Azonnal rendelkezésre álló meleg víz nélkül ‒ higiéniai és kényelmi szempontok miatt ‒ a korszerű háztartás már elképzelhetetlen. Ha nagyobb ház- vagy lakásfelújítás előtt állunk, ami a berendezéseink egy részének lecserélésével jár, vagy ha éppen bekapcsolódnánk az otthonfelújítási programba, érdemes átgondolnunk, milyen módon akarjuk otthonunkat meleg vízzel ellátni. A bojler és forróvíz tároló akkor is remek alternatíva lehet, ha a hétvégi házunkat, nyaralónkat szeretnénk komfortosabbá tenni.
Mennyi a háztartás átlagfogyasztása? Mekkora hely áll a rendelkezésünkre? Mennyire fontos a családunknak a környezettudatosság? Melyik esetben takarékosabb megoldás a villanybojler a gázzal történő vízmelegítéssel szemben? Melyik a lehető legjobb típus számunkra?
A döntés azért sem könnyű, mert a piacon bőséges a választék bojlerekből és vízmelegítőkből. Ezek között segítünk eligazodni.
Amiről szó lesz
Ezt érdemes tudni a különböző bojlertípusokról
Mielőtt a tervezéshez, először nem árt tudni, milyen típusú bojlerek állnak rendelkezésre, így kiválaszthatjuk az igényeinknek és a ház adottságainak a legmegfelelőbbet.
Bojlernek azokat a fűthető tartályokat nevezték el, amelyben a vizet melegítik és használatig tárolják. Előnyük az, hogy viszonylag gyorsan képesek meleg vizet adni, hátrányuk pedig csak annyi, hogy egyszerre meghatározott mennyiségű vizet képesek tárolni. Olyan anyagból és olyan bevonattal készülnek a bojlerek, hogy képesek legyenek ellenállni a nyomásnak és a korróziónak egyaránt. A víz felfűtéséről gáz vagy elektromos áram segítségével gondoskodhatunk.
Szabadkifolyású vízmelegítők
Az elektromos vízmelegítőket hagyományos csapteleppel konyhai mosogatáshoz, kézmosókhoz ajánlott beszerelni. Általában 5 liter vizet melegítenek fel 80-85 fokra. A hőfok szabályozható, a felfűtési idő rövid. Fontos, hogy csak a gyári alkatrészekkel használhatók.
Gázüzemű víztárolók
Kis vagy közepes méretű lakásba ajánlott a használatuk. Zárt rendszerű, falra szerelhető, kéményes vagy kémény nélküli gázüzemű készülékek. Bizonyos esetekben kiválthatják a villamos árammal működő berendezéseket.
Elektromos forróvíztároló (bojler)
A villanybojlerek a háztartás bármely részét elláthatják meleg vízzel, legyen az konyhai mosogató, fürdőszobai kézmosó, kád, zuhany; vagy a házhoz tartozó műhely, de akár ipari melegvízigény kielégítésére is szolgálhat.
A villanybojler működtetése is lehet környezetbarát technológia
A villamos áram használatával közvetlen környezetünket valamelyest, csökkentjük a káros anyag kibocsátását.
Különleges helyet foglalnak el a melegvíztárolók között a hőszivattyús és a napelemmel, napkollektorral nyert árammal működő berendezések. A hőszivattyús készülékek a víz felmelegítéséhez szükséges energia nagy részét a levegőben rendelkezésre álló energiából nyerik, ezért ez a legtisztább technológiák egyike.
A Hajdu HPT 300 hőszivattyús forróvíztároló, hőcserélő nélküli készülék, amely a használati melegvizet 60 °C-ra tudja felmelegíteni, 300 literes melegvíz kapacitása mellett a ház szellőztetésére, légkondicionálására, páramentesítésére is szolgálhat. Alsó hőcserélőt tartalmaz, amivel közvetlenül szolár rendszerhez vagy kazánhoz is csatlakoztatható.
Ha lényeges szempont a takarékosság
A környezettudatosságon túl pénztárcakímélő megoldás is lehet a villanybojler. Ha a vízhasználati helytől nagyobb távolságra található a gázkazán, és a víznek viszonylag hosszú utat kell megtennie, ez alatt jelentősen csökkenhet a hőmérséklete. Egyrészt kellemetlen jelenség, másrészt jelentős energiapazarlás is. Az ezekhez hasonló esetekben, például a fürdőszoba vízellátásához érdemes egy forróvíz tárolót beépíteni, vagy ha a konyha van túl messze, egy elektromos, szabadkifolyású vízmelegítőt beiktatni.
A villanybojlerek új generációja már intelligens, alkalmazkodik a fogyasztási igényünkhöz, ezzel jelentős összeget takarít meg nekünk. Ilyenek az úgynevezett rétegfűtésű eszközök.
A Hajdu Smiley SY120R elektromos forróvíztároló, rétegfűtéssel különböző vízhőmérsékleteket kínál, ezen felül antilegionella funkcióval van ellátva (megakadályozza az egészségre veszélyes legionella baktérium elszaporodását a tárolt vízben), sőt, beállítható a „nem vagyok itthon” vízhőfok is.
Formagazdagság, helytakarékosság
A mai bojlerek esztétikusak, formatervezettek, jól beilleszthetők a lakásba. Az új, szögletes formájú darabok helytakarékos megoldást kínálnak, körbeépíthetők bútorral, mert nincs hőkibocsátásuk. Ilyen például az 50 literes Aquastic AQ F50 elektromos forróvíztároló.
A korszerű melegvíz tárolók között már olyat is találhatunk, ami vízszintes elhelyezésű. Léteznek ugyanis olyan lakberendezési, helykihasználási szempontok, amikor szinte csak ez a típus jöhet szóba. A Hajdu ZV150ErP elektromos fali vízszintes forróvíz tároló (bojler) 150 literes berendezés, és több csaptelephez is csatlakoztatható.