Vízmelegítő vásárlása esetén érdemes első körben azt meghatározni, hogy milyen típusú készülék lenne alkalmas számunkra.
Amiről szó lesz
Mit kell a vízmelegítő kiválasztásakor figyelembe venni?
Energiafelhasználás szerint a kínálatban találhatunk elektromos, földgáz üzemű és kombinált vízmelegítőket. A kombinált bojler alkalmas arra, hogy elektromosan, kazán vagy napkollektor használatával melegítse fel a vizet. Ezeknél a típusoknál a víz felmelegítése a tartályba épített hőcserélő segítségével történik. Attól függően, hogy hány főt kell ellátnia melegvízzel, különböző űrmértékű, kis- vagy nagyteljesítményű vízmelegítők közül választhatunk.
Az átfolyós rendszerű kondenzációs vízmelegítő készülékek lehetővé teszik a folyamatos és biztonságos melegvíz-ellátást a legmagasabb hatásfok mellett. A víz átfolyó rendszerű melegítése a használati melegvíz előállításának egyik közkedvelt módja, alkalmas a mosogató, mosdó, fürdőkád, zuhanyzó melegvíz-ellátására egyaránt. A nagyméretű átfolyós gázüzemű kondenzációs vízmelegítő például tökéletes választás társasházak, konyhák, hotelek, állattartó telepek és ipari melegvíz előállítása esetén is. A vízátfolyáshoz igazított gázmennyiség gazdaságos működést eredményez, sőt ez a megoldás növeli a készülék élettartamát. A kínálatban találhatunk kifejezetten kültéri elhelyezéssel üzemeltethető készülékeket, ilyenkor a fagymentesítésről a beépített anti-frost rendszer gondoskodik.
Az álló forróvíztárolók (villanybojler) egyidejűleg több vízvételi hely ellátására is alkalmasak, tehát akár több csaptelep is üzemeltethető róluk. A tárolt melegvíz mind tisztálkodási, mind étkezési célra alkalmas. A 300 literes Hajdu forróvíztárolók esetében a hőszigetelést 50 mm vastag freonmentes poliuretán habbal valósították meg, míg a 200 literes bojlerek hőszigetelése 32,5 mm vastag, ezek biztosítják a víz melegen tartását – ez pedig alacsonyabb villanyfogyasztást eredményez.
A kéményes kivitelű gázfűtésű forróvíztárolók falra szerelhető, zártrendszerű készülékek, beépítésüket kis, valamint közepes méretű lakásokba ajánljuk. A kompakt PB-gázüzemű, átfolyó rendszerű, kéménybe köthető vízmelegítők is gazdaságos működést eredményeznek, füstgáz-visszaáramlás elleni védelemmel rendelkeznek.
Beszerezhetünk kémény nélküli verziót is, ezt szintén falra kell szerelnünk. Ezek a zártrendszerű készülékek tüzeléstechnikai hatásfoka kiemelkedő, 90% fölötti. Úgynevezett ODS (Oxigen Depletion Sensor) biztonsági funkcióval rendelkeznek, azaz az oxigéntartalom egészségre veszélyes mértékű lecsökkenése előtt kikapcsolnak. A Hajdu gázfűtésű forróvíztároló készülékek őrlángosak, gyújtásuk piezo-elektromos valamint termoelektromos égésbiztosítással szerelt. Különleges igényekre is van megoldás, vásárolhatunk akár vízszintes elhelyezésű forróvíztárolót, ezek gyárilag „balos” kivitelben készülnek.
A falra szerelhető, szabadkifolyású vízmelegítő (villanybojler) készülékek feladata a kisebb vízigények (konyhai mosogató, kézmosók) kielégítése. A típusok kisebb űrtartalmából adódóan egy vízvételi hely ellátására alkalmasak, és csak a gyártó által tartozékként hozzáadott csapteleppel garantált a megbízható működésük (zuhanyzós, mosogató-kefefejjel ellátott csaptelep alkalmazása tilos). A készülékek csak függőleges helyzetben szerelhetők fel.
A rendkívül széles választéknak köszönhetően, szinte minden igényhez találni megfelelő készüléket.