A bébiőr a legmodernebb kor találmánya. Bár szüleink, nagyszüleink mondhatják, hogy „bezzeg az én időmben nem volt ilyesmi, mégis felneveltem… gyereket”, kétségtelen, hogy ezek a szerkezetek nagy biztonságot adnak. Akár kisebb légzéskimaradás esetén, akár a rettegett bölcsőhalál megelőzésében nagy szerepük van, hiszen jelzik, ha leáll a baba légzése.
A bébiőr segítségével szabadon mozoghatunk a lakásban, miközben minden pillanatban követhetjük a babaszoba történéseit.
Felfogás – és persze lehetőség – kérdése, hogy a szülők együtt alszanak-e a kicsivel, vagy már csecsemőkorától külön helyiségbe szoktatják. Akárhogyan is, a bébiőr nemcsak akkor hasznos, amikor mi is alszunk. Sok háziasszony csak akkor tud például főzni, takarítani, amikor a gyerek szundít nap közben. Eközben nyilván nincs lehetőség arra, hogy percenként ellenőrizze, ráadásul a gyakori vizitekkel megrövidíthetné az alvásidőt, ami nem csak, és nem elsősorban a kicsinek fájdalmas, hanem a szülőknek is.
Amiről szó lesz
Fontos szempont bébiőr vásárlásakor
A bébiőr egyszeri beruházás, a gyereknevelés költségeihez képest nem is csillagászati összeg, ám rendkívül praktikus.
Két okból nem érdemes a legolcsóbb megoldásokat választani: egyrészt, mindenki szeretné, ha maximális biztonságban tudhatná a szeme fényét. Másrészt az alapkivitelű szerkezeteknél előfordul, hogy gyakran adnak téves riasztást, beindítja a szomszéd gyerek bébiőrzőjének jele, vagy éppen egy elhaladó taxi CB-rádiója zavarja. A korszerűbb készülékek már többsávosak, biztosak lehetünk benne, hogy csak a mi csemeténkre figyelnek, és akkor adnak jelzést, ha valóban szükséges.
Ma már mobiltelefonos alkalmazások is vannak, amelyek hasonló funkciót kínálnak, de azért jó érzésű szülő nem bízik annyira a mobilkommunikációban, hogy a gyereke életét tegye fel rá.
Így működik: A légzésfigyelők akkor jeleznek, ha egybefüggően 20 másodpercig nem érzékelnek lélegzetvételt. Az első 15 másodperc után hangjelzést adnak le, amitől a baba felébred, ha csak azért „felejtett el” levegőt venni, mert túl mélyen aludt. Ha a jelzőhangok leadása ellenére sem indul meg a légzés, a figyelők a 20. másodpercben hangosan riasztani kezdenek.
A bébimonitorok némileg más elven működnek, mint a légzésfigyelők. Ezek mini videókamerák, hangátvivők, amelyek nem jeleznek rendellenesség esetén, az adott pillanatot közvetítik. A legjellemzőbb, hogy a két funkciót ötvözik, vagyis légzésfigyelő riasztót és bébimonitort kínálnak egy készülékben.
Bébiőrök választéka
A legegyszerűbb szerkezet az MBP 8 típusú Motorola bébiőr. Ez egy hangátviteli eszköz, tulajdonképp adó-vevő. A készülék segítségével kisbabája minden lélegzetvételét hallhatja. Hatótávolsága elérheti akár a 300 métert is, a mikrofonja kifejezetten érzékeny. A fejlettebb változat a Motorola MBP16 bébiőr, amely beépített távhőmérővel is rendelkezik, valamintövcsipesszel és kitámasztóval szerelték fel, ezáltal megk
önnyíti a készülék elhelyezését.
Motorola MBP 161
A Motorola MBP 161-es típus a korábbiak előnyei mellett időzítővel is rendelkezik, amelyet beállíthat 3 funkcióhoz: alvás, pelenkázás, tej. A bébiőr jelzi a hőmérsékletet. Éjszakai fénnyel, hangszint indikátorral és 10 csatornával rendelkezik.
Motorola MBP 621 bébiőr
Aki nem éri be a szuszogással, válasszon olyan bébiőrt, amely képet is közvetít! A Motorola MBP 621-es modell képernyője színes, átmérője 4,6 cm. A hatótávolság 300 méter is lehet. Digitális zoom, infravörös mód, távhőmérő és nagy érzékenységű mikrofon jellemzi. Összesen 21 RF csatornát állíthatnak be rajta a szülők.
Motorola MBP 33S
Kínálatunk csúcsmodellje a Motorola MBP 33S bébiőr. Képernyője 7,1 centi átmérőjű, ami részletgazdag képet ad. A kamerát falra is szerelhetik, így nem zavarja a kicsit, hogy a közvetlen közelében van. Rendelkezik mindazokkal a képességekkel, mint az MBP 621-es, de extraként előre beprogramozott altatódalokat is lejátszik a babának.