A PrimaNet jóvoltából megtudhatja mire figyeljen oda a kertben júliusban!
Tuti kerti tippek júliusra:
• A gyepet érdemes nyáron folyamatosan locsolni, és gyakran nyírni, így a szálak megerősödnek, ráadásul semmivel össze nem hasonlítható illatot áraszt a frissen nyírt fű. A gyepet időnként meg kell szórni műtrágyával, és egyenletesen kell nyírni. A nagyon rövidre vágott gyep könnyen kiszárad és fogékony lesz a betegségekre. (Reméljük, a gyeplazítást mindenki elvégezte már az előző hónapokban, mert az lényegesen hozzájárul, hogy szép, erős maradjon a fű.)
• Ügyeljünk arra, hogy folyamatosan távolítsuk el az elnyílt virágokat, hogy ne fogyasszák a tápanyagot, és helyet adjanak az új hajtásoknak. Ebben az időszakban célszerű hetente egyszer tápoldatos vízzel meglocsolni az egynyári növényeket.
• Egyes zöldségeket, mint a sárgarépa, a saláta és a cukorrépa, meg kell ritkítani. A ritkítással garantáljuk a megfelelő légáramlást, ami több betegségtől is megvédi a növényeket, valamint több víz és tápanyag jut nekik.
• Júniusban már nem kell fagytól tartani, így kiültethetjük a dáliát is. Termékeny, jó vízvezetésű talajt igényel, és naponta 6 óra napsütés a minimális adagja. Az ültetés módja, hogy 10-15 cm-es lyukakba helyezzük a virághagymákat, amiket 5 cm földdel fedünk be. A hajtások megjelenése után még több földdel takarjuk be a hagymákat. A kisebb fajtákat 30-60 cm-re, a nagyobbakat 90-120 cm-re ültessük el egymástól.
• A szőlőben, a tőtől a virágokig mindenhonnan el kell távolítani a fattyúhajtásokat, így a növény nem a további terjeszkedésre, hanem a termésre fekteti a hangsúlyt.
• Miután befejeztük az ültetést, meg kell kezdeni a kártevők elleni küzdelmet is. Nagy kárt tud okozni a káposztalepke, a káposztabolha, a kolorádóbogár vagy az uborkabogár. Egy vékony, fény- és vízáteresztő poliésztertakaró hatékony védelmet nyújt, ha a talajhoz rögzítjük.
• Bár a hangyák nem okoznak közvetlenül bajt, a „haszonállataik” annál gyakrabban! A hangyák ugyanis mohón fogyasztják a levéltetvek emésztésének végtermékét, a mézharmatot. Ennek érdekében szabályos állattenyésztést folytatnak. Masszírozzák a levéltetvek potrohát az intenzívebb termelésért, és megvédik haszonállataikat természetes ellenségeiktől. Ha azt látjuk, hogy a gyümölcsfánk, rózsánk, vagy bármely növényünk törzsén, szárán, levelein fel-le vonulnak a hangyák, kezdjünk el felkészülni a védekezésre. A fa köré szórjunk hangyairtó port! A másik lehetőség, hogy a fa törzsére körben ragacsos lapot rögzítünk, és persze szerezzük be a levéltetvek elleni permetszert.
• A dinnyét, paradicsomot, a káposztaféléket és az uborkát úgy védhetjük a lárváktól, ha a növények tövéhez kartongallért helyezünk el. A gallért 2 cm-re a földbe kell süllyeszteni, és 7-8 cm legyen a talajtól a magassága.