Miért jó, ha van otthon sparhelt? Mire ügyeljünk a sparheltek kiválasztásakor? Hogyan használjuk? Összegyűjtöttük a tudnivalókat!
Amiről szó lesz
Ma is jó választás – de mit is tud a sparhelt?
Az igazi retro, békebeli, öntvényelemes konyhai sparheltek segítségével süthetünk, főzhetünk és fűthetünk is. Sőt, a benne elkészített ételek is finomabbak lesznek! Ha rusztikus, magyaros vagy mediterrán stílusú a konyhánk, akkor biztosan szükségünk lesz sparheltre! De a modern konyhák kialakítását is nagyban fel tudja dobni egy kis görög, provance-i, toszkán vagy épp spanyol stílus kellékeként ezek a strapabíró tűzhelyek, egy félig nyitott területen berendezett nyári konyhába pedig egyenesen kötelező beszerezni egyet!
A kemence kiszorítója
A sparhelt története hosszú időkre nyúlik vissza, számos névvel illették ez idő alatt: csikótűzhely, sparherd, masina, spór stb. – ezek lényegében azonos típusú, csak kivitelükben különböző, zárt főző-sütő tűzhelyek voltak. A XX. század első harmadára az eszköz gyorsan kiszorította a kemencében vagy a kályha előtti padkán készült ételeket.
A vaslapos takaréktűzhelyek gyors terjedésével a tűzálló cserépedényeket pedig felváltották a fém főzőedények. Olyanok, amelyek jelenleg is megtalálhatóak a háztartásokban. Ez azt is jelenti, hogy semmiféle plusz beruházást nem igényel egy ilyen sparhelt beüzemelése.
Vályogtól a zománcozott fémig
Noha igazán rusztikusnak bizonyulnak az eredeti, vályogból, nyerstéglából, téglából falazott, esetleg részben kályhacsempékből, csempéből rakott vaslemezes tetejű építmények is, ezek főként olyan konyhákba valók, amelyekben tömörfából készült időtálló bútorok, kovácsoltvas lámpákkal, porcelán kiegészítők, horgolt csipkék, régi használati tárgyak és népi motívumok is megtalálhatóak. Nem beszélve arról az apróságról, hogy ma már nem nagyon akad olyan mesterember, aki egy ilyen tűzhelyt meg tudna építeni.
A takaréktűzhelyek beépítésével járó megpróbáltatások és kihívások könnyen kiküszöbölhetőek, amennyiben a gyári zománcozott fémlemez tűzhelyek közül választunk.
Békebeli megoldás a legegyszerűbben
A sparheltek jobbos és balos kivitelben is megvásárolhatók. Igazi retro, békebeli, öntvényelemes konyhai tűzhelyek ezek, amelyek segítségével süthetünk, főzhetünk és fűthetünk is.
Az ilyen sparhelt teteje, ajtaja, mozgatható rostélyszerkezete és parázsfogója öntvény elemekből készültek. Oldalai, lábai, sütőrésze 2-3 mm-es acéllemezből van. Tűzterét 3 cm vastagságú, osztrák, “Rath” típusú, hőtartó samottéglából falazták fel. A tüzelés keményfával ajánlott, de fűthetünk benne fabrikettel és barnaszénnel is.
A sparhelt használata
A nagyon egyszerű és könnyen üzembe helyezhető eszköz bárhol működtethető, ahol van kémény. A tűzhely a működéséhez kizárólag kívülről veszi a levegőt, így a sparhelt nem használja a szoba levegőjét. A külső levegő a tűzhely hátsó részén áramlik be egészen a tűztérig. A füst irányának szabályozása a hátul található “süt/főz” váltókapcsolóval történik.
A berendezés nem bonyolult és nem sok gondozást igényel, egyszerű a működése. A kályhák és kandallók hazai gyártásúak, de a legnagyobb nemzetközi elvárásoknak is megfelelnek. A készülékek a fűtésen kívül esztétikai élményt nyújtanak otthonunkban, megadják a valódi tűz semmihez nem hasonlítható melegét.