Egy régi bölcsesség szerint a tavaszt ősszel kell előkészíteni a kertben. Egy lelkiismeretes kertész számára így az őszi kert rengeteg munkát tartogat. Ezeket a tevékenységeket érdemes nemcsak átgondoltan, hanem környezettudatosan is elvégezni, hiszen minden, amit teszünk, hosszú távon is hatással van az életterünkre.
Ha a természettel összhangban, környezetkímélő módon szeretnénk a kertünket művelni, az őszi munkák során rögtön két nagy szakmai dilemma is felmerül: egyrészt ássuk fel, vagy ne ássuk fel az ágyásokat, illetve összegereblyézzük-e az avart, vagy sem?
Amiről szó lesz
Gereblyézzünk, vagy sem? Melyik a környezettudatos megoldás?
Amint a napok rövidebbé válnak és a hőmérséklet csökken, a lombhullató fák levelei is ritkulni kezdenek. Egyes vélekedések szerint nem kell a leveleket összeszedni, hanem a talajon kell hagyni, hogy télire megfelelő védelmet és lakhelyet biztosítson számos élőlénynek.
A lomb kitűnően használható mulcsolásra, talajtakarásra. Egy réteg lehullott (egészséges) levél vagy levágott fű képes megőrizni a talaj nedvességtartalmát, megelőzni a gazképződést, egyensúlyban tartani a talaj hőháztartását és ásványi anyagokkal táplálni a növényt, hiszen lebomlanak.
Tipp: Ha mindenáron el akarjuk takarítani az avart, menjünk végig rajta a legmagasabb kerékmagasságba állított fűnyíróval akár kétszer is úgy, hogy ne tegyük a fűgyűjtő puttonyt a fűnyíróra, hanem hagyjuk, hogy szétszórja a levélnyesedéket. Annak értékes tápanyagait (foszfor, kálium, nitrogén, szén) a téli csapadék bemossa a talajba, serkenti majd a talajéletet. A nyesedék javítja a víztartó képességet és a talaj szerkezetét is. Ez alól kivétel a diófalevél, azt muszáj összetakarítani, mert hatóanyagai gátolják a növények növekedését.
A fenntartható módszer
A fenntartható kertészkedés hívei szerint a letermett, elszáradt növényi részeket sem kell a kertben összeszedni. A békén hagyott kertben váratlan és kedves látogatók jelenhetnek meg, például olyan madárfajok, amelyeknek egyre kisebb az élőhelyük: például meggyvágó, nagy fakopáncs, ökörszem. Az otthagyott növények azért is hasznosak, mert sok énekesmadár a száron hagyott évelők magjait szereti csipegetni. Lehet, hogy annyira megkedvelik a kertet, hogy tavasszal a közelben keresnek fészkelőhelyet, és visszajárnak irtani a rovarokat, hernyókat.
A lomb összegyűjtése
Ha mégis úgy döntünk, hogy összeszedjük a fákról lehullott lombot, szerezzünk be a célnak megfelelő lombsöprűt vagy gereblyét, mert ezekkel jóval könnyebb és egyszerűbb az amúgy időigényes feladat. Mindenképpen várjuk meg, míg a levelek megbarnulnak, kiszáradnak és halmozzuk őket egymásra. A száraz levelek kiváló szénforrást jelentenek majd a komposztunk számára.
Ássunk? Vagy ne ássunk?
A humuszban gazdag, termékeny talajrétegű kert felé vezető út első lépése, hogy ősszel nem ássuk fel a kertünket. Sokkal többet tehetünk a talaj termékenységéért, ha ősszel a már letermett egészséges növényi maradványokat és a gyomnövényeket kihúzzuk, majd a földön hagyjuk. Tömörödött talaj esetében használjunk négyágú villát: a villát szúrjuk a talajba, toljuk előre, majd húzzuk ki – így nem pusztítjuk el a talaj hasznos lakóit.
Amennyiben a veteményeskertben egyes ágyásokba most, ősszel is ültetni szeretnénk, azokat fel kell ásni. Törekedjünk arra, hogy minél mélyebben lazítsuk fel a talajt a gyomok irtása, a csapadékvíz tárolása és a kedvező talajállapot céljából. Ehhez használjunk jó minőségű szerszámot, mert egy kiváló eszköz jóval kevesebb fizikai erőt igényel. A hantokat nem kell elegyengetni, a téli fagyok szétomlasztják a rögöket.
Takarjunk!
Ha szeretnénk, hogy a hidegebb időjárásra érzékeny növényeink is túléljék a telet, a tövüket takarjuk be jó vastagon egy réteg mulccsal. Az ágyásokat, a rózsákat és az egyéb fagyérzékeny növényeket is takarjuk le rőzsével vagy levelekkel, esetleg burkoljuk buborékfóliába vagy hasonlóba. Lombhullató fák és örökzöldek esetén a törzs körül hagyjunk szabadon egy keskeny sávot, hogy a kártevők rágó kártételét megelőzzük.
Komposztáljunk!
A környezettudatos kertművelés alfája a komposztálás, azaz az értékes növényi maradványok hasznosítása. A sikeres komposztkészítés kulcsa a nitrogénben gazdag „zöld” és a szénben gazdag „barna” anyag egyensúlyának fenntartása. A komposztálásnál a 3:1 szén / nitrogén arányt javasolt. Az ősz kifejezetten remek alkalom a komposztálásra, mert rengeteg zöld és barna anyag keletkezik, amit hozzáadhatunk a komposztunkhoz. Az őszi kerttisztítás és a száraz levelek között rengeteg szénben dús szerves anyag áll rendelkezésére, hogy a komposzt kiegyensúlyozott maradjon.
Az a szép, zöld gyep!
Míg a termőtalajon kifejezetten jótékony hatású, addig a pázsiton átok az őszi lomb. Az ősszel lehullott leveleket rendszeresen el kell távolítani a gyepről, mert azok elveszik a fényt, száraz, barna foltok alakulhatnak ki miattuk, és beindulhat a mohásodás. Az őszi gyepgondozás jegyében az időjárástól függően utoljára kb. november elején kell füvet nyírni, de ekkor már semmiképpen ne vágjuk a füvet 5 cm-nél rövidebbre, mivel a hosszabb fű jobban tudja hasznosítani a napfényt.
A többéves gyepek talaja megtömörödik, helyenként a gyomok, a mohák is elszaporodtak benne. Fontos őszi teendő a fű talajának fellazítása vagy a gyep szellőztetése. Az előbbire kiváló eszközök állnak rendelkezésre, amelyek éles kései meghasogatják a földet, kihúzzák a mohát és a gyomokat. A szellőztetéshez elegendő egy egyszerű vasvilla vagy egy speciális gereblye is. A villát mélyen a gyepfelületbe szúrva, majd a nyelét óvatosan, de erőteljesen mozgatva előre-hátra, pár arasznyi távolságokkal az egész területen el kell végezni. A fűlevegőztetők kíméletesen és tartósan szüntetik meg a mohát, eltávolítják a gyomot és az elfilcesedett füvet, így javítja a gyep levegő-, víz és tápanyagfelvételét. Ezt a folyamatot megismételhető két- három fűnyírás után. Egyes típusok horgonyzott, sajtolt fogakkal rendelkeznek, amely segítségével 350 mm munkaszélességben dolgozhatunk, de az eszköz alkalmas még rögök aprítására és talaj egyengetésére is.
A kellően gondozott, ám a megfelelő helyeken „békén hagyott” kert meghálája a törődést, és kellemes pihenőhelyünkké válik tavasztól őszig.
1 hozzászólás
[…] Így tegyünk rendet környezettudatos módon a kertben […]