Iránytűvel a kezedben jöttél a világra és nem rettensz meg a sáros bakancs és az éjszakai erdő látványától sem? Akkor talán te is a természet felfedezőjének születtél, aki fűn, fán és bokron keresztül rója a kilométereket. Na de min alszol, miután végre felverted a sátradat?
Beköszöntött az ősz, de még nincs késő élvezni a szeszélyes, ám még mindig nyárias időjárás enyhülő napsugarait, hiszen ilyenek egy tökéletes kempingezés tökéletes körülményei! Arról már írtunk korábban, hogy mit vigyél magaddal kempingezéshez, ha sátrazni indulsz, illetve mi a helyzet akkor, ha a lakóautós megoldást választod, ám a kempingben töltött éjszakák egy fontos kiegészítőjéről eddig még nem esett szó: ez pedig nem más, mint a kemping matrac, amely szó szerint “megágyaz” a kempingezés élményének; eldönti, hogy erőd teljében és kipihenten fogod élvezni ezt a néhány napot vagy pedig a fájós hátadat tapogatva. Éppen ezért segítünk kiválasztani a tökéletes kemping matracot, hogy neked csak a fontos dolgokra kelljen koncentrálnod!
A kemping matracok 4 típusa
- Egyszerű (nyitott cellás) habmatrac
Az apró méretű, nyitott levegőcellákból felépülő, szivacs jellegű matrac könnyű és olcsó, azonban gyakori használat esetén vastagságából folyamatosan veszít. Ez azt jelenti, hogy könnyen elkopik, különösen ha extrém terepen használod. Ideális választás, ha sík terepen aludnál inkább rajta és nem szeretnél sok pénzt költeni matrac vásárlására.
- Zártcellás matrac
Drágább megoldás, mivel anyaga sűrű, tömör, formatartó, ráadásul sokkal jobban hőszigetel, mint a nyitott cellás habmatrac. Nagyon kevés nedvességet vesz fel és igénytelen körülmények között, durva, egyenetlen talajon is megállja a helyét, hiszen nem sérülékeny. Ha mégis elszakadna itt-ott, akkor sem kell kétségbe esned, hiszen még ilyenkor is használható marad, továbbra is jól szigetel.
- Önfelfújódó matrac
A légzáró szeleppel ellátott szivacstest a kibontás után levegőt szív magába és tulajdonképpen felfújja önmagát, bár nem árt a végén rásegítened. A vastagabb, méretesebb modellek kifejezetten kényelmesek, a kisebbek előnye viszont az, hogy igazán kicsire összecsomagolhatók. Válassz olyat, amelyhez elérhető javítókészlet!
- Felfújható matrac
Meglehetősen vastag és kényelmes fekvést biztosít, így ideális olyankor, amikor nem kell folyton a hátadon cipelned (például hosszabb időt töltesz egy helyen). Egyfajta köztes megoldást képvisel. Amelyik igazán kicsire összehajtható, az praktikusan hordozható, ám sérülékeny. A matrac hőszigetelés kérdésében is a középmezőnyt erősíti, ebben nem ér a zártcellás matracok nyomába.
A derékaljak legfontosabb jellemzői
- Tartósság
Ha már kemping matracot vásárolsz, valószínűleg hosszú távú beruházásként tekintesz rá, hiszen feltehetőleg nem szeretnéd szezononként váltogatni. Érdemes átgondolnod, hogy milyen rendszerességgel és milyen terepen szeretnéd használni a matracot, hiszen ez jelentősen befolyásolja a döntést. Kevésbé gyakori használat és egyenletes terep esetén jó lehet egy vékonyabb falú, önfelfújódó matrac, míg a komolyabb igénybevétel indokolttá teszi a zártcellás, jó hőszigetelő képességű, strapabíró matrac vásárlását.
- Hőszigetelés
A hőszigetelés mértéke a legfontosabb szempont, ha kemping matracodat ősszel vagy akár télen is használnád. Ilyenkor a zártcellás matracok lesznek megfelelők. Amennyiben főként a melegebb évszakokban kempingezel a szabadban, úgy a kényelmi kérdéssel összevetve a hőszigetelés másodlagos szemponttá válik.
- Kényelem
Túrázók örök dilemmája következik: a kényelmet részesítsék előnyben vagy a tartósságot és a praktikumot? Az önfelfújódó matracok és a nyitott cellás, azaz egyszerű habmatrac modellek általában kényelmesebbek, de vékony faluk miatt sérülékenyebbek, míg a zártcellás darabok abszolút strapabírók, ám nem olyan komfortosak, mint az előzők. Oldd fel ezt az ellentétet és ha megteheted, vigyél magaddal egy zártcellás derékaljat és egy kevésbé vastag önfelfújósat is a hátizsákodra rögzítve!
Méret és tömeg
- Válassz minél kényelmesebb matracot, ha például autóval utazol és így a méret és a súly nem elsődleges szempont a számodra. Ilyenkor a felfújhatóság sem döntő kérdés, hiszen szükség esetén befér a csomagtartóba egy akkus pumpa, vagy akár egy kézi pumpa, esetleg egy lábpumpa. Ha azonban a teljes felszereléseddel a hátadon túrázol, köss kompromisszumot és válassz egy könnyű, jól összecsomagolható, könnyen felfújható darabot.
Mielőtt döntenél, igyekezz kipróbálni a választott darabot! Nézd meg, kényelmesnek érzed-e, elférsz-e rajta megfelelően, illetve összehengergetett állapotában megfelel-e a túrazsákod méreteinek. Ezután már csak az van hátra, hogy élesben is kipróbáld a túráid során! 🙂