Ha te is azok közé tartozol, akik örömmel fúrnak-faragnak szabadidejükben vagy szeretnék otthon elkezdeni a saját készítésű tárgyak fabrikálását, jó helyen jársz! Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb barkács eszközöket, amelyeket érdemes beszerezned, mielőtt kemény fába vágod a fejszéd. Akár szó szerint.
Az internet korában fellendült a 21. századi kézművesség, de manufaktúrák helyett az otthoni fészerekben, barkács sarkokban. A számtalan DIY (“do-it-yourself”, azaz “csináld magad”) megoldás már bárki számára fellelhető a világhálón, így ha te is szeretnéd próbára tenni a kézügyességedet, bármikor meríthetsz inspirációt a szakmai tanácsokból, a kipróbált ötletekből és belevetheted magad akár a bútorgyártásba is.
Legyen szó raklap bútorokról vagy saját készítésű asztalról, székről vagy egyéb használati és dísz tárgyról, a lehetőségeknek csak a képzeleted szabhat határt – és persze a rendelkezésedre álló eszközök! Mit szerezz hát be, hogy a barkácsolást siker koronázza?
Amiről szó lesz
Munkaasztal a barkácsoláshoz
Ahhoz, hogy eredményes és első sorban biztonságos legyen a munkavégzés, feltétlenül szerezz be vagy alakíts ki egy masszív munkaasztalt! Kezdetben erre a célra megfelel egy stabil, még véletlenül sem billegő, vas vagy gerenda lábakon álló, vastag asztallappal rendelkező eszköz is. Ha azonban igazán komolyan veszed a barkács hobbidat, felbecsülhetetlen egy igazi asztalos munkapad, amelynek beépített csavarszorítói sokat segítenek majd. Nézz körül speciális munkaasztalaink között is!
Védőfelszerelés
Ne is kezdj bele a barkácsolásba, ha nem rendelkezel a megfelelő védőfelszereléssel. Legyen szó védőmaszkról vagy védőszemüvegről, fontosságuk megkérdőjelezhetetlen, akárcsak a barkácskesztyűké. Természetesen a felszerelés függ attól is, hogy mivel kívánsz foglalkozni a barkácsolásra szánt időben.
A barkácsolás kézi szerszámai
“Kézi szerszámok vagy elektromos szerszámok, ez itt a kérdés!” A Hamlet-féle monológ valahogyan így hangzik barkács viszonylatban. Véleményünk szerint mindkét típusra szükség van a sikeres barkácsoláshoz. Általánosságban a hagyományos kéziszerszámok nagyobb szakértelmet és gyakorlatot igényelnek, de nem mindig helyettesíthetők elektromos eszközökkel. Jó szolgálatot tesz az alap felszerelések tekintetében a véső, a feladatnak megfelelő fűrész, a kalapács, a különböző kézi gyaluk, a ráspoly, a csiszolófa, a csiszolólap, a harapófogó és persze a mérőszalag, a vízmérték és a derékszög. Ha kifejezetten asztalos jellegű munkákba kóstolnál bele, szükséged lehet még kombináltfogóra, csípőfogóra valamint kézi csavarhúzóra és fázisceruzára is. Korszerű és közkedvelt alapdarab a ragasztópisztoly is, amelyet sokoldalúan tudsz alkalmazni könnyebb feladatokhoz.
Elektromos szerszámok
Elektromos kéziszerszámok és más elektromos készülékek esetében is rengeteg eszköz közül választhatsz a fúró és marókészülékektől a fűrészekig. A profi barkácsolók szerint “kötelezően ajánlott” az alap készletbe a fúrógép (nem árt hozzá állvány sem), a dekopírfűrész vagy szúrófűrész, de ilyen a leszabó körfűrész, a felsőmaró és csavarozógép is. Nagy szolgálatot tehet egy akkus csavarhúzó is, amely sokak kedvence. Itt jegyezzük meg, hogy ha már akkumulátoros gépek közül válogatsz, a következő szempontokra érdemes ügyelned:
mennyit bír az aksi,
hány órát kell tölteni, ha lemerül.
Profi tipp: A legjobb, ha két töltőegység tartozik hozzá, mert így ha munka közben merül le a gép, nem kell félbe hagynod a barkácsolást. A lényeg, hogy a használaton kívüli akkut mindig töltsd fel időben!
A csiszolókról se feledkezz meg, mert kulcsfontosságú eszközök, ha rendszeresen barkácsolsz. Többféle modell közül válogathatsz, amelyek közül a következők beszerzését javasoljuk átgondolni feladatfüggően:
- Excentercsiszoló
A kör alakú excentercsiszoló forgó mozgást végezve csiszol.
- Rezgőcsiszoló
A rezgőcsiszoló téglalap alakú felülete rezgő mozgást végezve dolgozik. Ezt tartják a legegyszerűbb és legolcsóbb csiszológépnek.
- Deltacsiszoló
A háromszög (delta) formájú vagy multicsiszoló szintén rezgő mozgást végez. Előnye a rezgőcsiszolóval szemben, hogy formája miatt a nehezen hozzáférhető részeket (pl. sarkokat, íveket) is eléred vele. Viszonylag drága gép és a csiszoló papírt is sűrűn kell cserélni, ám rendkívül praktikus, különösen ha portárolóval ellátott, mint a kedvenc Bosch multicsiszolónk.
A barkácsolás olyan, mint minden más komoly hobbi: minél több tudásra teszel szert, annál inkább érzed, mennyi mindent kéne még tudnod. Ne ijesszen el ez a gondolat, se pedig a kezdeti ügyetlenkedés, ugyanis ne feledd, hogy gyakorlat teszi a (barkács)mestert! Élményben gazdag fúrást, faragást, kalapálást kívánunk!
Forrás: