Felújításkor a konyha nem maradhat ki, hiszen fontos helyszíne otthonunknak, a háztartásnak: az ételek elkészítése mellett a családi együttlét egyik helyszíne is. Gondoljunk csak a közös főzések élményére, a gyerekek első süteményeire, és ha az étkező rész is itt van, a vasárnapi ebéd utáni nagy beszélgetésekre.
De az is lehet a célunk, hogy kifejezetten a konyhát újítjuk fel. Ha már újragondoljuk ezt a helyiséget, alakítsuk ki úgy, hogy a sütés-főzés is kényelmes legyen, és része legyen a család életének!
Amiről szó lesz
Költségvetés
Mielőtt hozzáfogunk a tervezéshez és kivitelezéshez, gondoljuk át, milyen összeg áll a rendelkezésünkre, milyen jellegű munkát tudunk mi magunk elvégezni, és mi az, ami feltétlenül szakember közreműködését igényli.
Minden, ami az elektromos hálózatot érinti, szakképzett villanyszerelőre kell bízni, ezen nem szabad spórolni, mert komoly baj lehet belőle. Ugyanígy, ha a gázvezetéket kell más útvonalon vinni, ezt csak a gázszolgáltató engedélyével végezhető.
Ha nagyon elhasználódott a konyhabútor, nem csak azért kell kicserélni teljes egészében, mert nem szép látvány, hanem mert a repedésekben, hézagokban megtelepedhetnek a kórokozók és a penész.
Van, amikor csak a bútorok átrendezésével lesz tágasabb a tér és praktikusabb az elrendezés. Egy régi, patinás, de teljes ép konyhabútort érdemes átfesteni, de van néhány dolog, amiből ajánlott újat venni. Ilyen a tűzhely, a régi konyhai kisgépek, továbbá a világítótestek – megfelelő energiatakarékos megoldással.
Konyhatervezés papíron
A költségvetés után jöhet a mérés és tervezés. Ebbe vonjuk be az egész családot, érvényesüljön mindenki igénye. Egy-egy friss ötlettel támogathatják a megoldást.
A tervezés része, hogy utánanézünk a megfelelő szakembereknek, és tisztázzuk, melyik milyen időpontban tud munkát vállalni. Mindig több ajánlatot kérjünk, hogy az árat és a kivitelezést igényeinkhez tudjuk szabni.
Ha elektromos tűzhelyt, vagy kombinált tűzhelyt szeretnénk, a villanyszerelővel nézessük meg, hogy a mi rendszerünk bírja-e majd a terhelést. Az új tűzhely beszerelése könnyebb, mert az üzletből a szakszervizbe irányítanak minket, hiszen csak az így bekötött tűzhelyek lesznek garanciálisak.
Milyen legyen a konyhabútor?
A konyhabútor kialakításánál érdemes az alábbi szempontokat figyelembe venni.
Az előkészítő felület minél nagyobb és jobb minőségű legyen. A pult kiválasztásánál ne csak az esztétikumot nézzük, hanem az időállóságot is. Bírnia kell a magasabb hőt, és azt is, ha néha megszalad a kés.
Mindennek legyen helye. Praktikusak a fiókok, a zárt vagy szabad polcok. Ez utóbbira egy-két fűszernövényt is tehetünk, mindjárt derűsebb lesz a konyha.
A színekkel is számoljunk. Ha kevesebb napfény jut be, ott világos konyhabútort tervezzünk. Éljünk az élénk színekkel is, megtörhetjük az egyhangúságot, ha egy-egy szekrényajtó vagy szék színes.
A konyha lelke a tűzhely
Egy felújításnál a legjobb az új tűzhely, ezen nem érdemes spórolni. Később fog meghibásodni, nem kell felújítás után egy évvel szétszedni a bútort, vagy méricskélni, elfér-e majd az új a régi helyére. Évről évre korszerűbb tűzhelyek kerülnek a piacra, ezért mindenképpen tájékozódjunk az újdonságokról!
Tervezzük olyan helyre, ahol könnyen hozzáférünk. Mellette legalább az egyik oldalon legyen pult. Nem jó megoldás, ha a konyhaszekrénytől távol helyezzük el, sok esetben azért, hogy az elektromos-és gázvezetékeken ne kelljen változtatni. Megéri a kiadást és a munkát az optimális hely megválasztása.
Akár szabadon álló, akár beépíthető készülékben gondolkozunk, vegyük számba az előnyeit. Általánosságban a szabadon állót könnyebb áthelyezni, és meghibásodás esetén is egyszerűbben lehet hozzáférni. A beépített előnye, hogy akár két különböző helyen is lehet a főzőlap és a sütő, sőt, akár két sütőt is beépíthetünk.
Ha már felújítunk, akkor érdemes lehetőségeinkhez mérten olyat választani, amiben sok kényelmi funkció van. A légkeverés, a grill funkció, az időzítési lehetőség és a nagy sütőméret is szempont lehet a választásnál.
Étkezősarok kialakítása
Ahol arra lehetőség van, alakítsunk ki étkező sarkot. Még ha a nagy családi ebédeket nem is tudjuk ott lebonyolítani, hétköznapokon a család együtt tudja elfogyasztani a reggelit és a vacsorát. Közben meg lehet beszélni a napirendet, majd az aznap történt eseményeket.