Sok helyen használnak manapság légkondicionáló berendezést, ami kellemes, előre beállított hőfokot biztosít egy-egy zárt helyiségben. Ám akadnak helyzetek, amikor ez nem jelent megoldást. A ventilátorok és léghűtő berendezések azonban változatos körülmények között is megállják a helyüket, ezért érdemes megismerkedni az elérhető kínálattal.
A hirtelen hullámokban ránk törő kánikula elől legszívesebben elbújnánk egy hűs barlangba vagy egy árnyas fa lombjai alá. De ha otthon vagy munkahelyen kell helytállnunk, akkor valamilyen gyors eredménnyel kecsegtető eszközt kell találnunk a helyzetre. Ilyenkor jön jól a léghűtő és a ventilátor.
Amiről szó lesz
A kisebb ventilátorok típusai
A ventilátorok piacán a legkülönfélébb méretekkel és kiállásúakkal találkozhatunk. A legkisebbek kézbe valóak, hogy közvetlenül arra a testrészre irányítsuk a légáramlását, ahol épp a legkellemesebb. A kézi ventilátorok átmérője és teljesítménye kicsi, így az általuk keltett „szellő” sem olyan erős, hogy közvetlenül a testre irányítva panaszokat okozhasson. Ugyanakkor a kényelmünket szolgálja, hogy kaphatók akkumulátoros modellek, amelyeket töltőn elhelyezve hozhatunk indításra kész állapotba. A kézi ventilátor akkor előnyös, ha a szobában rajtunk kívül tartózkodók egyébként idegenkednének a ventilátortól, vagy ha olcsó és könnyen működtethető berendezést keresünk, esetleg magunkkal szeretnénk vinni.
Kicsivel nagyobbak az asztali ventilátorok, amelyeknek méretesebbek a lapátjai, de rövid lábakon helyezték el őket. Ezekkel már kissé óvatosabban kell bánnunk, hiszen a felsőtestre és a fejre irányítva a légmozgást, hosszas használat után az erősebb szél fejfájást, felső légúti panaszokat okozhat. Az asztali ventilátor hatóköre kicsi, így akkor jó megoldás, ha igény mutatkozik a helyiségen belül légmozgásmentes térre, vagy ha kisebb helyiség levegőjét szeretnénk átmozgatni vele.
Az asztali ventilátor hatásfokát fokozhatjuk, ha a propeller elé, az asztalra egy kisebb lavórban vagy tálban hideg vizet vagy egy kistányér jégkockát helyezünk el, hiszen így nedvesebb és hűvösebb levegőt tud fújni.
Nagyobb ventilátorok
A padlóventilátor formáját tekintve teljesen hasonló az asztalihoz, ám annál akár jóval nagyobb méretű is lehet. Előnye, hogy az általa keltett légmozgást nem a felsőtestre irányítja, így azok is jobban elviselik, akik érzékenyek a huzatra. Sok ember „hőközpontja” a lábfeje, ezért ha azt hűtik, gyors felfrissülésben lesz részük. Ugyanakkor a padlóventilátor helyzetét is érdemes változtatni, mert a kitartó huzatban üldögélés ízületi problémákat okozhat.
Az állványos ventilátorok egy kerek propellerfejjel működnek, de többnyire ez a fej mozgatható vagy mozgásra állítható, emiatt nagyobb terület befújására alkalmas. Az állványos ventilátort érdemes a helyiségben ülő emberektől kissé távolabb, de a hatótávon belül elhelyezni. Így a forgófej akár több ember kényelmét is biztosíthatja.
Az oszlopventilátor feladata, hogy egy ülő ember magasságáig egyenletes légáramlatot biztosítson, tovább csökkentve a „huzat” érzést. Az oszlop teljes magasságában áramoltatja magából a levegőt, ezzel biztosítja az egyenletes légkeverést a helyiségben.
Mi az a léghűtő?
A léghűtőnek nevezett készülékek olyan ventilátorok, amelyek víz párologtatásával, illetve cserélhető jégakkuk segítségével biztosítják, hogy a rajtuk átáramló levegő kissé lehűljön, páratartalma emelkedjen, hogy még fokozottabb hűsítő hatást nyújtson.
A léghűtő is a szoba benti levegőjét keringeti, emiatt érdemes olyan helyre tenni, ahonnan friss levegőt is tud beszívni a szobába (például résnyire nyitott ablakhoz).
A megemelkedő páratartalom, illetve a szoba levegőjénél pár fokkal hűvösebb, áramló levegő olyan felfrissülést hoz, amely a légkondicionáló berendezés fújó hidegével szemben kellemes és biztonságos is. A léghűtő berendezések által kibocsájtott levegő számunkra kellemes eloszlatásáról az állítható lamellák gondoskodnak. A lamellákat beállíthatjuk egy fix helyzetbe, de egyes modellek alkalmasak ezek folyamatos mozgatására is.
Különleges funkció: ionizációs légtisztítás
Nem csak az összetett készülékek – mint amilyen az ionizátoros léghűtő vagy a hidegpárásító – sajátossága lehet a hatékony és egyszerű légtisztítási módszer, az ionizálás. Már állványos ventilátoroknál is megtalálhatjuk ezt a funkciót, jellemzően olyan készülékeknél, amelyek párásításra is képesek, hiszen az anionok képzésébe bevonják az áramló vizet is.
Az anionok magukhoz vonzzák a levegőben található szemcsés és szerves szennyezőanyagokat, ugyanakkor magas koncentrációjuk számos pozitív fiziológiai változást eredményez: vérnyomáscsökkenés, ellazult állapot kialakulása, a testhőmérséklet csökkenése. Fokozza az ellenállóképességet a fertőzésekkel és a felsőlégúti megbetegedésekkel szemben.
A fenti vonzó hatások miatt érdemes bármilyen más léghűtési módszert – klíma, ventilátor – kiegészíteni ezzel a funkcióval, mert azok kellemetlen hatásait csökkenti, és a közérzetet javítja.