Amiről szó lesz
Elemek
A különböző háztartási eszközök, kisgépek, berendezések működtetésére sokszor van szükségünk elemekre.
Az elemek között jelentős különbség van mind árban, mind használhatóságban. De az, hogy mennyi ideig bírják, nagyban függ az adott készülék fogyasztásától és az elem által biztosított energiamennyiségtől.
Bár sokféle elem kapható, belső felépítésük nagyon hasonló: pozitív (katód) és negatív elektródból (anód), valamint szigetelőanyagból és elektrolitból állnak. Az elektromosságot pedig más-más kémiai folyamatok segítségével állítják elő. A kapacitás és a különböző technológiai eljárások függvényében.
Az elemeket mindenekelőtt a nagyságuk szerint osztályozzák. A piacon többféle méretű elemekkel találkozhatunk, a ceruzaelemek a leggyakoribbak. A gombelemek, bébi, góliát, 9 voltos és laposelemek lassanként kikopnak a használatból (főként méretüknek köszönhetően). De számos eszköz, játékszer, elemlámpa még ezekkel működik. A készülékek leírásában részletesen tájékozódhatunk a szükséges elemek méretéről és számáról, valamint elhelyezésük módjáról is.
A notebookokhoz azonban nem megfelelőek az elemek, helyettük érdemes univerzális dugókészlettel ellátott töltőt beszerezni, amely számos notebookhoz alkalmazható.
Az elemek csomagolásán található betűkombinációk az elem típusára utalnak. A primérelemek között az R jelölést a cink-szén, a CR jelölést a lítiumelemek, míg az LR rövidítést az alkáli-mangán elemek kapták. Az SR ezüstoxid-elemet, az NR vagy MR higanyezüstoxid-elemet takar. A PR pedig a cinklevegő-elemek jelölésére szolgál. Az akkuk esetében a H a nikkel-metál-hidrid akkut jelöli, míg az R vagy KBL nikkel-kadmium akkut takar.
Az elemeken az úgynevezett névleges feszültség van feltüntetve. A tényleges feszültség a használat elején meghaladja, míg a lemerüléskor el sem éri ezt az értéket.
A primérelemek közé az egyszer használatos, nem újratölthető elemek tartoznak, míg a szekunderelemek többször újratölthetők.
Környezetvédelmem
Fontos, hogy soha ne töltsünk fel hagyományos primérelemet, mert az elem kifolyhat, felrobbanhat, sérülést okozhat és tönkreteheti a töltőt. A szükségtelenné vált elemeket ne dobjuk a háztartási szemétbe. Gyűjtsük össze, majd az erre a célra szolgáló konténerekbe tegyük.