Megmunkálás
Használati tárgyaink sokféle anyagból készülhetnek. Aki barkácsol, annak nem árt tudni, hogy az egyes anyagok milyen módon munkálhatók meg, mire kényesek, hiszen nem is gondolnák, hogy ezekhez milyen sokféle megoldás áll rendelkezésre. Ugyanis nem mindegy, hogy miből mit készítünk, miként vágjuk, forgácsoljuk, hajlítjuk, vagy éppen csiszoljuk ezeket az anyagokat munkánk során, mert a végeredmény erősen ettől függ. Még az egyes faanyagok vagy műanyagok külleme, tapintása is csalóka – noha elvileg fából és műanyagból vannak. Igaz ez a rögzítésükre is, amelyről korábban itt írtunk.
Vágjunk bele!
A darabolást, leszabást vastagabb anyagok esetében fűrészeléssel hajtsuk végre. Ha tehetjük, fűrészeléskor használjunk az adott anyaghoz gyártott pengét, fűrésztárcsát, vagy ha ez nem lehetséges, akkor mindenképpen éles fogú, esetleg új vágószerszámokat használjunk. Fontos, hogy alacsony fordulatot válasszunk, az előtolás pedig lassú legyen. Tiszta vágási felületeket még a lágy anyagok esetében is csak lassú munkatempóval érhetünk el. Nem árt tudni, hogy szinte minden hőre lágyuló műanyag jól megmunkálható fa- és fémanyagokhoz használt szerszámokkal. Azaz ugyanúgy jók a speciális, keményfémlapkás trapéz-laposfogú fűrésztárcsák, mert ezek fogszögei a célfeladatnak megfelelőek, de ugyanez igaz a lyukfűrészgépekbe fogható fűrészlapok fogkialakítására is.
Védjük a felületet
Bizonyos felületek könnyen karcolódnak, ezeket ajánlatos munkavégzés közben valamilyen fóliával lefedni a sérülések elkerülése érdekében. Fontos, hogy a munkaasztal mindig sima és forgácsmentes legyen, a munkadarabokat ne csúsztatgassuk ide-oda, mert bizonyos felületek ilyenkor is megsérülhetnek. A védőfóliát pedig mindig csak a munka elvégeztével távolítsuk el.
Felületmegmunkálás
A különféle fűrészekkel, vágókorongokkal kinagyolt darabok élét további műveletekkel tudjuk simává, tükörfényesé változtatni. Ezt leghatékonyabban több lépcsőben, egyre finomabban felületi megmunkálással érhetjük el. Első fázisban a mély árkokat és a felesleges anyagot a simító reszeléssel tudjuk eltüntetni, ezt követheti a megmunkált felület további simaságának biztosítása például hántolással vagy síkcsiszolással, de akár polírpapírral is finomíthatunk. Bútorfelújításnál – amelyről itt írtunk korábban – erre kifejezetten szükség lehet.
Bizonyos anyagok esetében a felületi megmunkálást többnyire kézzel szokás elvégezni, mert a gépek ehhez túl nagy fordulatszámúak. Ilyen esetekben fontos, hogy a forgácsolószerszámok éle mindig kifogástalan állapotú legyen (jó tudni, hogy például vékonyabb plexi-lemezek kifúrásához életlen fúrót használjunk, ezzel csökkentjük a berepedés veszélyét). Ha felmelegszik a szerszám, akkor egyes anyagoknál a furat köré úgynevezett “gallért” képez, amit szükség esetén utólag kell megmunk
Finiselés
A fényesítés nem minden anyag esetében fontos. Ilyenkor a már majdnem tökéletes simaságú felületeket kell tovább finomítani. A gépi fényezés csak nagyon lassú, percenként 100-200 fordulattal működhet. Műanyagok esetében polírpasztát, vagy bármilyen autós polírozó anyagot használhatunk, amennyiben azok nagyon finom koptató szemcséket tartalmazzanak csak. A PrimaNet.hu online szakáruházban a kínálat csiszoló- és vágógépekből, vágókorongokból, tisztítókorongokból, lamellás csiszolókból és fiber tárcsákból áll. A vágó- és tisztítókorongok, valamint a fibertárcsák különböző méretben is megvásárolhatóak!