Varázslatos hangulatot ellenállhatatlan és ízletes süteményekkel is teremthetsz karácsonykor. Az ehhez szükséges konyhai eszközöket és a recepteket nálunk megtalálod.
Te is az orrodban érzed a zserbó, a sütőben készülő hókifli vagy a frissen elkészült bejgli illatát, amint közeledik a karácsony? Te is szeretted gyermekkorodban habkarikákkal díszíteni a karácsonyfát, közben titokban beleharapni a roppanós és mézédes finomságokba?
Mivel az ünnep számunkra is elképzelhetetlen alkalmi sütemények nélkül, megosztjuk veled a kedvenc receptjeinket, hogy segítsünk a menü összeállításában és a karácsony megidézésében. Desszert tippjeinket úgy válogattuk össze, hogy a család minden tagja megtalálhassa köztük azt, amit imád – vagy imádni fog, miután megkóstolta.
Amiről szó lesz
Karácsonyi linzerkarikák lekvárral
Ezt a süteményt érdemes a karácsonyi vacsora előtt egy nappal elkészíteni, és hideg helyen tárolni, hogy összeérjenek az ízek. A szilvalekvárt kivéve szinte bármilyen gyümölcslekvárral vagy dzsemmel elkészíthető, ami éppen otthon van, de eperrel, sárgabarackkal vagy málnával a legfinomabb.
Hozzávalók: 25 dkg finomliszt, 25 dkg rétesliszt, 10 dkg porcukor vagy kávédarálón ledarált kristálycukor, 2 db tojás, 25 dkg margarin, 1 csomag sütőpor. A kenéshez 30-40 dkg lekvár.
Először a porcukorszóró segítségével átszitált liszteket összekeverjük egy keverőtálban a porcukorral és a sütőporral, majd a hűtőből frissen kivett és darabokra vágott margarint gyors mozdulatokkal szétmorzsoljuk a lisztkeverékkel. Hozzáadjuk a tojást, és ismét gyors mozdulatokkal egynemű tésztává gyúrjuk. Azért kell gyorsan dolgozni, hogy ne olvadjon meg a margarin és megfelelő minőségű legyen a tészta. A kész tésztát egy-két órán át lefedve, hűtőben tároljuk.
Ezután a tésztát kivesszük a hűtőből és liszttel megszórt gyúródeszkán kinyújtjuk (ne legyen túl vékony, nehogy elszakadjon, vagy sütés után eltörjön a tészta), majd linzer kiszúróval például csillag alakúra kiszaggatjuk a tésztát. A maradék tésztákat újra összegyúrjuk, nyújtjuk és újabb formákat szúrunk ki belőlük. Figyeljünk rá, hogy páros számú csillagokat kapjunk, hiszen kettesével tapasztjuk össze őket. A felső résznek szánt csillagokat dekorálhatjuk frissen tört és darált dióval vagy mogyoróval, dekorcukorral, ehető dekorgyöggyel, csak előtte kenjük meg a tésztát tojásfehérjével, hogy a dekoráció odatapadjon.
A csillagokat sütőpapírral kibélelt tepsiben 180 fokra előmelegített sütőben rózsaszínűre sütjük. A sütőből kivéve hagyjuk teljesen kihűlni, azután kettőt-kettőt (egy felsőrészt és egy alsó részt) lekvárral ragasszunk össze. Tároljuk másnapig hűvös helyen.
Gyümölcskenyér
Sokféle aszalt vagy kandírozott gyümölcsöt használhatunk ehhez a desszerthez a mazsolától a cukrozott narancshéjig, de apróra vágott mogyorót, diót, mandulát is tehetünk bele.
Hozzávalók: fél bögre olvasztott margarin, fél bögre kristálycukor (nádcukor is lehet), 3 tojás, 1 bögre liszt, 1 bögre aszalt és/vagy kandírozott gyümölcs, 2 teáskanál sütőpor, kevés őrölt fahéj, és egy kis liszt az aszalványokhoz, illetve a sütőforma kikenéséhez.
Egy keverőtálban kevés lisztben átforgatjuk az aszalt gyümölcsöket. A sütőt 180 fokra előmelegítjük. Az olvasztott vajat összekeverjük az átszitált liszttel, tojással, cukorral és sütőporral, beleszórjuk a fahéjat is, ezután gépi keverővel habosra keverjük. Beleforgatjuk az aszalványokat. Vajjal kikenjük, liszttel megszórjuk a kenyérsütő formát, és belekanalazzuk, majd kissé összerázzuk a tésztát. Körülbelül 35-40 perc alatt megsül, de sütés közben tűpróbával ellenőrizhetjük, hogy nyers-e még a közepén a tészta.
Habcsók az asztalra, habkarika a karácsonyfára
A jó állagú habcsókhoz 3 db, a sárgájától tökéletesen elválasztott tojásfehérje, 20 dkg porcukor, egy kávéskanálnyi kukoricakeményítő és egy kávéskanálnyi citromlé kell. Először közepesen keménnyé verjük habverővel a tojásfehérjét, azután kanalanként szitáljuk hozzá a porcukrot, végül hozzákeverjük a keményítőt és a citromlevet is, és addig keverjük a gépi habverővel, amíg elég kemény, de krémes lesz a hab. A megfelelő formázó fejjel ellátott habzsákkal kis halmokat formázunk a sütőpapírral kibélelt tepsibe, és 130-140 fokon körülbelül fél órán át sütjük.
Ha kemény, ropogós habkarikát szeretnénk, akkor az arányokat úgy számítsuk, hogy egy tojásfehérje súlyának másfélszerese kell a porcukorból, és tojásfehérjénként pár csepp ecetre is szükségünk lesz. Vízgőz fölé állított fém keverőtálban verjük fel a tojásfehérjéket a cukorral és az ecettel, és amikor már kemény, akkor vegyük le a gőzről, majd habzsákkal formázzunk karikákat, ezután pedig 80 fokon szárítsuk meg a sütőben.
Zserbó
Ez a klasszikus sokak szerint nem hiányozhat az ünnepi asztalról.
Mi kell hozzá? A tésztához 50 dkg finomliszt, 250 g vaj vagy sütésre alkalmas margarin, 4 tojássárgája, 20 g élesztő, 1 dl tej, 1 evőkanál cukor. A töltelékhez egy üveg (80 dkg) sárgabaracklekvár, 25 dkg kristálycukor, 1 zacskó vaníliás cukor, 35 dkg dió. A zserbó tetejéhez 2 tábla étcsokoládéra, egy kevés vízre és egy teáskanál vajra lesz szükség.
Először az élesztőt futtatjuk fel a langyosra melegített tejben, azután egy keverőtálban elmorzsoljuk a vajat vagy margarint a liszttel, majd hozzáadjuk az élesztős tejet, a tojások sárgáját, és egynemű tésztává gyúrjuk. A kész tésztát 4 egyenlő részre vágjuk, és meleg helyen 1 órán át kelesztjük.
Ledaráljuk a diót, majd összekeverjük a cukorral és a lekvárral. A tésztákból 4 db 35×24 cm-es darabokat nyújtunk, hogy beleférjenek a tapadásmentes csatos tepsibe. A margarinnal kikent és liszttel megszórt tepsiben először egy lapot fektetünk le, megkenjük a töltelék egyharmadával, jön a következő lap, a töltelék újabb egyharmada, még egy tésztalap, arra a maradék töltelék, végül a negyedik tésztalap. Az utolsó réteg tésztát megszurkáljuk villával, hogy a sütés közben keletkező gőz távozhasson. Előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.
A csokimázhoz a lereszelt csokoládét a vajjal és 1-2 evőkanál vízzel gőz fölött egy fémedényben felolvasztjuk és összekeverjük, ezzel a mázzal kenjük meg a kihűlt zserbó tetejét.
Bejgli
A bejgli talán a legklasszikusabb karácsonyi édességünk, amit rendszerint diós és mákos változatban fogyasztunk karácsonykor. De ma már többféleképpen ízesíthetjük, készülhet gesztenyével, meggyel, marcipános gyümölcsökkel is.
A tésztájához 55 dkg finomliszt, 2 tojássárgája, 25 dkg margarin vagy vaj, 1 dkg élesztő, 1 dl tej, 6 dkg porcukor szükséges (plusz 2 tojássárgája sütés előtti kenéshez).
A mákos töltelékhez mákdarálón daráljunk le 30 dkg mákot, és főzzük össze sűrűre 10 dkg kristálycukorral, egy fél kezeletlen citrom héjával, 2 csomag vaníliás cukorral és 1 dl tejjel. Mazsolát is tehetünk bele, ha az egész család szereti.
A diós töltelékhez 20 dkg darált dió, 1 dl tej, 2 evőkanál zsemlemorzsa, 15 dkg cukor, fél kezeletlen citrom lereszelt héja és 1 csomag vaníliás cukor kell. Ez a töltelék is úgy készül, hogy a hozzávalókat sűrűre összefőzzük.
A tésztához elmorzsoljuk a vajat vagy margarint a liszttel, majd a tejben felfuttatott élesztőt hozzáadjuk és szép, egynemű tésztát gyúrunk, amit ezután 2 részre vágva kelesztünk.
Ha a tészta megkelt, még egyszer gyúrjuk át, ezt követően nyújtsuk téglalap alakúra mindkettőt. Az egyik lapra a mákos, a másikra a diós tölteléket terítsük szét, és mindkettőt óvatosan, szorosan tekerjük fel. Szilikonos ecset segítségével kenjük meg a tojássárgájával, és süssük 180 fokon aranybarnára.
Diós hókifli
A tradicionális változata libazsírral vagy sertészsírral készül, ettől lesz zamatos és omlós. Karácsony előtt is elkészíthetjük mert sokáig eláll.
A legegyszerűbben úgy készíthetjük, ha 40 dkg réteslisztet és 10 dkg finomlisztet összegyúrunk 20 dkg zsírral, 2 dl tejföllel, 20 dkg porcukorral és 10 dkg darált dióval, majd pihentessük fél órán át a hűtőben. Ezután gyúrjuk át, nyújtsuk ki, formázzunk a tésztából kis kifliket, és 180 fokon süssük őket aranybarnára. Miután kihűlt, szórjuk meg porcukorral.
Gyömbéres mézeskalács figurák
A mézeskalácsot is megsüthetjük az ünnep előtt, napokig eláll. 12-13 dkg mézre lesz hozzá szükség, amit mézpergetővel vagy mézpumpával is kiadagolhatunk. 50 g vajat vagy margarint olvasszunk fel, adjuk a mézhez és a 25 dkg liszthez, majd adjunk hozzá fél zacskó sütőport, egy evőkanál cukrot, egy kevés őrölt fahéjat, őrölt szegfűszeget, őrölt gyömbért, és egy tojást. Gyúrjuk össze, és néhány órán át pihentessük hideg helyen a tésztát.
Gyúrólapon nyújtsuk ki, sütemény kiszúrókkal vágjunk ki a tésztából különféle figurákat. Kenjük meg tojással, majd sütőpapírral kibélelt tepsiben 200 fokon süssük meg. Még tíz perc sem kell hozzá, hogy aranybarnára süljön..
Az elkészült és kihűlt mézeskalács figurákat tojásfehérjével, keményítővel, cukorral és egy kevés citromlével kemény habbá vert masszával díszíthetjük – ehhez a habzsák lesz a segítségünkre!