Bútorfabrikálás és -felújítás, kárpitozás, festés, kreatív műhelymunkák? Mindez csak álom marad, ha nem találsz egy olyan helyet az otthonodban vagy környékén, ahol élvezheted a barkácsolás pillanatait. Ha meguntad, hogy a nappalit varázsolod alkalmi műhellyé, ideje más megoldás után nézned. Na de hogyan alakítsd ki otthon az álomműhelyedet?
Amikor meghallod a “műhely” szót, azonnal bizseregni kezd benned a tettvágy, hogy saját kezűleg alkothass valamit? Ha igazán elkötelezett vagy a hobbid iránt, már biztosan tudod, hogy hosszú távon szükséged van egy olyan helyre, ahol szabadon hódolhatsz kedvenc alkotói tevékenységednek. Cikkünkben ezért arra keressük a választ, hogyan, milyen szempontok figyelembevételével alakítsd ki műhelyedet otthon. Te már eldöntötted? Ha még nem, akkor…
- Találd ki, hová helyezd a műhely(szobá)t!
Kétségtelen, hogy első körben az a legfontosabb kérdés, hová képzeled el a műhelyedet, műhelyszobádat. Több szempontot érdemes figyelembe venned, például azt, hogy a tevékenység jár-e különösebb zajjal. Ha igen, ne a lakószobák közvetlen szomszédságában próbáld meg kialakítani a műhelyt, hanem inkább egy félreeső helyiségben, ahol nincs átjárás: így elkerülheted, hogy az egész lakásban széthordjátok a keletkező hulladékot. Ha nagyon kevés a rendelkezésedre álló hely, fontold meg, hogy a munkapadot és más fontos eszközöket a garázsban, pincében tárold. Ha van rá lehetőség, alakíts ki kerti műhelyt, ahol szinte senkit nem zavarsz – és fordítva. Ebben az esetben érdemes felkészülnöd rá, hogy a hideg évszakokban gondoskodnod kell a fűtésről, erre azonban ma már rengeteg lehetőséged van.
- Gondoskodj a zajvédelemről!
Ha műhelyed a házban található, adott esetben érdemes lehet kibélelni a falakat hangszigetelő anyaggal és hangtompítot szerelni az elektromos gépekbe. Ne felejtsd el azt sem, hogy fontos a megfelelő szellőzés, amiben akár egy ventilátor vagy elszívó is segíthet. Előfordulhat egyes műhelyek esetén, hogy csengő felszerelése is hasznos lehet, mérlegeld ezt is.
- A megfelelő világítás
A világítás kulcsfontosságú tényező, hiszen nincs is bosszantóbb és egyben veszélyesebb dolog, mint barkácsolás közben hunyorogni. Ne kockáztasd a testi épségedet, inkább szerezd be a megfelelő lámpákat, fényforrásokat. A központi világítás mellett szerelj fel több kisebb lámpát is, amelyek jól megvilágítják a műhelyed leggyakrabban használt sarkait. Mindig gondoskodj róla, hogy lámpáid jól legyenek rögzítve és rendelkezésedre álljanak plusz izzók. Milyen izzót válassz? Használj LED-világítást, ha fontos az energiatakrákosság!
- Milyen a tökéletes padlózat?
Természetesen ez is a műhelyben végzett tevékenységtől függ, de általánosságban igaz, hogy az egyszerű, repedésmentes felületen a legjobb a munka, melyen nem kell attól tartanod, hogy elveszted az apróbb alkatrészeket vagy rosszabb esetben megbotlasz, elcsúszol. Ezért is kerüld el a szőnyeg használatát (vagy figyelj a szegélyre, amely miatt orra bukhatsz). Ha nehéz gépekkel dolgozol, alakítsd ki műhelyedet a földszinten! Gondolkodhatsz akár betonpadlóban is, különösen a kerti műhely esetében, ahol ez esztétikailag nem zavaró. Azonban mivel ez elég hideg, nem árt, ha a munkapad elé lécrácsot fektetsz.
- A tökéletes munkapad és szerszámgépek
A szerszámok kiválasztására most nem helyezünk nagyobb hangsúlyt, hiszen korábbi cikkünkben már összefoglaltuk a legalapvetőbb barkácseszközöket, illetve tudjuk, hogy minden egyes barkácstevékenység más-más szerszám arzenált igényel. Mindenesetre valószínű, hogy egy stabil, több ponton is rögzített (padlózathoz és akár falhoz is), bármilyen intenzív munka esetén megbízható munkapadra neked is szükséged lehet. Tudod, hogy mikor ideális a magassága? Ha mellette állva a könyököd az asztallappal egy magasságban van. A padot helyezd dugaszoló aljzat közelébe, hogy az elektromos szerszámok használata ne jelentsen problémát, hiszen a hosszabbítók használata a botlásveszély miatt akár balesetet is eredményezhet.
- Ügyelj a biztonságra!
Ha már baleset… próbáld meg elkerülni, de ha megtörtént a baj, nagyon fontos, hogy gyorsan kezelni tudd. Szerezz be elsősegély dobozt! A fő cél azonban, hogy törekedj a megelőzésre a megfelelő munkavédelmi eszközökkel! Mire ügyelj mindenképp?
- Alakítsd ki a műhelyt úgy, hogy az aljzatok és a vezetékek közelébe ne kerüljön víz, és földelj minden berendezést.
- Szerelj be egy szivárgásiáram-detektort, amely hiba esetén lecsapja a biztosítéko
- Nagyon vigyázz, ha elektromos vagy olajkályhát használsz! Tarts a műhelyben tűzoltókészüléket, illetve legyen jól megjelölve az a kapcsoló, amelyikkel áramtalanítani lehet az egész helyiséget.
- Gondoskodj arról, hogy gyerekek ne léphessenek be a műhelybe nélküled: szereld magasra a kilincset és mindig zárd az ajtót, akkor is, ha megfelelő tároló-, védőtokot használsz a különböző szerszámgépeidnél.
- Rend a lelke mindennek
Ahhoz, hogy jól érezd magad a műhelyedben, elengedhetetlen, hogy bizonyos mértékű rend vegyen körül. Tudjuk, hogy a műhelyekben nem patika tisztaság a jellemző, azonban a rendszer sosem árt. Ügyelj a tárolásra!
- Azokat a szerszámokat, amelyeket gyakran használsz, tartsd látható helyen: például akaszd fel őket kampóra, rácsra, helyezd őket könnyen elérhető fiókba, tárolóba.
- A világítás szerepe ilyenkor különösen felértékelődik!
- Azokat a tárgyakat, amelyeket gyakran kell hordoznod, tartsd műanyag kosárban, tárolóban!
- A kisebb tárgyakat tedd rekeszekbe, ahol könnyen hozzáférsz!
- A rozsdásodó eszközöknek keress száraz helyet, valamint zsírozd őket rendszeresen, hogy sokáig szolgálják a te és műhelyed hasznát.
Eredményes munkát kívánunk!