Egy megbízható szén-monoxid jelző beszerelésével megelőzhető lenne a tragédia, mégis minden évben történik halálos szén-monoxid mérgezés. Fűtési időszakban ugyanis különösen nagy a kockázata, hiszen ez a színtelen és szagtalan gáz veszélyes. Az égés egyik melléktermékeként képződik, feldúsulása pedig komoly egészségkárosító hatású. Mutatunk néhány kitűnő CO érzékelőt, hogy jelezze otthonodban, ha gond van!
Szén-monoxid-mérgezés miatt évente átlagosan 400 alkalommal riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit szén-monoxid-mérgezés miatt. Legtöbbször enyhe, vagy közepesen súlyos lefolyású a mérgezés, de sajnos minden évben 10-12 haláleset is előfordul országszerte. Pedig a mérgezés megelőzhető, ha van CO érzékelő a lakásban!
Amiről szó lesz
A szén-monoxid kis koncentrációban is mérgező
Mivel ez a gáz kis koncentrációban is rendkívül mérgező, egy speciális mértékegységben, ppm-ben (parts per million, milliomod részben) mérik a jelenlétét. Egy ppm-nyi gáz jelenléte annyit jelent, hogy egy köbméter levegőben egy köbcentiméter van belőle. A 200 ppm koncentrációjú szén-monoxid enyhe fejfájást, fáradtságot, szédülést, és két-három órán belül hányingert okoz, míg az 12800 ppm koncentráció már néhány percen belül halált okoz.
Az ilyen esetek elkerülése érdekében egyrészt a megfelelő szellőzésről kell gondoskodni, másrészt CO-vészjelzőről. Egy köbméter földgáz elégetéséhez körülbelül tíz köbméter levegő kell. A mérgező gáz akkor fejlődik ki, ha a nyílt égésterű fűtőeszközünk elhasználja a helyiség levegőjét az égéshez, és nem gondoskodunk a levegő-utánpótlásról. A ház vagy lakás egyéb berendezéseit, a páraelszívót, a motoros szagelszívót és a szárítós mosógépet is figyelembe kell venni a kazán üzemelése során, mert ezek szintén a lakás levegőjét használják.
A mérgező gázzal kapcsolatban beérkező segélyhívások évről évre növekvő száma azt jelzi, hogy egyre többen használnak szén-monoxid-érzékelőt Magyarországon. Tavaly például azokban a lakásokban, ahol volt érzékelő, nem történt haláleset – ezt a katasztrófavédelem jelentéséből tudjuk.
Életet menthet a CO-jelző
Ahhoz, hogy biztonságban tudjuk az otthonunkat, az alábbi óvintézkedést érdemes megtenni:
- Legyenek a berendezéseink, épületgépészeti rendszerünk műszakilag megfelelő állapotban.
- Legyen biztosított ezek levegő utánpótlása.
- Legyünk tisztában az együtt üzemeltetés veszélyeivel.
- Minden évben engedjünk be kéményseprőt a lakásba a szokásos ellenőrzésre.
Ha ezekre odafigyelünk, akkor már nagyon sokat tettünk azért, hogy biztonságos legyen az otthonunk. Azonban ezen elővigyázatossági lépések ellenére is előfordulhat, hogy egy hirtelen meghibásodás miatt megnövekedik a zárt térben a szén-monoxid koncentráció, és mérgezés következik be.
A túlzott koncentráció jelzésére szolgál a szénmonoxid érzékelő, Ennek hiányában csak a mérgezés tünetei alapján következtetünk arra, hogy CO mérgezés áll fenn.
A sokoldalú okos jelző
A CO riasztó akkor figyelmeztet, amikor az adott térben a szén-monoxid koncentráció mértéke veszélyessé válik, illetve hosszabb ideig van jelen a gáz. A készülék riaszt, ha egy adott időn keresztül folyamatosan egy bizonyos szén-monoxid koncentrációt észlel.
Ha a CO koncentráció átlépi a megengedett mértéket, az okos szénmonoxid riasztó hangosan jelez, és ha be van programozva, fel- és lekapcsolja a villanyt, bekapcsolja az elszívót, ezzel kicseréli a levegőt, ami életmentő lehet, de akár telefonra is riasztást küld. Ezek a berendezések kiválóan használhatóak háztartási környezetben, a rádiófrekvenciás kommunikációval, vezeték nélkül telepíthető riasztó készülék lakókocsiban vagy hajóban is jól használható.
Egyes típusoknál, mint amilyen a Honeywell XC100D-HU-A, a vészjelzők egyéb funkciókat is képesek ellátni, ilyen a riasztás-memória, az eseménynaplózás, az alacsony gázkoncentráció mérési üzemmód, az élettartam vége jelzés, az elektrokémiai érzékelő, a 60 percenkénti önellenőrzés.
Könnyen telepíthető a riasztóberendezés
A szén-monoxid vészjelzők telepítése nem túl bonyolult, és viszonylag egyszerűen kezelhetők és használhatók. A hátlapra teljesen rácsúsztatva azonnal üzembe helyezhető. Egyes készülékek applikáció segítségével a hiba eseményeket, naplózott riasztásokat, valamint az általános készülékállapotot akár az okostelefonra is továbbítják. Némelyik modell kombinált típus, füst- és CO jelző egyben.
Fontos a megfelelő elhelyezés
Azért kell ügyeljünk arra, hogy hová tesszük az eszközt, mert azzal növelhetjük, de esetenként csökkenthetjük is a hatásfokát. A szén-monoxid érzékelő szabadon állóan vagy falra, mennyezetre rögzítve is használható. de ne kerüljön
- fedésbe: bútorok vagy függöny mögé,
- nyílászárók, ventilátorok, más szellőző berendezések mellé,
- hő- vagy gőzforrás fölé.
Ahol van tüzelőberendezés, a szénmonoxid érzékelő a mennyezeten lesz optimális helyen.
Ha a falra kerül, akkor bármelyik más tartószerkezettől 300 milliméterre, a plafontól pedig 150 milliméterre szerelhető.
Magasabban legyen, mint az ajtók és ablakok teteje. Kazánház esetében érdemes ahhoz közel, de mégis a helyiségen kívülre tenni a szénmonoxid érzékelő egységet.
Ferde mennyezeteknél, például tetőtéri, padlástéri lakásokban a legmagasabb pontot válasszuk.
Egy légterű szobáknál a tüzelőberendezéstől távol, de a fekhelyhez közel telepítsük a szén-dioxid jelzőt.
Megéri ez a kis befektetés az egész család védelmében!