Ha eddig csak álmodoztál a konyhád felújításáról, most itt a nagyszerű lehetőség, hogy megvalósítsd. Nem csak konyhabútorok, hanem beépíthető konyhai nagygépek is elszámolhatók az otthonfelújítási támogatás igénylésekor.
Óriási az érdeklődés a 2021. január 1-től meghirdetett otthonfelújítási támogatásra. Nem is csoda, hiszen ezzel a gyermeket nevelő családok a lakhatási körülményeinek javíthatják ezzel a vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatással. Sokan vannak, akik a konyhájuk átalakítására, korszerűsítésére, kényelmesebbé tételére használják a támogatást.
Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a támogatásról.
Amiről szó lesz
Mikortól és meddig kérhető a támogatás?
Otthonfelújítási támogatást 2021. január 1-től lehet igényelni 2022. december 31-ig, magyarországi lakásfelújításra; a kérelmet a Magyar Államkincstárnál kell leadni, a felújítási munkák befejezése után.
Milyen felújítással kapcsolatos tevékenységekre igényelhető a támogatás?
A rendelet külön felsorolja, mi mindere szól a támogatás, amivel a konyhát is átalakíthatod.
Szerepel a listán a beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje is – egy fontos kitétellel: mosógépet nem építhetünk be a konyhánkba, mert az nem minősül konyhai eszköznek.
A beépíthető hűtőszekrény, a beépíthető mosogatógép, a beépíthető főzőlap és sütő viszont a felújítás után a támogatás igénylésekor elszámolható, mert anyagköltségnek számít.
Lényeges pont még az is, hogy csak olyan felújítási munkákhoz igényelhető a támogatás, amelyek a konyhabútorok és beépíthető konyhai eszközök költsége mellett tartalmaznak munkadíjat is.
Hogyan kell kiszámolni a támogatás összegét?
A támogatás összege a felújítására fordított költségeknek legfeljebb az 50%-a lehet, de legfeljebb 3 millió forint. A támogatásnál a munkadíj és az anyagköltség 50-50%-ban oszlik meg. Tehát a benyújtott kérelemhez csatolt számlák között feltétlenül kell lennie minimum 25-25 % vállalkozási díjat és anyagköltséget tartalmazó számlának.
A Magyar Államkincstár a számoláshoz példákat is írt. Ha mondjuk a konyhád felújításának teljes költsége: 6.000.000 Ft, amelyből az anyagköltség 4.500.000 Ft, a munkadíj: 1.500.000 Ft, a támogatás összegében az anyagköltség és a munkadíj arányának 50-50 %-nak kell lennie, ami 1.500.000 – 1.500.000 Ft-tal teljesül, így jár a maximális összeg, és a kapható állami támogatás 3.000.000 Ft.
Egy másik példában a felújítás teljes költsége: 5.000.000 Ft, amelyből az anyagköltség: 4.000.000 Ft, a munkadíj: 1.000.000 Ft. A maximális támogatási összeg 2.500.000 Ft lenne, de mivel a munkadíj csak 1.000.000 Ft-ot tesz ki, és az 50-50 %-os szabály akkor érvényesül, ha az anyagköltségből is csak 1.000.000 Ft-ot veszünk figyelembe, a kifizethető támogatás 2.000.000 Ft.
Pontosan kik igényelhetik az otthonfelújítási támogatást?
A legalább egy gyermeket váró vagy nevelő személyek kérhetik. Az azonos lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak közösen, együttes igénylőként nyújthatják be a támogatást.
Igénylő lehet az a nagykorú, cselekvőképes természetes személy, aki magyar állampolgár vagy a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján magyar állampolgárnak tekintendő, illetve az a nagykorú, cselekvőképes természetes személy, aki a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó, a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja.
Egyedülálló, gyermekét egyedül nevelő szülő is élhet a támogatással, és nem kell, hogy a gyermeke kiskorú vagy fiatalkorú legyen: a gyerek 25 éves koráig igényelhető az otthonfelújítási támogatás.
Alapvető információ azonban az, hogy ez a támogatás csak egyszer vehető igénybe, és az is, hogy olyan számlákat nem lehet csatolni a kérelemhez, amelyeket máshol (CSOK) már felhasználtak.
Milyen feltételekkel lehet kérni otthonfelújításra a támogatást?
Magyarország területén fekvő, az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlanok, valamint tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületeinek (a továbbiakban: lakás) felújítására igényelhető a támogatás.
Az igénylés feltétele, hogy az igénylő vagy az együttes igénylők saját, vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeket neveljenek háztartásukban, és mindannyian legalább egy éve a felújításban részt vevő ingatlanban lakjanak, amelyben az igénylő vagy igénylők, valamint velük együtt élő kiskorú gyermekeik együttes tulajdoni hányada érje el legalább az 50%-ot.
Lakóhelynek a lakcímkártyán szereplő állandó lakcím fogadható el, a tartózkodási hely címén lévő lakás felújítására a támogatás nem vehető igénybe. Akkor sem lehet kérni a támogatást, ha valakinek a tulajdona ugyan a lakás, de sem ő, sem a gyermeke nem jelentkezett még be oda.
A fenti – egy éves lakóhelyre vonatkozó – kitétel alól kivételt képez a magzat, illetve az egy évnél nem régebben született gyermek, valamint az az eset, amikor az érintett lakás tulajdonjogának megszerzésére, vagy az igénylő (együttes igényléskor házastársa vagy élettársa), illetve kiskorú gyermekei tulajdonában lévő telken felépült lakás ingatlannyilvántartási bejegyzésére a támogatási kérelem benyújtását megelőző egy éven belül került sor.
Az igénylő vagy együttes igénylés esetén legalább az egyik igénylő rendelkezzen egy év társadalombiztosítási jogviszonnyal. Az igénylő, együttes igénylés esetén házastársa vagy élettársa sem rendelkezhet az állami adóhatóságnál nyilvántartott köztartozással.
Hogyan kell gyűjteni a számlákat a felújítási munkáról és az anyagköltségről?
Nagyon fontos, hogy csak a 2021. január 1-től kiállított számlákat fogadják el, tavalyi költségeket tehát nem. A meghatározott felújítási feladatokra a kivitelezést végző vállalkozóval szerződést kell kötni, és azt is csatolni kell majd az igényléshez. A felújítási munkák elvégzésére szerződött vállalkozó „nem lehet sem az igénylőnek, együttes igénylés esetén pedig sem a házastársának vagy élettársának a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) szerinti közeli hozzátartozója, illetve sem ők, sem a közeli hozzátartozóik nem rendelkezhetnek tulajdoni részesedéssel vagy nem tölthetnek be tisztséget ezen vállalkozásban” – írja a rendelt.
A felújítási munkákat 2021. január 1-je után kiállított és teljesített számlák másolatával kell igazolni. A számláknak vagy az igénylő, vagy együttes igénylés esetén házastársa/élettársa nevére és címére kell szólniuk. Átutalással teljesítendő számlák esetén igazolni kell a számla kiegyenlítését a banki átutalást igazoló dokumentum vagy a fizetési számlakivonat (bankkivonat) másolatával, amelyen egyértelműen beazonosíthatók az egyes kiegyenlített számlák tételei.
Az is lényeges, hogy a kérelemhez valamennyi szükséges nyilatkozatot ki kell tölteni a támogatási kérelemhez.
A támogatást a felújítási munka befejezése és az utolsó számlák kiegyenlítése után 60 napon belül lehet igényelni.