Nincs az a kert, amelybe az egynyári virágok ne illenének. Május a telepítési idejük, hogy aztán néhány hét múlva virágözönbe öltöztessék a kertünket. Összegyűjtöttük, mit érdemes tudni az ültetésükről, gondozásukról, melyiket érdemes választani a környezet adottságainak megfelelően.
Amiről szó lesz
Hova ültessünk egynyári virágot?
Ha egyszerűen akarunk válaszolni, akkor bárhova, ahol elég napfény éri. A gyakorlatban azonban jobb, ha megtervezzük, mit vásároljunk. Nézzünk utána, melyiknek milyen a fényigénye, bírják-e a tűző napot, félárnyékban fognak-e virágozni, milyen a vízigényük.
Például a rézvirág, a cickafark, a talajtakaró porcsinrózsa, a záporvirág, a verbéna, a bársonyvirág napos helyre kerülhet. Ezzel szemben a félárnyékos, árnyékos helyet szereti a virágcsalán, a folyton nyíló begónia, a nebáncsvirág, a nefelejcs, a lobélia és a sarkantyúvirág.
Magról vagy palántázással?
A magról, helyben vetett virágok ellenállóbbak, de később érik el legszebb formájukat. Az egynyári palánták szinte azonnak gyönyörködtetnek bennünket, látványosan tudjuk szépíteni velük a kertünket. Palántákat mi is nevelhetünk otthon, ha februárban elvetjük a magokat. A friss növényeket csak a fagyok elmúltával szabad kiültetni.
A palánták ültetéséhez hasznos eszköz a rugós palántázó, ültető szerkezet, vagy az automata ültető, de nem nélkülözhetünk ehhez a munkához egy jó ágyásművelő kesztyűt sem.
Formák és színek
Tervezzük meg, milyen formájú legyen a virágágyás. A legegyszerűbb a kör, a csepp alakú, vagy ha a térkövek jellege ezt kívánja, geometrikus. Gyönyörű látvány, ha a kertben a virágok özöne vezeti a tekintetet lendületes, lágy vonalak mentén. A virágok kerülhetnek örökzöldek elé, kerti utak szélére, pihenőhely mellé, dézsába, kaspóba, üres területekre. Ha azt akarjuk, hogy mutatós legyen, ne egyesével tegyük őket, hanem nagyobb színfoltokat alakítsunk ki a kertben.
Az oroszlánszáj kőkerítések előtt, utak mellett magas szegélyként, a nebáncsvirág örökzöldek előtt tömegében mutat. A záporvirág utak mellett, a begónia nagy tömegben szép.
A tarka, természetes kert újra hódít. Ehhez különböző színű, gyakran a vadvirágokra emlékeztető növényeket válogassunk össze úgy, hogy távolabbra kerüljenek a magasabbak, közelebbre pedig az alacsonyabbak. A természetes kertben helye van többek között az egynyári szarkalábnak, a Kleopátra tűje elnevezésű különlegeségnek, a búzavirágnak, a szépen bokrosodó margitvirágnak, a keskenylevelű angyalfüzérnek.
Gondozásuk
Az egynyáriak folyamatos gondozást igényelnek. A gyomokat rendszeresen távolítsuk el, ehhez jó segítség a gyomkiszúró, vagy egy gyomkihúzó. Naponta öntözzük őket, hogy szépen fejlődjenek és mindig frissek legyenek. Reggelente csak a tövükre öntsünk locsolókannával, este azonban bőségesen megöntözhetjük locsolótömlővel a többi növénnyel és a gyeppel együtt. Ehhez legjobb döntés, ha csavarodásmentes tömlőt választunk.
Az elnyílt virágokat vágjuk le egy, csak erre a célra használt kerti ollóval. Néhány növénynek össze lehet gyűjteni az érett magját, hogy a következő évben magról is tudjuk termeszteni. Ilyenek például a kokárdavirág, a bársonyvirág, a rézvirág, a porcsinrózsa, a kúpvirág. Akkor érett egy mag, amikor a magszár már sárga, a magok pedig barnás színűek.
Egynyári kedvenceink cserépben, dézsában
A legnépszerűbb balkonvirágok, mint a petúnia, a begónia, a vinka, a büdöske és a mézvirág szintén egynyári növények, de még a több éven át nevelhető muskátlit is ide sorolhatjuk, mert nagyon nehéz átteleltetni.
Ezeket általában tápkockában árusítják, amiből minél hamarabb érdemes kivenni, nem csak azért, mert gyorsabban fejlődik, hanem mert a gyökere átszövi a kis pohár nyílását, és csak nagy gonddal tudjuk kivenni belőle.
Mielőtt nekivágunk a vásárlásnak, gondoskodjunk virágtartóról, kaspóról, virágládáról, megfelelő virágföldről és egy praktikus ültetőlapátról.
Mutatós összeállítást készíthetünk egy-egy kisméretű virágládába, ha egy-egy vörös muskátli mellé fehér mézvirágot és vörös-fehér tarka petúniát ültetünk. Nagyobb virágládákat akár egyféle virággal is települtethetjük. Ha különböző színű petúniákat teszünk egymás mellé, egész nyáron gyönyörködhetünk szépségükben.
Ne feledjük, hogy ezeket a növényeket gyakran kell öntözni és rendszeresen tápoldatozni, ha azt akarjuk, hogy folyamatosan nyíljanak.