Egyre hatékonyabban használható fel az elektromos energia fűtésre ‒ az új berendezéseknek és a modern technológiának köszönhetően. Ne féljünk tőle, és ne csak kiegészítő megoldásként gondoljunk rá!
A téli időszakban mindannyiunk számára körültekintést igénylő és felelősségteljes döntés, hogy milyen energiaforrásból és milyen módszerrel biztosítjuk az otthonunk melegét a hideg évszak napjaiban. A központi fűtéssel rendelkező városi lakásokon kívül szabadon dönthetünk arról, hogy földgázzal, PB-gázzal működő vagy elektromos, esetleg fatüzelésű fűtési rendszert választunk-e. Most a korszerű, elektromos fűtéssel foglalkozó legfontosabb információkat gyűjtöttük össze.
Amiről szó lesz
Elektromos fűtés: rentábilis vagy sem?
A köztudatban hosszú ideje él az a tévhit, hogy az elektromos fűtés az egyik legdrágább fűtési mód, ezért csak kiegészítő fűtésként, és akkor is csak alkalmanként vagy rövid időre érdemes igénybe venni. Ez a vélekedés annak ellenére is csak lassan változik, hogy az elektromos fűtőeszközök kínálata az utóbbi időben ugrásszerű fejlődésen és bővülésen ment át. A választék bővülése nem csak az jelenti, hogy formailag egyre változatosabbak a fűtőtestek, hanem azt is, hogy a korszerű technológiának köszönhetően az elektromos energiát egyre hatékonyabban használják fel, emiatt egyre olcsóbb a működtetésük.
Hogy mennyire teljesít jól egy elektromos fűtőeszköz, azt két szempontból is nézhetjük: az energiaforrás felhasználásának hatékonysága szerint, illetve, hogy mennyire alkalmas a kívánt hőmérséklet pontos beállítására. (Utóbbi a pazarlás elkerülése miatt lényeges.). További szempont lehet a megfelelő hőérzet biztosítása, mert ha ezt magas szinten oldja meg a fűtőtest, akkor előfordulhat, hogy az alacsonyabb hőmérsékletet is elégségesnek érzünk, ezzel pedig áramot spórolhatunk.
A hatékonyság növelése az elektromos fűtőtestekben
Pár évtizede az elektromos fűtőeszközöket sokan kizárólag az olajradiátorokkal, az izzószálas hősugárzókkal, és az izzószállal működő ventilátoros melegítők (elektromos konvektor, hőlégfúvó stb.) mesterhármasával azonosították. Ezek az eszközök ‒ mivel valóban nagy fűtőerővel rendelkeznek, és alkalmasak arra, hogy gyorsan sok hőt adjanak le ‒ még ma is kaphatók, de tény, hogy tulajdonságaik a mai igényeinknek már nem mindig felelnek meg.
Hagyományos izzószál helyett
A hatékonyság növelésének egyik módja az izzószál lecserélése valamilyen más technológiára: infravörös vagy kerámia fűtőszálra, esetleg halogén- vagy kvarcizzóra. A halogénizzó nagyon magas hőfokon izzó gázt tartalmaz, amelyet a világításon kívül egyre többet használnak fűtési feladatokra is. A kerámia fűtőszál előnye többek közt az, hogy intenzíven melegít (nagyon hatékony hőleadás), és a működtetés során az izzószál/panel nem használódik (szenesedik) el, így a készülék élettartama nő. Az infravörös fényhullámokkal való fűtés egyedülálló előnye pedig abban áll, hogy bár a készülék meleget is ad le a szoba levegőjének, az infrahullámok közvetlenül a tárgyakban, illetve az emberi testben gerjesztenek meleget, emiatt alacsonyabb hőmérséklet mellett sem fázunk.
Ventilátoros fűtőtestek
A másik út, hogy az izzószál leadott teljesítményét csökkentik (nem forrósítják olyan magas hőfokra), viszont hatékonyabban oldják meg a levegő átáramlását a készüléken keresztül, valamint a hideg-meleg levegő keveredését a helyiségben. Mindkét esetben – bár a melegítő hatás ugyanakkora marad – a felvett áram mennyiségének csökkentésével jön létre az energiamegtakarítás. Erre a termékcsoportra jó példa a sokféle fali, ventilátoros fűtőtest. Ezek a készülékek úgy néznek ki, mint egy légkondi, és a levegő keringetésére szolgáló, különféle lamellákat tartalmazó és mozgató technológiájuk is hasonló.
Elektromos fűtőpanelek
Másik kiváló példa erre a megoldásra az úgynevezett konvekciós fűtőtestek vagy fűtőpanelek csoportja. Ezek olyan felépítéssel rendelkeznek, hogy a levegő átáramlása a fűtőpanelen és az érintkezése az alacsony hőfokú (kb. 60 C°-os) fűtőszállal annyira hatékony legyen, hogy a működéshez nem kell ventilátort sem alkalmazni. A technológia több előnnyel is jár: egyrészt megspórolja a ventilátor működtetéséhez használt áramot, másrészt csökkenti a fogyasztást az alacsonyabb hőmérsékletű fűtőszál alkalmazásával, harmadrészt hatékony a szoba légkeveredését illetően is.
A pontosság a királyok erénye – szabályozhatóság az elektromos fűtésnél
Legyen szó akár központi, akár kazános központi fűtésről, a legtöbb esetben lehetőség van ugyan a hőmérséklet szabályozására, de annak programozhatóságára nincs. Pedig ha belegondolunk, a legeredményesebb fűtési mód nem az, ha folyamatosan egyenletesen magas hőmérsékleten tartjuk a ház/lakás minden pontját. (Hiszen már néhány fokos hőmérséklet-különbséggel is rengeteget spórolhatunk.) Célravezetőbb az, ha azokban az időszakokban, amikor nem vagyunk otthon, vagy azokban a helyiségekben, amelyekben ritkábban tartózkodunk, megengedjük, hogy az “üresjárat” alatt pár fokkal lehűljön a levegő, majd egy modern eszközzel a kívánt időszakra könnyedén felmelegíthetjük újra. Ezt a takarékos módszert az igazán innovatív elektromos eszközök biztosítják számunkra.
Ennek a szolgáltatáscsomagnak csak az első lépése a pontos és megbízható termosztát, ami az általunk beállított hőmérsékletnél kikapcsolja a berendezést. A második lépés a programozhatóság, ami egy napon belül automatikusan változtatja a szükséges felmelegítési hőfokot. A harmadik lépés pedig a távolról, wi-fi-n keresztül megvalósított programozás lehetősége, amivel akár az előre beállított programokat is igény szerint felülírhatjuk.
Ha adott a neten végzett programozás lehetősége, akkor egy temperált helyiségben úgy módosíthatjuk a beállításokat, hogy pont addigra érje el az ideális hőmérsékletet, mire hazaérünk, és ha elfelejtettük lejjebb csavarni a termosztátot, mikor elhagytuk az otthonunkat, távolról szintén megtehetjük ezt a lépést.
A jó termosztát és a távirányítás együtt adja meg számunkra a módot arra, hogy minimálisra csökkentsük a felesleges fűtésből adódó pazarlást és a lehető leghatékonyabbá tegyük a fűtésünket. További lehetőséget nyújtanak erre az intelligens (tanuló) önszabályzó rendszerrel rendelkező, innovatív fűtőpanelek.