Semmi sem múlhatja felül azokat a fogásokat, amiket a nagyik készítenek, legyen az húsleves, töltött káposzta, gombóc, almás pite, vagy „csak” a reggeli tea, a szendvics uzsonnára. Bármilyen divat is hódít a gasztronómiában, a nagyi vasárnapi ebédjéhez és sütijéhez fogható nem lesz.
Ahhoz, hogy a gyermekkorunkban kóstolt finomságokat mi is elkészíthessük, nem csak ugyanazokra az egyszerű, mégis nagyszerű alapanyagokra lesz szükségünk, hanem ugyanazokra az eszközökre is. Akad néhány olyan kellék, ami felidézi a mama ételeit és konyháját.
Amiről szó lesz
1. Fütyülős teáskanna
Élmény lesz minden egyes reggelünk, ha ezzel a piros alapon fehér pöttyös kannával készül a frissítő tea. Az egész családnak elegendő mennyiségű vizet forralhatunk fel vele, majd mehet bele a teatojás megtöltve aromás fekete teával.
A kanna rozsdamentes acélból készült, egyszerre 2,5 liter folyadék fér bele, és a víz felforrását vidám fütyüléssel jelzi. Fatüzelésű sparhelten, gáztűzhelyen, elektromos tűzhelyen, de még kerámia főzőlapon is használható.
2. Zománcozott lábas
Ilyen lábasban főttek a nagymama utánozhatatlan hétköznapi és ünnepi ebédjei egyaránt. A bonyhádi zománcos edény kiválóan alkalmas a levesek (halászlé, gulyásleves, csipetkés zöldségleves és a többi), a főzelékek elkészítésére. De még az olyan egytálételekhez is remek, mint amilyen a töltött káposzta, a tarhonya vagy a pörkölt. Az elkészült ételek tárolása is könnyebb a fedővel ellátott lábasokban, különösen, ha több különböző méretet használunk, így maradékot mindig átrakhatjuk egy kisebb méretű edénybe.
A hagyományos Bonyhádi zománcos fazék könnyen tisztítható, mosogatógépbe rakható. Villany-, gáz- és üvegkerámia főzőlapon, valamint hagyományos fatüzelésű tűzhelyen is használható.
3. Tojásszeletelő
Akár tojássaláta, akár szendvics készül, jó szolgálatot tesz ez az eszköz. És nem csak tojást, hanem földiepret, gombát, puha sajtokat, de még héjától megtisztított kivit is szeletelhetünk vele, ha például salátákat állítunk össze. Ez az egyszerű tojásszeletelő rozsdamentes acélból van, sima folyékony mosogatószerrel tisztítható.
4. Sodrófa
Enélkül semmilyen nyújtást, hajtogatás, vékonyítást igénylő tészta nem készülhet el, legyen szó kifliről, linzerről vagy pogácsafélékről. Az állítható végű sodrófa azért praktikus, mert a két végén elhelyezett, rögzíthető korongok segítségével a kívánt vastagságúra nyújthatjuk a tésztát.
5. Keverőtál
A kamrában lógott a nagyinál a falon, a többi süteményes eszközzel együtt. Mi mindenre jó a fém keverőtál? Tojásfehérjét habosíthatunk és tejszínt verhetünk fel benne. Ha olyan krémet készítünk, amit gőz fölött kell keverni, arra is alkalmas, de még a tűzhelyre is tehetjük. A tészta is picit hidegebb marad, ha ebben gyúrjuk – ez főleg az omlós tésztáknál fontos. Nem fog elrepedni vagy eltörni, és puha szivaccsal vagy kendővel könnyen el tudjuk mosni.
6. Pogácsaszaggató
A leghasznosabb holmi, amivel a linzerkarikákat, pogácsákat, kerek tésztákat ki tudjuk szúrni. A három darabos, rozsdamentes pogácsaszaggató szettben három különböző méretet találunk, a különböző sós és édes süteményekhez.
7. Burgonyanyomó
Ki ne tudná felidézni, milyen a nagymama házi készítésű szilvás gombóca és nudlija? Még most is a szinte a szájában érzi az ember az ízét! Az ehhez hasonló krumplis alapú tészták készítésének elengedhetetlen eszköze a burgonyanyomó, amivel a héjában főtt, megpucolt, még meleg krumpli könnyen átpasszírozható. Krumplipürét is készíthetünk vele.