Bármennyire is jól tervezett egy lakás, egy iroda vagy családi ház elektromos hálózata, mindenki szembesült már azzal problémával, hogy nincs elég konnektor a helyiségben, vagy éppen túl messze van. Ilyen esetekben hívhatjuk segítségül a hálózati elosztókat és hosszabbítókat külső helyszínekre és belső térre egyaránt.
Fontos, hogy legyen otthon többféle méretű és fajta hálózati elosztónk, hosszabbítónk, ha pedig kertes házban élünk, nem árt, ha a beltéri eszközök mellé kültérre valókat is beszerzünk, így mindig mindenhol áramhoz tudjuk juttatni elektromos készülékeinket.
A hálózati elosztók, hosszabbítók kategóriájába tartoznak azok a termékek, amelyek segítségével otthoni, munkahelyi, szabadtéri vagy házon kívüli rendeltetési céllal is könnyedén használhatjuk az elektromos eszközeinket.
Vásárlás előtt mindenképpen mérjük fel, hogy hová szeretnénk több csatlakozást, illetve gondoljuk át, mennyi konnektorra lesz szükségünk, mekkora helyen kell az eszközöknek elférniük, mert így esetleges későbbi felesleges bosszúságtól kímélhetjük meg önmagunkat.
Amiről szó lesz
Kültéri elosztók és hosszabbítók
Házon kívül a barkácskisgépek, a fűnyíró, a medencetisztító vagy az autó porszívózásához is szükség van elektromos áramra. Arra mindenképpen ügyeljünk, hogy a beltéri típusok nem alkalmasak például fűnyírók vagy levélfújók üzemeltetésére, és nagyon fontos tényező a megfelelő hosszabbító kábel kiválasztása.
A szabadtéri eszközök használata során általában két probléma merül fel: messze található a konnektor, amit szeretnénk használni, illetve, hogy csak egy eszközt tudunk a hosszabbítóval csatlakoztatni. Az elsőre a kültéri hosszabbítók jelentik a megoldást, amelyek különféle hosszóságban kaphatók, így léteznek 10-15-20, de akár 50 méteres kábellel ellátott eszközök. A második problémát a kint is használható 4-es elosztóval tudjuk orvosolni: ehhez érdemes hosszabb, például 20 méteres kábellel rendelkező elosztót beszerezni.
A hosszabb kábelek könnyen összegabalyodhatnak, ilyenkor jó megoldást jelenthetnek a kábeldobos hosszabbítók. Egy ilyen eszköz aljzata akár 4 védőérintkezővel is rendelkezik, továbbá takarófedéllel, gumi kábellel, és akár 50 méter hosszú vezetékkel ellátott.
Gyártanak már olyan kültéri hálózati aljzatot is, ami távirányítható, hatótávolsága nyílt terepen 40 méter. A kültéri aljzat védett a freccsenő víz ellen, és LED visszajelzővel is ellátták.
Beltéren hasznos elosztók, kábelek
Épületen belül is rengeteg helyen és szituációban lehet szükség hosszabbítókra vagy elosztókra. A lakásokban ma már rengeteg elektromos készülék szolgálja a kényelmünket, a komfortunkat és a szórakozásunkat, ezekhez érthetően sok csatlakozóra van szükség. A nappaliban vagy az irodában a számítógépek, laptopok, nyomtatók, szkennerek, egyéb szórakoztatóelektronikai gépek vagy a mindennapok során használatos okos eszközök működéséhez is sok konnektor kell.
Hálózati elosztót rengeteg – 3-as, 4-es, 5-ös, 6-os, 8-as, 10-es – kivitelben, lehet kapni, egyes típusokat külön kapcsolóval vagy éppen USB csatlakozóval is ellátnak, így a telefonunk sem foglal el egy újabb csatlakozási lehetőséget. A praktikus tárolás és használat érdekében felakasztható kerettel készült elosztókat is vásárolhatunk. Az irodák nélkülözhetetlen kelléke az USB asztali elosztó, van amelyikkel egyidejűleg, egy helyen hat készüléket is tölthetünk egyszerre.
Egy lakásban nagyon fontos, hogy biztonságos, akár gyerekvédelemmel ellátott csatlakozók legyenek. Ennek a feltételnek még egy hálózati T-elosztónak is meg kell felelnie.
Konyhai elosztót is vásárolhatunk már akár USB aljzatokkal is, ez praktikusan felszerelhető falra, pultra, sarokba, felső szekrény alá, öntapadós tépőzár vagy csavarok segítségével rögzíthető.
Mikor van szükség túlfeszültség védelemre?
Az érzékenyebb elektronikai eszközök, mint amilyen a televízió a számítógép, a laptop, tablet, a monitor, a különféle médialejátszók vagy a konzolok elektromos árammal való ellátására érdemes kapcsolós vagy akár túlfeszültség védelemmel szerelt hosszabbító elosztókat használni. Érdemes olyan típust beszerezni, amely több, külön kapcsolható aljzattal és feszültségmentesítő főkapcsolóval rendelkezik.
Azzal mindenképpen legyünk tisztában, hogy a sima hosszabbítók, elosztók nem egyenlők a túlfeszültségvédőkkel. A hagyományos elosztók általában olcsóbbak, és csak a meglévő fali csatlakozó kiterjesztéseként funkcionálnak. Rendszerint ezekben is található valamilyen fajta megszakító, de valódi védelmet elektromossági szempontból ne várjunk tőlük, mert gyakorlatilag olyanok, mintha ugyanúgy a fali aljzatot használnánk. Ezekkel szemben a túlfeszültségvédők a kellemetlen meglepetésekkel szemben is védik az eszközöket.