A takarítás sokak számára szükségszerű kötelesség, míg mások ebben is megtalálják az örömöt: a friss illatokat, a tiszta környezetet, amelyben jobban élvezik a hétköznapokat. Ehhez az élményhez nyújtunk most egy kis segítséget, nem csak hurrá-optimista nagytakarítóknak, hanem mindenkinek, aki szeretné kicsit felgyorsítani a házimunkát.
Feje tetejére állt a lakás és azt sem tudod, hogyan fogj hozzá a felgyűlt tennivalóknak? Tarts velünk és kezdj el a takarításra vagy a tavaszi nagytakarításra olyan feladatként tekinteni, amely téged szolgál és nem fordítva. Alakítsd hát kedved szerint, és ha ehhez jól jönne néhány tipp, olvass tovább!
Amiről szó lesz
Tervezd meg a takarítási sorrendet!
Fontos, hogy elsőként tervezd meg a takarítás sorrendjét. Furcsán hangzik? Pedig nagyon hasznos átgondolnod, hogy melyik szobából indulsz, mert így nem porszívózol vagy mosol fel feleslegesen ott, ahol még járkálnod kell. Át tudod gondolni azt is, hogy miket kell elpakolnod ahhoz, hogy szabad felületet hagyj a takarításnak, így nem pakolsz bele példának okáért poros pipereszereket a már kisúrolt mosdókagylóba vagy kádba.
Nem árt az sem, ha előre összekészíted a szükséges eszközöket, hogy takarítás közben ne kelljen keresgélned. Tedd ezeket egy kupacba és mindig vedd elő az éppen szükségeseket! Érdemes ügyelni arra is, hogy az érzékenyebb, mozdítható, törékeny tárgyakat, textíliákat biztonságba helyezd, így nem veszélyezteted épségüket a felfordulással járó takarítás közben. Ezzel megvagy? Akkor kezdj neki a nagy munkának!
Használd takarításhoz a megfelelő eszközöket!
Vedd számításba, hogy mire lesz szükséged az egyes folyamatokhoz. A házi munkától függően mindenképpen hasznos lehet egy-két lavór vagy vödör és strapabíró gumikesztyű (a durvább vegyszerekhez) vagy vékonyabb, eldobható kesztyű például mosogatáshoz.
Érdemes olyan dolgok tisztításával kezdeni, ahol a tisztítószereknek hagynod kell hatóidőt: ilyen akár a WC és a lefolyók tisztítása is. Ha szőnyeget vagy kárpitot is tisztítasz (akár házi szerekkel és porszívóval vagy profi szőnyeg- és kárpittisztítóval), azt is előkészítheted az elején.
Mielőtt porszívózni kezdenél, végezd el a portörlést az egyszerűség és a hatékonyság kedvéért mikroszálas portörlő kendő használatával és ne felejtsd ki a pókhálók eltüntetését se a megfelelő teleszkópos porolóval.
Ha ez megvan, jöhet a porszívózás, vagy kis terület esetén akár a felsöprés, amelyet megoldhatsz egy hagyományos kézi seprűvel, akkus seprőgéppel vagy kültéren akár egy seprőgéppel, amely nem csak kényelmesebb, de ötször gyorsabb a szokásos megoldásnál.
A feladatok végére hagyd a felmosást, hiszen ez koronázza meg eddigi munkádat. Ilyenkor végre van egy kis időd lehuppanni a kanapéra és megvárni, amíg felszárad körülötted minden. Az indokot senki nem fogja megkérdőjelezni, hiszen csak nem járkálhatod össze a vizes padlót, elrontva a végeredményt! 🙂
Bolti vegyszerek vagy természetes tisztítószerek?
Számos megoldás közül választhatsz akkor is, ha kisgyermekkel vagy vegyszerekre fokozottan érzékeny családtaggal élsz egy háztartásban. A természetes tisztítószerek hatékonyságát sok tapasztalat támasztja alá, ráadásul meglehetősen költségkímélő megoldások is. Tégy egy próbát! Mit ajánlunk neked?
Gőztisztítót, amely 100%-ban vegyszermentes és megbízhatóan eltávolítja a háztartásokban előforduló baktérium 99,99 %-át, valamint a vízkőmaradványokat és zsírlerakódásokat is.
És mi a helyzet az ecet, citrom, szódabikarbóna szentháromsággal? Mutatjuk az ötleteket, hiszen ezek az alapanyagok nem csak a konyhában állják meg a helyüket.
Mire jó az ecet?
Remek vízkőoldó például a fürdőszobában, szódabikarbónával keverve és lefolyóba öntve pedig kiváló duguláselhárító, különösen ha ötvözöd egy lefolyótisztító készülékkel. Ezen felül kiváló penészoldó szer is. Alkohollal vegyítve (spriccelős flakonba töltve 1 dl 10%-os ecetet, 1 evőkanálnyi gyógyszertári 70%-os alkoholt, 4 dl vizet hozzáadva) csodás ablaktisztító, akár egy csíkmentes ablaktisztító készülék is.
Miért érdemes takarításhoz szódabikarbónát használni?
Súrolószert szeretnél készíteni? Keverj össze 3 evőkanálnyi szódabikarbónát annyi vízzel, hogy paszta állaga legyen, majd használd a szivacs segítségével szennyeződések, vízkő eltávolítására. Tudtad, hogy jól szagtalanít is? Éppen ezért jól működik szőnyegtisztítóként/szagtalanítóként. Szórd be szőnyegedet alaposan szódabikarbónával és/vagy sóval, nyomkodd be a szálak közé, hagyd állni legalább fél órát és utána porszívózd fel! Garantáltan tisztább és szagtalan szőnyeg lesz a jutalmad! Foltos lett a kanapéd? Fél citrom levét keverd össze 1 teáskanálnyi szódabikarbónával és kész is a folttisztító! Némi súrolás után nagy eséllyel szedheted ki még a makacs szennyeződéseket is a textíliából. Bőrkanapén persze ne ehhez a megoldáshoz folyamodj, ha nem akarsz rögtön újat vásárolni! 🙂
A citrom nem csak a teádba jó!
Kíméletes, mégis sokoldalúan és hatékonyan használható a citromsav zsíroldásra például a gáztűzhelyen és mikróban is. Nincs kedved erőlködni a kifacsarása során? Tedd be a mikróba 1 percre! Nem csak szagtalanítja azt, hanem utána akár egy kézzel is könnyen kicsavarhatod a levét. Kend a zsíros foltokra, és hagyd állni tíz percig, ezután szivaccsal könnyedén lejönnek a szennyeződések, ráadásul garantált a finom citromillat és a fertőtlenítés is.
Ha tetszett a blogbejegyzés, hasznosnak fogod találni A takarítószerek és a takarítás eszközeinek helyes tárolása és Tavaszi nagytakarítás című blogbejegyzésünket is.
Eredményes takarítás kívánunk!