Az év végi ünnepi felkészülés, valamint a januári időszak egyik fontos eleme a disznóvágás. Vidéken a művelet igazi ünnep, közösségi esemény. A szinte már szertartásos folyamat kora hajnalban kezdődik, a feldolgozás jellemzően késő délutánig eltart. A PrimaNet Blogon most az egyik fontos hagyományunkról a disznóvágásról olvashatsz!
A PrimaNet.hu fontosnak tartja a hagyományok ápolását, ezért kínálatunkban a disznón kívül minden megtalálható, ami a disznóvágáshoz és a feldolgozás során szükséges.
Disznóvágás ügyében minden falusi ember szakértő, hiszen ez a hagyomány évszázadokra tekint vissza, apáról fiúra száll a tudomány, a feldolgozási ismeretek pedig anyáról leányra, mert ilyenkor az egész családnak bőven akad munka. A népszokások közül ez az egyik legfontosabb esemény, szó szerint jelen van sógor-koma.
A disznóvágás menete
A művelet a hízott állat kicsalogatásával kezdődik, illetve – miután a disznó sem szeret hajnalban kelni, és megijeszti az összegyűlt tömeg, megérzi a veszélyt – jellemzően kihúzzák az ólból, majd az oldalára döntik. Az állat pánikba esve veszélyes, kezelése ilyenkor nagy körültekintést igényel, ebben segít az orrfogó, hogy egy helyben tartsuk, míg a böllér teszi a dolgát. Ha nem sikerül az orrfogó beszerzése, PrimaNet online szakáruházunk természetesen kínál Sertés orrfogót. A vért egy lábosban vagy zománcos vájlingban fogják fel, sokan hagymával sütve szeretik, de a véres hurkához is szükség van rá. Számos konyhai edény szükséges disznóvágáshoz mint például zománcozott fülestálak vagy zománcozott vájlingok.
Miután az állat kilehelte a lelkét, következhet a feldolgozás. A pörzsölés gondoskodik arról, hogy szőr ne kerüljön a feldolgozandó ételbe. Ez nagy körültekintést igénylő művelet, szükséges hozzá egy PB-gázpalack, nyomásszabályzó, égőszett, melegítőfej.
Célszerű előre gondoskodni tartalék palackról, ha pont a kellős közepén fogyna ki a gáz.(tipp: www.gazfutar.hu) A pörzsölt szőrt és bőrt bevizezik, késsel és kefével lekaparják, majd jöhet a bárd. A disznót fel kell húznunk a megfelelő bontóállványra, ezt sok környéken rémfának hívják. Az állat még holtában is több mint egy mázsa, ezért használjunk kézi láncos emelőt. A PrimaNeten 1, illetve 2 tonna teherbírású kézi láncos emelőt is találsz.
A bontás két módja
Talán kevéssé köztudott, hogy kétféle eljárás létezik a bontásra. Az egyik az orjára bontás, amikor a gerinc melletti bordacsontokat elvágva a gerinc egyben marad. A másik a karajra bontás, amikor a gerincet pontosan középen kettéhasítják. Ezt a műveletet nagy késekkel, a csontoknál bárddal végzik. Nem árt a csontfűrész sem, ha a kés és az emberi erő kevésnek bizonyulna. A művelethez mindenképp vegyünk henteskötényt, ez kötelező azoknak, akik a bontást végzik, és szeretnék még viselni az éppen rajtuk lévő ruhát. Ha már a védelemnél tartunk: miután éles késekkel, bárdokkal dolgozunk, és minden csúszik a vértől, zsírtól, illetve már néhány pálinka is lecsúszott, lánckesztyű használata is erősen ajánlott, hogy csak a malac vére folyjon.
A fejet, megtisztítása után abálják, kicsontozzák. Kivágják a tokaszalonnát, amelyet egyes helyeken paprikás szalonnaként sóval, fokhagymával ízesítve fogyasztanak. A főzéshez használjunk üstöket, amelyekben nemcsak finom lesz az étel, de hangulatossá is teszik a munkát. A szalonna mellett a hurka és a kolbász a legismertebb „disznóság”. Az élelmiszerek elkészítéséhez szükség van megfelelő tálakra, edényekre, késekre, húsdarálóra. A főzéshezgázzsámolyt és üstházat is találnak a PrimaNet.hu online szakáruházban. Az ételek kavarása során szükségünk lesz nagyméretű fakanalakra, majd merőkanálra, ha elkészültek. A disznótor után a készítményeket gondosan csomagoljuk be, hogy sokáig tartósak maradjanak, illetve ugyanebből a célból füstölhetjük is, mondjuk egy füstölőhordóban.
Tudta?
A disznóvágást ma már tulajdonképpen bármikor meg lehetne rendezni az év folyamán, amikor a disznó eléri a vágósúlyt. Azért jellemző, hogy a téli hónapokban vágják, mert a régi falusi környezetben nem volt – néhol most sincs – megfelelő hűtőberendezés. A hideg évszakban nem kellett attól tartani, hogy megromlik a feldolgozott húsáru, illetve télen nincsenek legyek és más rovarok, amelyek kárt tehetnének a friss húsfélében. Így alakult ki a hagyomány, hogy télen kell vágni.
Vicceskedés
A gazdához bekopogtat a szomszéd:
– Komám, disznót vágunk, és kellene egy kis segítség.
– Mi hiányzik, kés?
– Disznó.
Recept
- 10 kg darált sertéshús
- 18 dkg só (jódozott tengeri)
- 20 dkg fűszerpaprika (édesnemes)
- 5 dkg csípős fűszerpaprika
- 2 dkg köménymag (egész)
- 2 kávéskanál őrölt fűszerkömény
- 5 dkg fokhagyma
Egy nagy asztalon szétterítjük a húst. Rászórjuk a fűszereket. Alaposan összegyúrjuk. (Minél több ember csinálja, annál hamarabb meglesz) Bélbe töltjök a hurkatöltővel. Felfüstöltetjük. Száraz helyen felkötözve, állni hagyjuk.