A barkácsolók számos elektromos kéziszerszámmal dolgozhatnak, a legegyszerűbbektől a multifunkciós gépekig. Egy dologban azonban mindegyik megegyezik: időnként ellenőrizni kell a szigetelésüket a balesetek elkerülése érdekében. Akármilyen jó minőségű gyárilag a szigetelés, ezek a szerszámok a sok helyváltoztatás, az elektromos csatlakozók ki-be dugdosása, az eszközök leesése, súrlódása miatt veszélyt jelenthetnek. A vizsgálatról minden esetben jegyzőkönyvet kell kiállítani.
Évente ellenőriztetni kell minden olyan elektromos kisgépet, elektromos kéziszerszámot, amit villásdugóval csatlakoztatunk a hálózathoz és kézben tartva használjuk, vagy használat közben megváltoztatjuk a helyét. Még a legnagyobb odafigyelés mellett is előfordul, hogy a fúrógép,elektromos csavarozó, sarokcsiszoló, dekapírfűrész leesik, vagy belerúgunk, kicsúszik a kezünkből. Elképzelhető, hogy nem is keletkezik rajta látható sérülés, ezért nyugodtan dolgozunk vele tovább, de egy hajszálnyi repedés elég lehet, hogy az elektromos szigetelőképessége csökkenjen, vagy megszűnjön.
Amiről szó lesz
Tipikus hiba
Az elektromos csatlakozót, vagy a hosszabbítót legtöbbször a vezetéknél fogva húzzák ki az aljzatból, ettől elszakadhatnak a szálak, vagy rángatják, ha megszorul, amitől meg a külső burkolat repedhet el. Ha – nem is túl magasról, csak egy polcról – leesnek, akkor a szilárdnak tűnő burkolat is sérülhet. A gumiborítások ráadásul ki vannak téve a természetes öregedés folyamatának, idővel kiszáradnak, merevvé válnak és megrepedeznek.
Elektromos szerszámok vizsgálata
Keletkezhetnek látványos sérülések, amikor egyértelmű, hogy nem használható tovább a szerszám, de olyanok is, amikor szemmel nem látható az elváltozás. Minden esetben célszerű a műszeres vizsgálat, amely abból áll, hogy a szerszám fémteste és a burkolat közötti ellenállást mérik különböző pontokon. A vizsgálatról minden esetben jegyzőkönyv készül, amit érdemes megtartani, sőt cégeknek kötelező.
Otthoni barkácsolóknak is évente ellenőriztetniük kell a készülékeket, amit a 14/2004. (IV.19.) kormányrendelet ír elő számukra, cégeknek pedig azért is erősen ajánlott a szabály betartása, mert munkabiztonsági ellenőrzés esetén bírságra is számíthatnak, ha ezt elmulasztják.
Néhány géptípus, amelynél el kell végezni a vizsgálatot:
- sarokcsiszoló,
- gyalu,
- köszörűgép,
- kompresszor,
- fúrógép,
- hőlégbefúvó,
- elektromos sövényvágó,
- fűnyíró,
- betonkeverő,
- porszívó,
- hosszabbító,
- dekapírfűrész,
- hegesztőgép,
- horonymaró,
- multifunkciós szerszámok.