A hűvös idő beköszöntével sem kell lemondanunk a kedvenc tavaszi-nyári időtöltésünkről: arról, hogy a szabad levegőn legyünk. Nyáron imádjuk a madárcsicsergést hallgatni, a lombok susogásától körülvéve bámulni az eget vagy a panorámát – ilyenkor úgy érezzük, hogy a házunk falait kitoltuk a végtelenbe.
Kellő körültekintéssel ősszel is kint lehetünk. Legyen szó akár otthoni erkélyről, teraszról vagy kertről, akár egy vendéglátóegység kerthelyiségéről, ha megtaláljuk a praktikus megoldást, még hetekkel kitolhatjuk a kinti ücsörgés szezonjának végét.
Amiről szó lesz
A kültéren használt fűtési módok mobilak
Mindenki számára kézenfekvő, hogy csak olyan fűtőeszközöket tudunk szabad térben alkalmazni, amelyek nincsenek lerögzítve valahol a házban. Ugyanakkor a könnyű kezelhetőséghez az is hozzá tartozik, hogy az adott fűtőtestnek, illetve mobil hősugárzónak olyan formája legyen, hogy könnyen meg lehessen fogni – a legpraktikusabb, ha valamilyen füle vagy fogantyúja van. Valamint az is, hogy akkora súllyal rendelkezzen, aminek a cipelése egy átlagember számára nem megterhelő. A kis méretű kerámia vagy fűtőszálas, ventilátoros fűtőtesteket kifejezetten arra fejlesztették ki, hogy a lakásban, házban és környezetében oda vigyük őket, ahol a legnagyobb a szükség a gyorsan termelődő melegre.
Ha a háztól viszonylag távolabb szeretnénk elhelyezni a fűtőberendezést, érdemes olyan típust választani, amelyik nem elektromos, hogy ne kelljen messzire vonszolni a vezetékeket. Bár egy kerekes dobra tekercselt kültéri hosszabbítóval ez is gördülékenyen megoldható. Ilyenkor a legkényelmesebb választás a gázpalackról működő ún. hőgomba, amelynek a testében kerül rögzítésre a palack, a lábán pedig görgők találhatóak.
Csak biztonságos megoldásokat alkalmazzunk!
Hogy a kellemes őszi teraszon ücsörgés ne fordulhasson riasztó vészhelyzetbe, minden esetben győződjünk meg arról, hogy a fűtőtest, amelyet kint szeretnénk használni, valóban arra is való. Mire kell ilyenkor figyelni? Elsősorban a gyártó ajánlására, ennek híján azonban alaposan vizsgáljuk meg, hogy az esetleges nedvesség (eső, pára) bejutása a készülékbe nem okoz-e működésbeli problémákat, elektromos készülék esetén zárlatot, illetve nem áll-e fenn áramütés veszélye. A kültéri elektromos fűtőberendezéseket kizárólag kültéri konnektorba dugva vagy kültérre javasolt hosszabbítóval használjunk és a biztonság kedvéért igyekezzünk fröccsenő, csöppenő víz ellen védeni.
A gáz üzemű fűtőberendezések esetében kisebb az esély arra, hogy zord időben veszélyessé válnak, de azért ezek működésére sincs kedvező hatással, ha a belsejükbe folyik a víz.
A biztonság kérdéséhez az is hozzá tartozik, hogy a fűtőberendezést kellően stabilan lehessen elhelyezni. Egyes típusoknál nagy gondot fordítottak erre, görgők, kihajtható vagy teleszkópos lábak biztosítják a stabilitást, van amelyiknél még az egyenetlen talaj is korrigálható. A biztonsági előírásokat minden esetben tartsuk be, ne takarjuk le a készüléket, a sugárzó hő útjába ne tegyünk könnyen gyulladó dolgokat és arra is ügyeljünk, hogy gyerekek ne férhessenek a fűtőtest közelébe.
Milyen energiaforrásról működhetnek a kültéri fűtőkészülékek?
A legelterjedtebb a gázüzemű megoldás. Ezek esetében normál méretű vagy mini gázpalack van a készülék gyomrába rejtve, amely vagy a székek magasságában, vagy jóval magasabban elhelyezett panel(eke)t táplál. A gázfűtő-készülékek – mint amilyen a teraszfűtő hőgomba – közös jellemzője, hogy mivel nyílt égésterű gáztüzelésű berendezések, legalább 30%-ban nyitott helyiségekben szabad csak használni őket, hogy az égéstermék biztonsággal eltávozhasson.
Az elektromos típusoknak több fajtája is van. A legegyszerűbb a hagyományos fűtőszálas. Népszerűek és elterjedtek az olajradiátorok.
Innovatív megoldás teraszok, kerti kiülőhelyek melegítésére a halogén hősugárzó vagy halogén fűtőtest. Ezek többnyire kandeláber kialakításúak, azaz vékony, magas, állítható pózna tetején kap helyet a hősugárzó egység.
Mit kell tudnunk a teraszfűtő berendezések teljesítményéről?
Természetesen az, hogy a kültéri fűtőberendezések mekkora melegérzetet képesek szolgáltatni, függ az időjárástól (pl. hogy fúj-e a szél), a hőmérséklettől. Ésszerű határokon belül azonban a teljesítmény (befűthető terület nagysága) megadható, így az egyes készülékek leírásában megtaláljuk, hány négyzetméter befűtésére alkalmasak. A legtöbb teraszfűtés teljesítménye szabályozható, van amelyik fokozatmentesen, van amelyiknél néhány alapérték mentén kijelölve.
Mit tudnak még a teraszfűtő berendezések?
Mivel a teraszfűtés igen gyakran nagy forgalmú vendéglátóegységek alkalmazzák, a tervezők nagy gondot fordítanak ezek megjelenésére. Sok esetben ugyanazon dizájnon belül is választhatunk fehér, fekete és inox kivitelű között (mint amilyen mondjuk az inox teraszfűtő piramis.)
Vannak kifejezetten stílusos – romantikus, esetleg keleties – hőgombák, sőt az is előfordul, hogy beépített világítás gondoskodik a meleg gondoskodik a meleg mellett a kellemes hangulatról is.