A szép és hangulatos kert mindannyiunk álma. Legyen egy hely, ahol munka után pihenünk, ahol a gyerekek játszanak, ahol összejöhet a család, amiben nap mint nap gyönyörködhetünk.
Akár nagy kertünk van, akár csak pár négyzetméternyi, tíz lépésében meg tudjuk valósítani álmainkat.
Amiről szó lesz
- 1 Kezdjük a rendrakással
- 2 Készítsünk alaprajzot!
- 3 Számítsuk ki, mennyibe kerül!
- 4 Alakítsuk ki az utakat, térköveket!
- 5 Gondoskodjunk az öntözésről
- 6 Készítsük elő a talajt!
- 7 Ültessük el a fákat, cserjéket!
- 8 Ültessünk virágokat színek mentén
- 9 Tegyük otthonossá a pihenőkertet
- 10 Tervezzük meg és alakítsuk ki a világítást
Kezdjük a rendrakással
Távolítsunk el minden olyan dolgot kertből, amelyet már évek óta rakosgatunk, hogy jó lesz valamire. Ha eddig nem hasznosítottuk, ezután sem fogjuk. Egy szép pihenőkertben nincsen helye a lomnak. A lomtalanításhoz hasznunkra lesz egy jó talicska.
Ugyanígy vegyük számba, vannak-e kiszáradt, kiöregedett fák, növények. A kert kialakítása előtt vágjuk ki ezeket is.
Készítsünk alaprajzot!
Minden a tervezéssel kezdődik. Vegyük figyelembe kertünk adottságait: milyen fekvésű, mennyire van beépítve, milyen növényeket hagyunk meg a régiek közül.
A tervezéshez csak egy négyzetrácsos papír kell, és egy mérőszalag. Készítsünk pontos méretarányos rajzot a kertünkről, jelöljük be, hova szeretnék gyepet telepíteni, hova kerülnek virágzó cserjék és fák, örökzöldek, virágok. Ha van lehetőség, alakítsunk ki egy sütögető helyet és egy pergolát, ahol hűsölni lehet.
Tervezésnél számoljunk azzal, hogy egyszer minden nagyra nő, és a szellősebb, lazább elrendezés kellemesebb.
Számítsuk ki, mennyibe kerül!
Költségvetés nélkül ne fogjunk hozzá a munkához. Ha valamit nagyon szeretnénk, de drágának találjunk, keressünk hasonló, olcsóbb megoldást, de ne mondjunk le az elképzeléseinkről.
A költségvetés megkímél bennünket jó sok csalódástól, és gördülékenyebben fog menni a munka.
Alakítsuk ki az utakat, térköveket!
Legyen a kertünknek stílusa, és ezt már a térkövezésnél is figyelembe kell venni. Döntsük el, hogy kertünket a geometrikus formákra, vagy a lágyan ívelő vonalakra építjük.
Jó, ha tudjuk, hogy a kövek mérete, színe sem mindegy. A nagyobb köveket gyorsabban le lehet rakni, de nagy precizitást igényelnek, mert szembetűnő az egyenetlenség. A kisebb kövekkel látszólag lassabban lehet haladni, de könnyebb mutatós felületet létrehozni.
A színes térkő jobban mutat azokban a kertekben, ahol az örökzöldeken van a hangsúly, de ha sok színes virágot, fát bokrot ültetünk, jobban érvényesülnek egy semleges szürke szín mellett.
Ha saját magunk végezzük ezt a munkát, a speciális szerszámokon kívül néhány praktikus eszközre szükségünk lesz. Ilyen egy jó vastag kerti kesztyű, hogy ne menjen tönkre a kezünk, vagy a gumikalapács.
Gondoskodjunk az öntözésről
A legszebben megtervezett és beültetett kert is akár egy hét alatt tönkre mehet, hanem gondoskodunk a folyamatos öntözésről. A fúrt kutak nagy előnye, hogy bármennyit locsolhatunk, de ehhez egy megbízható kerti szivattyú kell.
Mielőtt a növények a helyükre kerülnének, alakítsuk ki az öntözőrendszert is. Nem kell, hogy az egész kertet behálózza, elég csak a kritikus részekre telepíteni. Például a pázsitos területre, vagy a virágágyás szélére. Mivel a csövek nem túl mélyen futnak, később alakítható, bővíthető igényeinknek megfelelően.
Készítsük elő a talajt!
Ha nagyon gyomos vagy elöregedett a gyep, érdemes a legfelső réteget eltávolítani. Hagyományosan rotálással, vagy ásással szoktuk lazítani a talajt. A biotermesztők nézete szerint viszont ez a forgatás nem tesz jót az ott kialakult életközösségnek, ezért inkább a lazítást ajánlják ásóvillával. Szellősebb, lazább lesz a szerkezete, ezáltal jobban megtartja a vizet, és a gyökérzet több oxigénhez jut.
Ültessük el a fákat, cserjéket!
Mindig a legnagyobb növényekkel kezdjük az ültetést. Készítsük elő, amire szükségünk lesz. A megfelelő mélységű ültetőgödröt a legkönnyebben egyenes végű ásólapáttal alakíthatjuk ki. Szerezzünk be speciális földkeveréket is.
A földet gereblyével húzzuk a tövekre, majd lapáttal tömörítsük a földet. Ne feledkezzük meg a tövek alapos öntözéséről sem.
A kisebb növények ültetéshez a rövid nyelű ültetőlapát az ideális.
Ültessünk virágokat színek mentén
A színek és évszakok határozzák meg a kertünket: kora tavasztól késő őszig legyen miben gyönyörködni, ha kiülünk pihenni, beszélgetni. A reggeli fények, színek meghatározhatják egész napi jó hangulatunkat.
Lehet akár egyszínű is a kertünk, ha valami nagyon elegánsat szeretnénk. A tarka, sokszínű a kert nyári hangulatot, a vidámságot tükrözi késő őszig.
Örökzöldek nélkül nehéz elképzelni egy kertet, télen kopár lenne nélkülük. Gondoskodnak a jó levegőről, kiemelik a színes virágok szépségét, önmagukban is díszítenek. Ne gondoljuk, hogy unalmasak, hiszen, ha más-más formájú és más-más árnyalatú növényt ültetünk, dinamikus, érdekes lesz a kert.
Tegyük otthonossá a pihenőkertet
Legyen mindig egy hely, amit a pihenésnek szánunk. Alakítsunk ki egy olyan részt, ahol napozhatunk, olvashatunk, vendégeket fogadhatunk, vagy süthetünk-főzhetünk.
Rakjunk ki kényelmes székeket, és legyen egy kis asztal, ahova néhány fontos dolgot lepakolhatunk. Tegyük mozgalmasabbá és kényelmesebbé színes párnákkal, néhány dézsás és cserepes növénnyel.
Tervezzük meg és alakítsuk ki a világítást
Ha este is használni szeretnénk a pihenőkertet, gondoskodnunk kell a világításról is.
Ha hangulatossá szeretnénk tenni, ne idegenkedjünk a kerti szolár lámpáktól. Néhány helyre elhelyezve igazán romantikus lesz.
A kert fontos pontjait, például a grillező helyet, jobban meg kell világítani. Ezt a környező épületekről tudjuk megoldani: válasszunk olyat, amelyben amúgy is van világítás, a villanyszerelő szakember innen ki tudja vezetni a falon kívülre a kültéri lámpát.
1 hozzászólás
[…] Hangulatos pihenőkert 10 lépésben […]