A konyha felújítása és korszerűsítése olyan munka, aminek az eredménye hosszú távra szól. Minél kényelmesebb a konyha, annál gördülékenyebb benne a házimunka. Ám még mielőtt belevágnánk, vegyük sorra a konyha kialakításának szempontjait és a felújítás menetét.
Amiről szó lesz
Az első lépések a konyhatervezés előtt
Mielőtt hozzáfogunk az új konyha megtervezéshez, először gondoljuk át a következőket: mekkora összeg áll rendelkezésünkre, milyen konyhai berendezésekre vagy bútorokra lesz szükségünk, milyen feladatokat kell elvégezniük a szakembereknek? Beépíthető vagy szabadon álló konyhai nagygépeket használunk majd?
Vegyük figyelembe, hogy minden munkát, ami az elektromos hálózatot érinti, szakképzett villanyszerelőre kell bízni, ezen nem szabad spórolni. Ugyanígy, ha például a gázvezetéket kell más útvonalon vinni, az csak a gázszolgáltató engedélyével végezhető.
Ha nagyon elhasználódott a konyhabútor, nem csak azért kell lecserélni, mert nem szép látvány, hanem azért is, mert a repedésekben, hézagokban megtelepedhetnek a kórokozók.
Előfordulhat, hogy a konyhabútor még mindig jó állapotú, ezért elég átfesteni, kiegészíteni a nagygépek (hűtőszekrény, mosogatógép) eltakarására szolgáló elemekkel, és csak a konyhai nagygépek helyett kell újakat vásárolni. De a leggyakoribb eset az, amikor asztalos segítségével kell tervet készíteni a gépeinket magában foglaló teljes konyhai bútorzatról.
Konyhatervezés papíron
A költségvetés után jöhet a mérés és tervezés, amelynél vegyük figyelembe az ergonómiai szempontokat.
Keressünk megfelelő szakembereket, és tisztázzuk, ki milyen időpontban tudna munkát vállalni. Mindig több ajánlatot kérjünk, hogy az árat és a kivitelezést igényeinkhez tudjuk szabni.
Mielőtt beépíthető konyhagépeket, elektromos vagy indukciós főzőlapot, elektromos sütőt és mosogatógépet szereltetünk be, villanyszerelővel ellenőriztessük, hogy a mi rendszerünk bírja-e majd a terhelést, vagy át kell-e vezetékelni a lakást. Ha a hálózat nem bírja a terhelést, a bővítését és a villanyóra cseréjét kell kérni a szolgáltatótól. A sütők teljesítményét gyártóik kilowattban (kW) vagy Wattban (W) adják meg, ez az információ nagyon fontos a megengedett csatlakozási érték kiszámításához.
Milyen legyen a konyhabútor?
Az előkészítő felület minél nagyobb és jobb minőségű legyen. A pult kiválasztásánál ne csak az esztétikumot nézzük, hanem az időállóságot is.
Mindennek legyen helye. Praktikusak a fiókok, a zárt vagy szabad polcok (utóbbin szakácskönyveket és fűszernövényeket is tarthatunk).
A színekkel is számoljunk. Ha kevesebb napfény jut be, világos konyhabútort tervezzünk. Éljünk az élénk színekkel is, megtörhetjük az egyhangúságot, ha egy-egy szekrényajtó vagy szék színes.
A konyha lelke: a sütő és a főzőlap
Egy felújításnál a legjobb az új berendezés, ezen nem érdemes spórolni. Tervezzük vagy terveztessük a beépíthető sütőt és a beépíthető főzőlapot olyan helyre, ahol könnyen hozzáférünk. A főzőlapnál fontos, hogy mellette legalább az egyik oldalon pult legyen. Ha a konyhánk alapterülete megfelelő, és a család is nagy, akkor a beépíthető főzőlapból és sütőből kettőt is elhelyezhetünk.
Ha már felújítunk, érdemes lehetőségeinkhez mérten olyan sütőt választani, amiben kényelmi funkciók is vannak. A kínálatban különböző teljesítményű, méretű, illetve eltérő elnevezésű sütőkkel találkozhatunk.
A multifunkciós elnevezés a gyakorlatban grillt, alsó és felső sütést, hőlégkeverést, valamint ezek kombinációját jelenti.
A sütők szabályozása történhet fokozatok szerint (teljesítményszabályozás) és Celsius fok szerint (hőmérséklet-szabályozás). Elektromos sütők esetén termosztát gondoskodik erről. Az elérhető maximális hőmérséklet 280 °C.
A legtöbb készülék standard méretekkel rendelkezik. A sütők hasznos belső térfogatát a legtöbb esetben literben adják meg, helyigényüket szabadon álló tűzhelyek esetében a szélesség, más esetben a beépítési méretek határozzák meg.
A címkéről a gyártó és a készülék típusa mellett az energia hatékonyságot is leolvashatjuk. Tájékoztat a sütő hasznos térfogatáról literben, a tűzhely méretéről három kategóriában (kicsi-közepes-nagy), valamint a ventilátorral rendelkező tűzhelyek esetében (légkeveréses típusoknál) a zajszintről, teljesítményüket általában Wattban (W) adják meg. A villamos tűzhely energiafogyasztásából 80% a főzőlapokra, 20% a sütőre jut.
A modern elektromos sütők több alternatívát is kínálnak tisztításuk megkönnyítésére.
Katalitikus tisztítás során a sütő belső falainak speciális zománcozása magas hőmérsékleten megváltoztatja a zsírszennyeződések kémiai szerkezetét, így jóval könnyebben távolítható el a szennyeződés.
Pirolitikus tisztítás esetén a sütő belső részén található szennyeződések magas hőfokon leégethetők. Erre külön funkciót fejlesztettek: közel 500 Celsius fokra forrósítja fel a készüléket, lehűlése után pedig csak a hamut kell kiseperni a belső térből. Vegyszermentes megoldás, viszont nagy áramfelvétellel jár, és sok háztartásban nincs megfelelően kialakított elektromos hálózat ehhez a művelethez.
Az úgynevezett hidrolitikus vagy aqua clean tiszítás víz segítségével mindössze fél óra alatt gyors és vegyszermentes tisztítást tesz lehetővé minimális energiafogyasztás mellett. Ez elvileg feloldja a sütőkamra falára verődött szennyeződéseket – tehát az odasült étel- és folyadékmaradványokkal nem nagyon tud elbánni.
A hűtőszekrény
A konyha másik legfontosabb alapdarabja. A beépíthető hűtőszekrények beszerelésekor ügyelni kell arra, hogy megfelelően szellőzni tudjon az eszköz.
Vásárlás előtt érdemes átgondolni, hogy hányan fogjuk használni, azaz mekkora a család létszáma; milyen gyakran vásárolunk be, mennyit főzünk, mennyi ételt fogunk benne általában egyszerre tárolni. Ennek fényében vizsgáljuk meg a polcok számát, elrendezését és variálhatóságát!
Ha a hűtő méretét szeretnénk kiválasztani, alapvetően két tényezővel kell számolnunk. Az egyik a befoglaló méret, vagyis a magasság, a szélesség, a mélység. Ez függ attól is, hogy mekkora a konyhánk. A másik tényező a nettó össztérfogat, vagyis, hogy a hűtőtérbe és/vagy fagyasztótérbe mennyi minden fér bele. Ezt a számot általában literben szokás megadni. Ne tévesszen meg bennünket egyik vagy másik adat! Legyünk alaposak, mert a két tényező között nincsen feltétlenül egyenes arányosság, tehát például egy magas hűtő nem mindig jár arányosan nagy belső össztérfogattal!
Hatalmas segítség a mosogatógép
Aki valaha is használt már mosogatógépet, az ragaszkodni fog hozzá, akkora minőségi ugrást jelent a házimunkában. És most, hogy az otthonfelújítási támogatás segítségével gyakorlatilag kedvezményesen lehet hozzájutni, érdemes helyet szorítanunk neki az új konyhában, és betervezni a bútorzatba a beépíthető mosogatógépet.
A mosogatógép elsődleges funkciója a mosogatás, másodlagos szerepe lehet akár konyhai vagy más, háztartási eszközök (például szivacsok) tisztítása. Első körben azt kell átgondolni, hogy a háztartásunkban milyen időközönként és mennyi mosogatnivaló termelődik, mekkora a kihasználtsága. A kisebb készülékekkel ugyan könnyebb tervezni, de jóval hamarabb megtelnek, így gyakrabban kell beindítani őket.
Kalkulálhatunk azzal is, hogy rendszerint milyen és mekkora edényeket használunk, azok mennyire szennyeződnek, vannak-e kényes üvegpoharaink stb. Ezek az extra funkciók, például az üvegtisztítás vagy a kevésbé piszkos edények kímélő mosása miatt érdekes. És persze a napi szokásaink is befolyásolják a típusválasztást.
Ma már a mosogatógépek többféle programmal működtethetők. Rendszerint gyors és intenzív tisztítás közül választhatunk, sok berendezésen találunk ECO programot, kiegészítő programokat, intelligens programot.
Ezt gondoljunk át, mielőtt megtervezzük az új konyhát a beépíthető elemekkel
A legfontosabb: mekkora a rendelkezésre álló hely és s mekkora a háztartásunk.
Gondoljuk át, hogy szemmagasságban működtethető és nyitható vagy hagyományosan elhelyezett sütőt szeretnénk-e. Ügyelni kell a szellőzésre és a páraelszívás lehetőségére is a beépített elemek tervezésekor, miként arra is, hogy hol lesznek a konnektorok, kapcsolók.
Miután megvannak a méretek, és eldöntöttük, hol szeretnénk őket elhelyezni, kiválaszthatjuk a típusokat. Gázzal működtetett vagy indukciós főzőlapot szeretnénk? Kell-e a wok funkció? Mennyi program legyen a sütőn és fontos-e számunkra a pirolitikus tisztítás? Milyen legyen a hűtőnk? Elég-e a családunknak egy kisebb, kevesebb terítékes mosogatógép? Milyen extrákat nyújtanak a kiválasztott konyhai berendezések?
Ha az összes kérdést megválaszoltuk, indulhat a tervezés, a beépíthető konyhagépek kiválasztása, majd a felújítási munka, ami után örömmel teszünk-veszünk a gyönyörű konyhánkban!
1 hozzászólás
[…] a konyha felújításáról és a beépíthető konyhai gépekről is írtunk, érdemes ötleteket meríteni […]