Április, május a kerti munkák ideje. Minden együtt van: a talaj kezd átmelegedni és még nedves, a napsütéses órák száma egyre több, és a növények is ilyenkor nőnek, fejlődnek a leggyorsabb ütemben.
Idén a szabadidőnket is otthon töltjük, ezért lehetőségünk van rá, hogy kialakítsunk egy szép pihenőkertet, vagy elvessük, elültessük azokat a haszonnövényeket, amelyek később az asztalunkra kerülnek.
Aki gyakorlott otthoni kertész, az tudja, hogy a jó eszközök, kerti szerszámok nélkülözhetetlenek – anélkül nehéz a munka, sőt, néha lehetetlen.
Amiről szó lesz
Karbantartó munkák
A tavaszi munkát kezdjük a szerszámok számbavételével, miből kell újat vásárolni, milyen eszközök hiányoznak még.
Ha már minden együtt van, kezdjük egy „nagytakarítással”. Távolítsuk el a megmaradt száraz leveleket a fákról, bokrokról, tisztítsuk meg a gyepet, húzzuk ki a kibújó gyomokat. Ehhez jó szolgálatot tesz egy széles fejű, rövid fogú lombseprű.
A veteményeskertet ássuk fel, gereblyézzük porhanyósra a földet gereblyével, hogy ideális helyük legyen a magvaknak, palántáknak.
Ilyenkor még kivághatjuk a kiszáradt, veszélyes fákat is. Gallyazáshoz, kisebb fák kivágáshoz egy jó fejsze és egy ásó is elég, a nagyobbakhoz hívjunk erre szakosodott szolgáltatót. Előzetesen tájékozódjunk a helyi önkormányzatnál, hogy milyen esetben vagyunk kötelesek fakivágási engedélyt kérni, és milyen feltételekkel tehetjük ezt meg.
Metsszük le a száraz ágakat is, alakítsunk a bokrokon ágvágóval, metszőollóval. Ehhez csak a legjobb minőségű metszőollót érdemes használni. Egy életlen, kényelmetlen ollóval csak rongáljuk az ágakat, és a kezünk is megsérül.
A sövények alakításának is most van itt az ideje, ehhez szerezzünk be egy jól kezelhető, biztonságos sövénynyírót. Vigyázzunk a tavasszal virágzó cserjékre, ezeket csak ősszel szabad metszeni, különben levágjuk az idén virágzó ágakat!
Rügyfakadás előtt, ha már elmúltak fagyok, a lemosó permetezést is elvégezhetjük, de hamarosan gondoskodni kell az első növényvédő permetezésről is a gombák, atkák és más kártevők ellen.
Ültessünk minél többet!
Lombhullató fákat és virágzó cserjéket tavasszal is lehet ültetni, ha konténeres növényt választunk. Fontos, hogy fagymentes időben tegyük, és sokáig gondoskodjunk az öntözésről.
A faültetéshez megfelelő mélységű és szélességű gödröt kell ásni. A hagyományos ásónál sokkal könnyebb az ásólapáttal dolgozni. Aki már próbálta, tapasztalta a különbséget. A kertészek már ezzel dolgoznak.
Bogyós gyümölcsökkel is benépesíthetjük a kertünket. A málna, a ribizli, a szeder, a köszméte akár a virágoskertbe is kerülhet. Használjunk ki minden talpalatnyi napos helyet a számukra. Az első évben nem, vagy csak keveset fog teremni, de hétről-hétre figyelhetjük, hogyan fejlődik.
Ha a teraszt vagy erkélyt is be akarjuk népesíteni, itt az ideje a dézsás növények ültetésének. Mindig nézzünk utána, milyen talajt szeretnek, mekkora cserép szükséges gyökereknek, milyen gyakran kell öntözni és tápoldatozni. Megkönnyíti a munkánkat, ha a készen vásárolt speciális földkeveréket ültető lapáttal tesszük a cserépbe, ládába. Ez az ügyes kis eszköz a kerti ültetéskor is nagy hasznunkra válik, például sziklakertek beültetésénél.
Ha elég meleg a talaj, a vetőmagok is a földbe kerülhetnek. A petrezselymet, pasztinákot, spenótot, salátát már a hűvös idő ellenére korábban is elvethettük; a babnak, zöldborsónak, metélőhagymának, a dughagymáknak, burgonyának jobb a melegebb idő. A sorokat könnyen kialakíthatjuk és behúzhatjuk egy könnyű kapa segítségével.
A palántákkal, mint amilyen a földieper, a paprika, a paradicsom, a padlizsán, meg kell várnunk a melegebb időt, amikor még nincsen legyen hőség, különben nem tudnak begyökeresedni és megerősödni. A palántákat ültetés után folyamatosan öntözzük, egyszer sem száradhat ki a talajuk.
Kipróbálhatjuk a palántázást az erkélyen-teraszon is. Nagy élmény leszüretelni az első szem paradicsomot vagy epret. A fűszernövényeknek is itt van a helye, de akár a világos konyhaablakban is nevelhetjük. Tegyük fűszernövény kaspóba, szerezzük be hozzá előre a speciális ollót is.
A legkisebb kertben is helye van a virágoknak. Akár évelőkertet alakítunk ki, akár örökzöldeket társítunk egynyári növényekkel, a kisebb szerszámokkal jobban boldogulunk. Gumósok, hagymások ültetéséhez a keskeny ültetőlapát, a talaj lazításához a pengés talajlazító praktikus.
Tervezzük meg kertünket úgy, hogy minden évszakban legyen otthon termett zöldségféle és gyümölcs, virágoskertünkben pedig nyíló virág.