Egyetlen rossz dolog van a grillezésben, ez pedig a takarítás – a zsíros-kormos grill ráadásul számos egészségügyi kockázatot hordoz és az étel sem lesz rajta kellően ízletes. Ne égjen le családtagjai vagy a baráti társasága előtt egy elrontott kerti sütögetéssel!
Egyre népszerűbb szabadidős kikapcsolódási forma a grillezés, ám ha nem vagyunk elég gondosak, a kerti sütögetésből nagy égés lehet, amennyiben nem megfelelően karbantartott grillt használunk. Fontos néhány tanács megszívlelése annak érdekében, hogy maximális biztonságban végezzük e tevékenységet, mert csak így hódolhatunk az egészséges étkezésnek.
Mivel már a nyár kellős közepén járunk, így nem ártana alaposan megtisztítani eszközeinket, legyen az PB üzemű gázgrill, faszenes grill, kültéri vagy asztali grillsütő.
Hogy miért? Miután legutóbb órákat töltöttél a steak és a hamburger forgatásával és a családtagok, barátok törődésével, elképzelhető, hogy hagytad a grillt kihűlni, azt gondolván, majd másnap megtisztítod. Nos, megtisztítottad? Alaposan?
Téves ugyanis az az elképzelés, hogy minden odaégett szennyeződés ízfokozó hatású és jó kis füstös zamatot ad az ételeknek, a tény az, hogy finomabb lesz az étel, ha tiszta grillen készült.
Ráadásul, ha nem tartjuk tisztán és karban, évekkel lecsökken az élettartama. Ahhoz, hogy ezeket elkerüljük, minden sütés előtt és után tegyük tisztába a grillt. Ezzel rengeteg pénzt, időt és energiát spórolunk meg, ha ugyanis nem takarítjuk rendesen, akár több mint 2 óra kell ahhoz, hogy használatba vehessük, ha azonban minden grillezés előtt és után is letisztítjuk, akkor elég mindössze 20-20 perc mindenre.
Amiről szó lesz
Hogyan tisztítsuk a grilleket?
Úgy gondoljunk a grillre, mint egy sütőre, mind biztonsági, mind karbantartási szempontból. Tisztításhoz, amennyiben túl sok a szennyeződés és túl régóta van rajta, érdemes előmelegíteni. Miután leégettük a felesleges zsírt és már nem forró, akkor essünk neki a grillkefével, de nem mindegy, hogy milyennel. A drótkefe miatt számos ember és állat kötött már ki ügyeleten, miután a grillen megtapadt fémsörte az étellel a szervezetébe jutott. Ha kaparni kell, fakaparóval, vagy grilltisztító kendővel és folyadékkal végezzük a szennyeződések eltávolítását.
Ezt követően az odasült lerakódásokat, zsírt az alsó tálcákról, csepptálcákról is távolítsuk el, mert ezek később lángra kaphatnak, ami átterjedhet otthonunkra. Arra is figyeljünk, hogy hova helyezzük a grillt, ne tegyük közvetlen a ház mellé, mert megreked a hő és kárt okozhat.
Csak akkor állj neki a grillezésnek, ha tényleg tiszta minden. Amennyiben ez nem így van, tudunk egy holtbiztos módszert rozsdamentes acél grillek kezeléséhez! A Landmann Power Protector grillfényező folyadék könnyedén visszahozza a rozsdamentes acél eredeti állapotát és hosszútávú védelmet nyújt a grillkészülék számára, valamint védi a rozsdásodás ellen. A Power Protect grillfényező folyadék vízbázisú, oldószermentes és biológiailag lebomló. Ha szükséged van további kellékekre, itt megtalálod.
Mindazonáltal, a víz minden grilltípus, füstölőhordó, házi füstölőkemence, sütőtárcsa,bogrács, grillrács vagy vaslap nagy ellensége, ezért ha ezeket az eszközöket nem tudod házon belül tárolni, takaróponyvát kell használnod az év minden napján.
Grillek tárolása
Egy korábbi cikkünkben már olvashattál a grill takaróponyvák fontosságáról. Ha takaróponyvát használsz, nem csak az esőt úszod meg, hanem a nyári grillezést sem kell tavaszi nagytakarítással kezdened.
Télen a grill ugyanis biztonságos helyet kínál egyes kártevőknek, rovaroknak és pókoknak. Emiatt tavasszal az első fontos lépés, hogy ellenőrizzük, nem hagytak-e hátra ragacsos, sűrű maradványokat, amelyek akár az égő vagy a szelepek biztonságát is befolyásolhatják.
Gázos grillek esetén a nem kívánatos élőlények fészkei és tojásai megakadályozhatják a gáz megfelelő áramlását, és problémát okozhatnak a grill bekapcsolása után. Ha eltávolítottunk minden rovart és felszámoltunk minden maradványt, ellenőrizzük a gép működését, illetve a PB-palackokat.
Ha szükségesnek érezzük, ellenőriztessük minden tavasszal szakemberrel a grillt, aki szétszedve a nehezen elérhető vagy elérhetetlen részeket is megtisztítja.
Jó grillezést kívánunk!