesek balkezes metszőollót használjanak. Ha nincs, akkor célszerűbb jobb kézzel megtanulniuk a metszést. A PrimaNeten olyan speciális szerszámokat is találnak, mint a hernyózó olló, vagy az ághúzós fűrész, amellyel ki lehet húzni a lombkoronából a levágott ágat.
6. Ha sövényt metszünk, akkor lehetőleg ne vágjuk téglalap alakúra. Ha alul szélesebbre hagyjuk, az segíti a felső rész növekedését. A sövényvágáshoz használhatunk hagyományos vágószerszámokat, vagy elektromos sövénynyírókat.
Ha a szaktudást nehezen tudjuk összeszedni a szomszédtól, vagy a felmenőinktől, ne essünk kétségbe, mert a kerti szerszámok, eszközök mellett szakirodalommal is ellátjuk vásárlóinkat. Ilyen például a ,,Metszés lépésről lépésre” című kertészeti könyv.