A hőmérséklet méréséhez megfelelő eszközöket szinte minden területen alkalmazzák – nem véletlenül!
A legelterjedtebb hőmérsékletmérő eszköz a közismert higanyos hőmérő, de napjainkban már számos különböző típus közül válogathatunk a célnak megfelelően – a klasszikus, skálázott üvegkapillárissal rendelkezők mellett ott vannak például a digitális hőmérők, amelyek a hőmérsékleten kívül akár további hasznos információval is szolgálhatnak. Nem csoda, hogy a digitális hőmérők és időjárás állomások ma már szinte alapfelszereltségnek tekinthetők a háztartásokban.
A hőmérséklet mérése számtalan más területen is fontos, különösen az élelmiszeriparban a minőségbiztosítás érdekében, ezzel garantálható ugyanis a különböző élelmiszerek megfelelő tárolása és előkészítése.
Az egyszerűbb hőmérők esetében úgy tudjuk eldönteni, hogy kültéri és beltéri használatra egyaránt alkalmasak, hogy mérési tartományuk legalább -30°C és +50°C közé esik. Lehetőség szerint mindig higanymentes verziót válasszunk. Találunk a kínálatban kifejezetten kültéri alkalmazásra gyártott hőmérőt is, -50°C-tól +50°C-ig terjedő mérési tartománnyal, amelyek kialakítása és anyaga kifejezetten ellenáll az időjárás viszontagságainak.
A vezetékes, külső-belső hőmérők általában órával is rendelkeznek, állítva vagy falra szerelve egyaránt elhelyezhetők. Vásárolhatunk kombinált hő- és páratartalom-mérőt is, amely az óra mellett ébresztőfunkcióval is rendelkezik, így nincs szükségünk mobiltelefonra, ha időben szeretnénk kelni.
Ha hatással van ránk az időjárás, mindenképpen érdemes időjárás-állomásban gondolkodni, hiszen ez a hőmérséklet mellett a páratartalmat és a holdfázisokat is megjeleníti. Ezen adatoknak köszönhetően nyomon követhetjük mindazokat a körülményeket, amelyek hatással vannak közérzetünkre, különösképpen az időjárási frontok változását. A modern készülékek az aktuális állapot mellett az elmúlt napok változásait is megjeleníthetik, így pontos tájékoztatást adnak a hőmérséklet és az időjárás változásairól, segítve a nyomon követést.
Amennyiben hobbiból, vagy szakmából kifolyólag több adatra van szükségünk, vagy csak szeretnénk tudni, hogy pontosan milyen időhöz öltözködjünk, esetleg mikor kell a kertet nyáron újra locsolni, szintén érdemes az időjárás-állomás mellett dönteni. Ezek az eszközök a leggyakrabban szimbólumok segítségével jelenítik meg a néhány órán belül várható időjárást, a hőmérséklet és páratartalom mellett akár a légnyomást, az abszolút vagy relatív légnyomásváltozást, a csapadék mennyiségét, vagy a viharjelzést is kijelezhetik. Egyes típusok rádiókapcsolatban állnak különböző meteorológiai szolgálatokkal, így néhány napos előrejelzésre is alkalmasak.