A megfelelő erősítők és hangszórók kiválasztása elengedhetetlen a minőségi zenehallgatáshoz, tévénézéshez, filmezéshez, egyszóval a szórakoztató elektronikához.
Bármilyen hangot is akarunk felerősíteni, az elvárt élményhez rendkívül fontos, hogy milyen audio-rendszert választunk. Ehhez adunk néhány támpontot.
Amiről szó lesz
Erősítő és hangszóró
Mindenekelőtt azt kell eldöntenünk, hogy mire kívánjuk majd használni a választott készüléket – az otthonunkban, zenehallgatásra/filmnézésre, a művelődési házban karaoke esteken, vagy közintézmények számára, például iskolarádiót üzemeltetnénk. Mivel számtalan fajtájú és rendeltetésű erősítő és hangszóró létezik, nagyon fontos, hogy a célnak megfelelő terméket válasszuk. Ehhez pedig igyekezzünk minden igényünket előre lefektetni.
A mai televíziók szinte mind gyönyörű, korábban elképzelhetetlen képet produkálnak, de nagyon szerény minőségű és erejű hangot adnak ki magukból, teljesítményük 10-20 W. Ezzel szemben a szakemberek szerint egy maximum 70 légköbméteres helyiségbe szánt rendszernél a megfelelő, tehát nem hangos. Hanem jó minőségű hangzáshoz 30-120 Watt, 70 és 115 köbméteres térbe már 60-200 Watt, ennél nagyobb helyiségbe, terembe (ahol a hangszórók 5 méternél távolabb esnek egymástól) minimum 150 Wattos összteljesítmény ajánlott.
Multimédiás készülék
Más célokra, például rendezvényekre, vagy karaoke partykra jó választás lehet a 4 az 1-ben hordozható multimédiás készülék. Ennek segítségével kihangosíthatjuk a Bluetooth készülékeket, lejátszhatunk MP3 formátumokat SD/USB eszközről, hallgathatunk FM rádiót automatikus állomáskereséssel. Hordfülének köszönhetően egyszerűen szállítható, így magunkkal vihetjük nyaralásokra, kempingezésre is.
Multimédia hangdoboz
Hasonlóan a multimédia hangdoboz is kitűnő Hi-Fi hangminőséget biztosít sztereó és extra basszus hangsugárzóinak köszönhetően. Képes a régi analóg felvételek digitalizálására. Hallgathatunk zenét mobilkészülékről, számítógépről, lejátszik MP3 formátumot USB/SD/SDHC/MMC eszközről. Felvétel készíthető USB/SD eszközre is. Emellett még mindig népszerűek a klasszikus, háztartási háttérsugárzók (hangfalak).
Zenekari hangdoboz
Rendezvényszervezők, DJ-k körében kedveltek az aktív (erősítővel egybeépített) zenekari hangdobozok és úgynevezett kontrolládák. Hasznosak a különböző vezeték nélküli mikrofonszettek, a láncba kapcsolható, automatikus funkciókkal ellátott keverő-erősítők.
A rendszer tehát jelforrásból, erősítőből és hangsugárzóból áll, amelyek közül bármelyik, vagy akár az összes lehet egybeépített is.
Ha kiválasztottuk a szükséges elemeket, és összeállt a rendszerünk, már nincs más dolgunk, csak élvezni a zenét, vagy a film térhatású hangeffektjeit, miközben elégedetten pihenünk el kényelmes fotelunkban. Esetleg elhívni a barátokat egy karaoke bulira.