Mivel a mosógép az egyik legalapvetőbb használati cikk egy háztartásban, örömteli hír, hogy a gyártók igyekeznek mindenféle igényt és szempontot kielégíteni. Éppen ezért, ha új mosógép-szárítógép vásárlásán törjük a fejünket, igazán nagy gondba kerülhetünk, hogy milyen elképzelések alapján melyik típus való nekünk, melyik fog legjobban beválni.
Amiről szó lesz
A mosógép helye
A mosógép vásárlása során az egyik legnagyobb gondot az szokta jelenteni, hogy hová tegyük. Akadnak, akik a fürdőszoba mellett döntenek, mivel ott található erre alkalmas csatlakozás, de egyre inkább terjed a konyhába telepítés divatja, aminek a hátterében gyakran szintén elhelyezési probléma áll.
Mindenesetre a hely kiválasztásánál két alapvető szempontot figyelembe kell venni: legyen a közelben vízvételi lehetőség, és legyen megoldott a mosóvíz leengedése is. Utóbbit sokan mobil módon oldják meg (a mosások alkalmával akasztják a kivezető csövet a mosdó, wc, kád, mosogató szélére), ez azonban azt a veszélyt rejti magában, hogy egyszer elfelejtjük elhelyezni a csövet és elárasztjuk az adott helyiséget.
Ha megtaláltuk a jó helyet a gépünknek, akkor általában az is kötött, hogy milyen méretű eszköz fér ott el, sőt sokszor az is eleve adott, hogy elöl- vagy felültöltős típus vásárlására van-e lehetőségünk. Mérjük le a kijelölt hely mélységét, magasságát és szélességét, ennek alapján már szűrni tudjuk a kereskedők által kínált választékot (az elöltöltős gépeknél hozzá kell számolni az ajtónyitáshoz és a ruha ki-bepakoláshoz szükséges helyet is). Mindkét típusból léteznek kifejezetten kis méretű vagy keskeny mosógépek azok számára, akik csak szűkös hellyel rendelkeznek, vagy már meglévő bútorelemek közé szeretnék a gépet beilleszteni.
Azt, hogy elöl vagy felültöltős legyen a mosógép, gyakran az dönti el, hogy oda tudunk-e férni az ajtóhoz kényelmesen vagy éppen pakolni szeretnénk-e a tetejére. Régebben a két típus között volt olyan választási szempont is, hogy az elöltöltős típusokat sérülékenyebbnek vélték, hiszen egy helyen rögzített tengely tartja benne a dobot. Napjainkban ez már nem ad aggodalomra okot, hiszen a mosógépfejlesztők és -gyártók megoldották a terhelési problémát, nem jellemző, hogy emiatt a két típus élettartama számottevően eltérne.
A mosógép külső és belső mérete
A mosógép belső mérete, vagyis az, hogy mennyi ruhát tud kimosni egyszerre, széles skálán szóródik a piacon. A legkisebb gépek 5-5,5 kg szennyes ruhával bírnak el, a közepesek 6-8 kg-ra vannak hitelesítve, de léteznek olyan nagy mosógépek is, amelyek 8-12 kg szennyest is elnyelnek. A típus kiválasztását a család mérete és összetétele, a termelődő szennyes mennyisége határozza meg (például ha több gyermek van, értelemszerűen rövid idő alatt sok szennyes keletkezik, míg egy egyedülálló irodai dolgozó még a legkisebb gépet is hosszabb idő alatt tölti meg). Ha bizonytalan vagy változó a mennyiség, érdemes olyan gépet választani, amelyik „mérlegel”, vagyis annyi vizet használ és úgy állítja be a program hosszát, hogy az a ruha mennyiségéhez és szennyezettségéhez illeszkedik.
A centrifuga teljesítménye és zajszintje
Bár a két paraméter nem mindig mozog együtt, valahol mégis csak összefügg, hiszen a mosásban a leghangosabb részfolyamat a centrifugázás. Napjainkban a centrifuga teljesítménye minden programhoz egyedileg és sokféle fokozat kiválasztása mellett állítható. A legalacsonyabb érték a 800, a legmagasabb az 1600 fordulat/perc. Gondolhatnánk, hogy a legjobb a legmagasabb, ami abból a szempontból igaz is, hogy a legmagasabb fordulatszámon centrifugált ruhát fogjuk a legszárazabban kivenni a gépből, de sajnos csak kevés textil bírja ezt a megterhelést, így előbb érdemes végiggondolni, hogy miket fogunk mosni (megszemlélni a ruháink kezelési utasítását) és ez után dönteni erről a paraméterről.
A zajszintet a termékadatlapon fel szokták tüntetni, a legalacsonyabbnak a 45 decibel körüli értékek, a legmagasabbnak a 70 fölöttiek számítanak. A zajszint csökkentésében szerepet játszhatnak a dobfelfüggesztésben alkalmazott innovatív megoldások. Ezek viszont jelentős árkülönbséget eredményezhetnek.
Kiegészítő és speciális funkciók a mosógépeken
Számos mosó-szárítógépen találhatunk különféle szennyesekre (munkaruha, sportruházat, cipők, gyapjú és egyéb érzékeny textíliák) kialakított programokat. Ezek hasznosak lehetnek, ha jellemzően a szennyes egy részét ilyen mosandók teszik ki, bár érdemes arra gondolni, hogy ezeket az egyedi programokat mi magunk is összeállíthatjuk, ha a mosógépen lehetőség van a hőfok, a kíméletes vagy éppen intenzív mosás, illetve a centrifuga teljesítményének beállítására.
Ennél hasznosabb például az a funkció, hogy a mosógép különféle érzékelők segítségével „letapogatja” a szennyes, illetve a mosóvíz jellemzőit és folyamatosan korrigálja a mosás paramétereit (pl. vízmennyiség, program hossza stb.). Igen kényelmes lehet az időzítés is, vagyis ha előre beállíthatjuk, mikor induljon el a kívánt program. Egyes gépek a mosás hatékonyságát növelő buborékok vagy éppen gőz kibocsájtására alkalmasak és sokan szeretik a vasaláskönnyítő programmal ellátott típusokat is.
A mosógéphasználat ára
Napjainkban nem csak környezetvédelmi szempontból fontos, hogy az új mosógépünk milyen fogyasztási paraméterekkel rendelkezik. Ez nem csak az áramfogyasztásra vonatkozik, hanem a víz és a különféle vegyszerek mennyiségére is. Az energiafogyasztást minden termékcímkén kötelező feltüntetni (a jelenleg érvényben lévő szabályozás előtt az A+++ a legjobb – a jelzések azonban 2021-ben változnak), sőt a gyártók sok esetben segítségünkre sietnek azzal is, hogy feltüntetik egy-egy mosási program egy mosásra vonatkozó áramdíját. Tudnunk kell azonban, hogy minél energiatakarékosabb egy típus, valószínűleg annál drágább is.
Kézenfekvőnek tűnik, hogy minél nagyobb töltés befogadására képes egy mosógép, annál több vizet használ. Ez azonban nem így van, ebben az esetben is a termékcímke adja a megfelelő tájékoztatást. A mosógépfejlesztők igyekeznek a vízfogyasztást a legkülönfélébb megoldásokkal csökkenteni, így legyünk nagyon figyelmesek. A termékcímke általában az éves vízfogyasztás adatát tartalmazza, 220 teljes töltetű pamutmosásra vonatkoztatva.