A disznóvágásra való alapos felkészülés egyik legfontosabb része a megfelelő minőségű és mennyiségű eszköz beszerzése.
Aki részt vett már valaha disznóvágáson, tisztában van azzal, hogy ez a számos változatos részfolyamatból álló program bizony veszélyes tevékenység (ahogy az eszközökből is látszik).
Szúró, bontó, csontozó, filéző és daraboló kések, késélezők, fakanalak, szűrők, darálók, sütő és főzőedények, hurka- és kolbásztöltők, kültéri tűzhely a főzéshez, üstök, üstházak és vágódeszkák – ezek a disznóvágás kellékei. Fontos, hogy minden eszköz kifogástalan állapotban legyen, hiszen a rozoga darálók és nem jó minőségű, hibás eszközök sokkal veszélyesebbek, mint a felelősséggel és odafigyeléssel alkalmazott éles kések vagy nagy teljesítményű darálók.
Minden részfolyamattal kapcsolatban érdemes időben végiggondolni a potenciális veszélyforrásokat, és lehetőség szerint be kell szerezni előre a biztonsági kellékeket, illetve a balesetek elkerülésére szolgáló eszközöket. Ezek a különféle védőkesztyűk, kötények, arcvédők, hosszú szárú keverőeszközök vagy éppen az edények fülének megfogására szolgáló hagyományos steppelt vagy szilikon edényfogók.
És természetesen gondoskodni kell elsősegély-készletről is, hogy kezelni tudjuk azt a helyzetet is, ha véletlenül baj történik.
Milyen sérülések ellen kell védekeznünk a disznóvágás során?
A disznóvágás részfolyamatait két nagyobb csoportra oszthatjuk: az első a hús felbontása és feldarabolása, a második a hús feldolgozása különböző élelmiszerekre. Az előbbieknél a rendkívül éles, hegyes késekkel való munka, az utóbbiaknál a darálók használata miatt fontos, hogy óvjuk a kezeinket a vágási, szúrási, roncsolási sérülésektől. Ehhez a legjobb eszköz a lánckesztyű, amely munkavédelmi eszközként pontosan erre szolgál. A korrózióálló acélból készült, zárt gyűrűk alkotta ötujjas kesztyűben a mozgás kényelmes, a fogás biztos, és az ujjaink is biztonságban vannak.
A hús feldolgozásakor remek szolgálatot tehet a henteskötény használata. Nem csak a vértől vagy a fröccsenő zsírtól óvja a ruhánkat, hanem a munka során vagy az egyes eszközök, felületek takarításához használt potenciálisan maró anyagok ellen is védelmet ad. A henteskötény nyaki és derék szalagjai állíthatók, a hosszát pedig úgy kell kiválasztani, hogy a cipőnk felső részéig érjen le a széle, így védő hatása az egész testünkre érvényesül.
A sertéshús feldolgozásakor sütési és főzési feladatok is várnak ránk. Ezekben a munkafolyamatokban nem csak az ellen kell védekeznünk, hogy az üst alá rakott tűztől ne kapjon lángra a ruhánk, hanem az ellen is, hogy például a sülő pörcről fröcsögő zsír ne okozhasson égési sérüléseket rajtunk. Ennek egyik hasznos eszköze természetesen a kötény, de nem árt, ha a kezünket hőálló kesztyűvel is védjük. A hővédelmi munkakesztyűk közül érdemes olyat választani, amely szúrás/vágásbiztos is és megfelelően stabil fogást biztosít akkor, ha fogni, emelni kell az üstöt. Ilyen sokoldalú védőkesztyű a tenyerén csúszásgátló PVC pöttyökkel, multiszálból készült hő- és vágásbiztos kevlár kesztyű.
Az égési sérülések elleni védelem eszközei a kiemelten hosszú szárral készült zsírkeverő fakanalak, merőkanalak és kiszedő kanalak, amelyek lehetővé teszik a sülő/fövő hús kezelését úgy, hogy ne kelljen nagyon megközelítenünk az üstöt.