Mielőtt fagyasztót választasz, mindenképpen gondolj át néhány dolgot, majd az igényeidnek és a feltételeknek megfelelőt vásárold meg!
Szeretnéd megőrizni a nyár és ősz ízeit a téli napokra? A háztartás gördülékenységét szeretnéd biztosítani félkész, fagyasztott ételekkel vagy mirelit zöldségek és húsok tárolásával? Sokféle fagyasztószekrényt találhatsz változatos felépítéssel, műszaki jellemzőkkel és mérettel.
Új fagyasztógép kiválasztásakor nem csak azt érdemes végiggondolni, hogy mire és hogyan fogjuk használni, hanem azt is, hogy hol fogjuk elhelyezni. A hely előzetes felmérése egyrészt azért lényeges, mert ennek megfelelően dönthetünk a megfelelő felépítés mellett, másrészt a gépek ideális működési körülményeinek biztosításával a működtetés során energiát és pénzt spórolhatunk.
Amiről szó lesz
A fagyasztók formai változatossága
A fagyasztószekrények, illetve rekeszek, ahogy a legtöbb konyhai gép, két alapvető csoportba sorolhatók: beépíthető és szabadon álló. A szabadon álló típusok között alapvetően álló és fekvő formátumokat különböztetünk meg. A fagyasztókat ezen kívül megtalálhatjuk kombinált hűtőszekrény részeként, ebben a változatban is többféle felépítés lehetséges: alul- vagy felülfagyasztós, illetve az amerikai típusú, azaz side-by-side felosztásban.
Kézenfekvő, hogy beépíthető fagyasztót akkor választunk, ha megvan a helye a konyhapultban vagy valamilyen speciális konyhai szekrényben/polc alatt. Ebben az esetben általában adott a méret és a forma, ezen belül típus szerint kell döntenünk. A fagyasztós hűtőszekrényeket általában azoknak szokták ajánlani, akik nem akarnak nagyon nagy mennyiségű ételt tartani mélyhűtve, vagy nincs helyük különálló fagyasztószekrény elhelyezésére.
Alul legyen a fagyasztó vagy felül a hűtőszekrényben?
Az alulfagyasztós vagy felülfagyasztós hűtőszekrény kérdését általában az dönti el, hogy milyen gyakran kell kinyitnunk a fagyasztót. Például, ha naponta többször, akkor érdemes a kényelmesen elérhető felülfagyasztósat választani, ha pedig ritkán, havonta egyszer, akkor tökéletes számunkra az alulfagyasztós modell is. Az amerikai típusú hűtőszekrények magas áruk ellenére nagyon kedveltek, hiszen a függőleges elosztás kényelmes, és a bennük foglalt fagyasztószekrény nem csak nagyon tágas, de praktikus és célnak megfelelő belső elosztással rendelkezik.
Bár az álló vagy fekvő modellek közötti választást is gyakran a rendelkezésre álló hely dönti el, érdemes figyelembe venni néhány alapvető különbséget a két típus között. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a fekvő fagyasztóládába mélyen be kell hajolni ahhoz, hogy az alján tárolt dolgokat elérjük, ezek kiemeléséhez esetleg erőkifejtés is szükséges lehet, így derék- és gerincbántalmakkal élők, idősek vagy alacsony termetűek jobban teszik, ha az álló típus mellett döntenek.
Fagyasztószekrény vagy fagyasztóláda?
Rendszerint az álló felépítésű fagyasztószekrényeknél fontos megjegyezni, hogy ugyanakkora vagy hasonló méret mellett a kitölthető belső tér kisebb. Gyakori, hogy a klasszikus fagyasztóládában nem alkalmaznak semmilyen belső rekeszrendszert vagy más felosztást, de ha igen, akkor az maradéktalanul eltávolítható, azaz nem foglalják a helyet polctartók, sínek sem. Emiatt ennek a típusnak remekül kihasználható a belső tere, és alkalmas nagyobb, terjedelmesebb vagy éppen szokatlan formájú dolgok (mint pl. lőtt vad vagy vágott és még nem feldolgozott állat) tárolására is. Az álló fagyasztószekrények polcokat vagy fiókokat tartalmaznak – ennek célja sokszor az élelmiszerek szelektálása, illetve megfelelő helyen tárolása. Hiszen erre a változatra jellemző ugyanaz, mint a hűtőkre: eltérő hőmérsékleti viszonyok uralkodnak benne az egyes polcok vagy fiókok szintjein. Ezért az egyes rekeszekben olyan élelmiszereket lehet tartani, amelyeknek ez megfelel, és a különböző fiókokban meghatározott lehet az ott tárolt élelmiszerek lejárati ideje.
A fagyasztóláda tárolási körülményei
A fagyasztóláda feladata, hogy olyan alacsony hőmérsékleten tartsa a benne tárolt élelmiszereket, amelyen azok bomlási folyamatai lelassulnak, és akár hónapokra is elnyúlik az eltarthatóság idejük. A fagyasztóláda a belsejéből elvont hőt – a hűtőszekrényhez hasonlóan – a külvilágnak adja le, így hatékony működtetésének feltétele, hogy a helyiségben, ahol elhelyezzük lehetőleg ne legyen meleg. Ezért, ha csak van más alternatíva, a fagyasztó elhelyezésére nem jó választás a konyha, ahol a főzés-sütés hőjétől általában magasabb a hőmérséklet, mint bárhol máshol a lakásban. A legideálisabb hely egy alig fűtött vagy éppen temperált helyiség, mint kamra, szuterén, garázs vagy műhely. A másik szélsőséget – vagyis a fagynak való kitettséget – szintén érdemes kerülni.
Fagyasztók műszaki jellemzői és a méret kiválasztása
A fagyasztószekrény vagy -láda felépítésének és maximális mérethatárainak megállapítása után következhet a többi paraméter: tárolási kapacitás, fogyasztás, leolvasztási képesség (automata vagy kézi) és az egyéb szolgáltatások számba vétele.
A fagyasztó szekrények – mint minden műszaki eszköz – esetében a gyártók energiacímkét kötelesek mellékelni, amelyen fel kell tüntetni az energiaosztályba sorolást és a legfontosabb fogyasztási jellemzőket. Ezzel kapcsolatban emlékezzünk arra, hogy az energiaosztályok, energiabesorolás feltételei éppen átalakulóban vannak, ezért mindenképpen hasonlítsuk össze a konkrét értékeket is a választás során!
A tárolási kapacitás eldöntése során igyekezzünk minél pontosabban meghatározni, hogy középtávon mennyi élelmiszert szándékozunk tárolni. Ez azt jelenti, hogy ne a szélsőségekből induljunk ki (pl. gyümölcs vagy zöldségszezon), hanem abból, ami átlagosan jellemző, hiszen a fagyasztó működtetési költségei arányában megnőnek, ha fele kapacitással üzemel. Ha az elképzeléseink szerint szélsőségek között változik a fagyasztó terheltsége, akkor érdemesebb két kisebb fagyasztót beszerezni egy nagy helyett. Így amikor kevesebb mirelit élelmiszert tárolunk, elegendő csupán az egyiket üzemeltetni, és a másikat addig nem kapcsoljuk be, amíg újra meg nem nő az ételkészletünk mennyisége.