Összegyűjtöttük a grillezés 7 ökölszabályát, hogy ne csak a parázs, hanem a sikeres vacsora tüzénél is melegedhess. Mert bár közeleg az ősz, de ez még nem jelenti azt, hogy ideje alaposan elcsomagolni a nyári esték örökzöld slágerét, a grillezőt és a grill eszközeit. 🙂
Tarts velünk és ismerd meg a grillezés legfontosabb szabályait, amelyeknek segítenek abban, hogy az este “kajálás” helyett kulináris kaland, unaloműző program helyett pedig valódi élmény legyen!
Amiről szó lesz
Válaszd ki a tökéletes időpontot a grillezéshez!
Hallgass a megérzéseidre, de azért kövesd az időjárás jelentést és a radarképet is, nehogy véletlen zivatar lepjen meg téged és a véndégeidet. Érdemes olyan helyet választanod vagy kialakítanod, amely félig fedett és szélvédett, így eső esetén is be tudtok húzódni anélkül, hogy befejeznétek a sütögetést. Válasszatok olyan estét, amikor ráértek 4-5 órán keresztül egymással és az előkészületekkel, az étkezéssel foglalkozni.
Találd meg a neked való grillezőt!
Nem meglepő módon a kerti sütögetés legfontosabb kiegészítője a grillező (faszenes, gáz vagy elektromos), melynek kiválasztásakor több szempontot érdemes figyelembe venned: általában hány főre készülnek majd benne az ételek, hol szeretnéd használni, mennyire legyen gyorsan működésbe állítható és sorolhatnánk. Ahogyan a kerti grillezésről szóló cikkünkben meg is tettük. Olvasd el, mielőtt döntesz!
Számold ki az adagokat és vásárolj be!
Nem csak a kezdők, sokszor még a tapasztalt grillmesterek is alul vagy túl becsülik az adagokat, hiszen a vendégek étvágyával nehéz pontosan előre számolni. Kiindulási pontként először határozd meg, hogy hány főre fogsz sütni, majd fejenként egy-két szelet hússal és/vagy hallal számolj. Ez nagyjából 12-15 dkg/fő. Ne feledd, hogy sütés során a szeletek veszítenek a méretükből! A zöldségeket se hagyd ki a sorból: vásárolj 30 dkg zöldséget fejenként. Ha krumplit is sütnétek, 20-25 dkg/fővel számolj. Mindig részesítsd előnyben a friss alapanyagot!
Készíts saját pácot!
Gyors, egyszerű, biztosan tudod, hogy mi kerül bele és szinte elronthatatlan: miért is ne szánnál néhány percet arra, hogy tartósítószerektől mentesen kényeztesd a vendégeid ízlelőbimbóit? Adunk ehhez néhány praktikus tippet:
- A páclék általában savas kémhatású összetevőt is tartalmaznak, ezért érdemes olyan edénybe helyezned a pácolt ételeket, amelyek savval érintkezve sem reagálnak többórás pácolás során sem. Ilyen a porcelán edény vagy az üveg tál.
- Halat pácolnál? Tedd légmentesen zárható, műanyag zacskóba, így a hűtőd garantáltan halszag mentes marad.
- A páclé mindig fedje el teljesen a húsokat, zöldségeket és így kerüljenek a hűtőbe!
- A csirkemell szeletekhez elég 2-4 óra, míg a vörös húsokat akár napokig is érlelheted olajos, mustáros, fűszeres pácban.
- Próbáld ki a száraz pácot is, hiszen a fantasztikus íz eléréséhez elég a választott fűszerekkel alaposan bedörzsölnöd a hús szeleteket. Süsd meg őket így: vastagságuk legyen kb. 2 cm, így nagyjából 10 perc alatt biztosan átsülnek.
Készülj fel a grillezésre a profik tippjeivel a grillezéshez!
Lépjünk tovább a páctól egészen a grillezőig! Összefoglaltunk néhány ínycsiklandó és szuper tippet, hogy a vacsora tapssal végződjön. Először is, milyen grilleszközöket használj?
- A fanyársakat legalább fél óráig áztasd hideg vízbe a sütés előtt, majd kendd meg olajjal őket. Így nem ragad rájuk a megsült étel.
- A halat tekerd alufóliába vagy használj fém halgrillező rácsot, amellyel a külseje is szépen megpirulhat.
- A grillrács olajozása helyett használj grillezőtálcát. Így nem tapad a rácsra az étel és nem csöpög a szaft a tűzbe. A megégett részeket ne edd meg, mert olyan anyagok halmozódnak fel benne, melyek fokozzák a daganatos megbetegedések kialakulását!
- Ha megforgatnád az ételt, használj grillező fogót, de ne felejtsd el a grillkesztyűt se! Egy szilikon ecset is hasznos lehet a páclével való kenegetéshez.
- Felejtsd el a különböző vegyszereket tűzgyújtáskor, hiszen mind káros az egészségre! Szítsd a parazsat legyezővel vagy fújtatóval!
Na és vajon meddig süsd a különböző alapanyagokat?
- A nyársra való darabokat vágd azonos méretűre és süsd őket kb. 5 percig, ahogyan a halszeleteket is oldalanként.
- A karikákra vágott zöldségeket (gomba, cukkini, paprika, padlizsán, stb.) kend át először olajjal, majd forró grillen süsd 3-5 percig!
- Dobj a parázsra borókaágot vagy más illatos fűszernövényt, hogy a füstje átjárja az ételt.
Gondoskodj a biztonságról!
Az egyik legfontosabb dolog a jó helyválasztás. A sütögetést ezért mindig szélvédett, jól szellőző helyen végezd, hogy elkerüld a füstmérgezést vagy a felszálló parázs okozta gondokat! Minden használat előtt/után alaposan tisztísd meg a grillezőt, mert a lerakódott zsír a következő használatkor könnyen meggyulladhat, balesetet okozhat. Sose grillezz ittasan, mert egy óvatlan mozdulat és a könnyed este égési sérülésbe vagy más balesetbe torkollhat! Ha túl nagy lánggal ég a faszén, sose próbáld vízzel eloltani, mert a forró hőtől gőzzé alakulhat és nem csak téged, hanem mást is megégethet a közvetlen közelben. Fokozottan figyelj a gázpalackra, ha azt használsz a sütögetéshez! Mindig ellenőrizd a palack épségét és a vezeték helyes csatlakozását. Használat után előbb a gázpalackot zárd el, csak aztán a gázkészüléket! Mindig alaposan oltsd el a tüzet vagy áramtalanítsd a készüléket, ha véget ért a sütögetés! Ha bő vízzel el is oltottad a parazsat, akkor is csak fém tárolóba helyezd!
Tisztítsd megfelelően a grilleszközeidet!
A grillezés a móka része, de ha igazán profi vagy, szánsz időt az alapos tisztításra is, hiszen így szolgálhat téged hosszú távon minden becsben tartott grilleszközöd, különösen a grilleződ. Tudjuk, hogy nehéz, tudjuk, hogy kényelmetlen feladat a zsírt suvickolni, de megéri! Adtunk már néhány tippet, hogyan végezd el ezeket a folyamatokat, de ha lemaradtál, itt egy kis segítség a grillezők karbantartásához. Ehhez kitartást, a sütögetéshez pedig jóízű szórakozást kívánunk! 🙂