A gyeplazítást elég egy évben néhányszor elvégezni, viszont az elsőt mostanában kell, nem késlekedhetünk. A művelet célja, hogy a talajban felhalmozódott, elhalt növényi részeket eltávolítsuk, így szabad utat engedjünk a víznek és a tápanyagoknak a tövekhez.
Tavaszra a föld felszínét fűzúzalékból, elhalt szárakból álló réteg borítja, amely megakadályozza, hogy a nedvesség és a tápanyag eljusson a fűszálak gyökereihez. Ez a réteg – ha elhanyagolják – akár vastag, tőzegszerű is lehet. Télen a fű növekedése leáll, a moháké azonban nem, sőt ilyenkor a legkedvezőbbek számukra a körülmények. A mohás talaj, amelyet a szakirodalom filcnek nevez, szinte megfojtja a füvet.
Amiről szó lesz
Gyeplazítás fontos, de nem mindegy mikor
Ilyenkor az elhalt réteget szükséges fellazítani, eltávolítani. Ezt a műveletet célszerű évente kétszer elvégezni, de ha csak egyszer tesszük, akkor mindenképpen tavasszal, amikor éppen csak elkezdődik a növekedés. A szellőztetés viszonylag drasztikus beavatkozás, nyáron, a növekedési időszakban károsítaná a fűszőnyeget. Az erősen elfilcesedett gyepet célgéppel (általában forgó, rugós, drótkarmok segítségével), megszabadítjuk a felhalmozódott rétegtől. Akár négyzetméterenként 1 kilogramm súlyú gyepfilcet is eltávolíthatunk.
Gyeplazítók működése
Gyeplazítás során a henger rúgói és kései mélyen hatolnak a talajba. A kések eltávolítják a gyepfilcet és megforgatják a talajt. Ezzel megszünteti a gyökereknél a levegőhiányt, a fű jobban nő, egészségesebb lesz, másrészt levágja a sarjak hajtásait, amelyek önállóan fejlődnek tovább, így sűrűbb is lesz.
A gyeplazítást, szellőztetést akkor érdemes elvégezni, amikor a talaj már megszáradt és az átlaghőmérséklet 10 Celsius felett van. Ezután érdemes elvégezni a műtrágyázást, és a fű pótlását a nagyobb hiányos foltok esetén.
A gyepszellőztetéshez szükség van jó minőségű eszközökre, gépekre. Lehetnek ezek mechanikus szerszámok, mint például a Gardena, vagy a Wolf Garten gyepszellőztetői. Ha nagyobb felületet gondozunk, mindenképp célszerűbb elektromos, vagy benzines meghajtású gyepszellőztető gépet beszerezni. Az elektromos gépek jelentősen megkönnyítik a munkát, de hatókörük a kábel miatt véges, emiatt kisebb, vagy közepes felületekre ajánljuk. A munkát gyorsítja, ha gyepgyűjtő kosarat alkalmazunk, így a lenyírt, kiforgatott fűszálak nagy részét azonnal eltakaríthatjuk.
A nagyobb felületekhez ajánlott a benzines gyepszellőztető alkalmazása. Ipari célokra, 1000 m2-nél nagyobb területre a Wolf Garten Expert típust ajánljuk.
Ha elmulasztjuk gyepszellőztetést…
Kedvezőtlen körülmények között évente 1 cm filcréteg is létrejöhet. Ez akár négyzetméterenként 20 liter öntözővizet is képes megkötni és a víz talajba jutását megakadályozni. A fű gyökere természetesen a nedvességet keresi, és a felszín közelében ezt a moharéteget hálózza be, nem hatol le mélyre a talajba. A föld mélyebb rétegeiben lévő vizet nem tudja felszívni, és a szárazabb nyári periódusokban elpusztul a növény. A gyomok pedig könnyen megtelepszenek a kihalt fű helyén.