A disznótoroknak nagy hagyománya van a magyar családokban. Mivel sok a munka, amit lehetőleg egy nap alatt – hajnaltól estig – kell elvégezni, ilyenkor összefognak a rokonok, szomszédok, ismerősök. Így a disznótor a téli hónapok egyik jelentős eseménye is, közösségi, családi együttlét.
Disznótoron a munkát mindig előre beosztjuk, és nem csak az év többi hónapjára állítunk elő különféle élelmiszereket, hanem finomabbnál finomabb friss ételek is készülnek a közös reggelihez és az esti vacsorához.
Ahhoz, hogy gördülékenyen menjen minden a disznóvágás során, megfelelő eszközökre, edényekre van szükség, amiket érdemes időben beszerezni.
Összegyűjtöttük, hogy a hús feldolgozásához, illetve a disznótoros fogások készítéséhez milyen konyhai eszközök szükségesek.
Amiről szó lesz
Frissen sült pecsenye reggelire
A hús feldolgozásához elengedhetetlen a hentesbárd és a csontozókés. Az előbbivel daraboljuk fel a csontos húsokat, mint amilyen az oldalas, az utóbbival fejtjük le a csontról a húst, hogy aztán szép szeleteket vágjunk pecsenyének, és előkészítsük a kolbászhúst.
Egy másik kedvelt fogás, amit inkább ebédre vagy vacsorára készítünk, a disznótoros sült oldalas fokhagymával, vöröshagymával, sertészsírban sütve. Még finomabb az étel, ha megpucolt krumpliszemekkel együtt sül.
Készül a tepertő, sül a zsír
A szabadban felállított üstben sütjük ki a sertés zsírját, és készítjük a tepertőt. Zsírkeverő fakanállal keverjük, majd a készre sütött tepertőt kiszedőkanállal vesszük ki a zsírból. A tiszta zsírt még melegen, de nem forrón a zsírosbödönbe öntjük.
Fontos, hogy az üstház és az üst mérete (átmérője) megegyezzen egymással. Vásárlásnál ehhez érdemes elolvasni a termékleírásokat, vagy az ügyfélszolgálatunktól e-mail-ben, telefonon érdemes segítséget kérni.
Disznótoros hurka, kolbász
A kolbász és hurkakészítéshez a legfontosabb eszközök a húsdaráló és a kolbásztöltő. A megdarált és fűszerezett húst nagyméretű tálban keverjük, gyúrjuk össze. A hurka alapanyagát szintén ledaráljuk és fűszerezzük – az ízesítés akár családonként más és más lehet. Mindkettőt tepsiben megsütjük és kész is az ínycsiklandó vacsora!
Zamatos orjaleves
Az egyik legfinomabb disznótoror fogás. Ha nagy fazékban, lassan fő, akkor lesz belőle tiszta és ízletes leves. Az orjacsontot (a sertés nyaktól a farig terjedő húsos hátgerincet, karaj-, tarjacsontot) használjuk hozzá, valamint a szokásos leveszöldségeket (petrezselyemgyökeret, sárgarépát, zellergumót, vöröshagymát, karalábét). Az igazi, klasszikus orjalevesbe nem teszünk ízfokozót vagy fűszerkeveréket, csak sót, borsot, fokhagymát és petrezselyemzöldet.
A főzéshez a hétköznapi fazekaknál nagyobb edényekre lesz szükség, de csak egyszer kell beruházni rá, a következő években ismét elővehetjük.
Tálaláshoz nagyobb merőkanálra lesz szükség, mint amilyet a háztartásban átlagosan tartunk; a rozsdamentes és a zománcos típus is időtálló.
A húst, a zöldségféléket stílusosan zománcos fülestálban tálalhatjuk. Ebből többet is érdemes venni, nagy hasznát vehetjük a hurka- és kolbásztöltésnél, tepertő készítésénél, de akár a zöldségek pucolásához egyaránt.
Disznótoros káposzta
A disznóvágás régi, klasszikus ételei közül nem maradhat ki a toroskáposzta sem. Savanyú káposztából és sertés apróhúsból készül, alaposan megfűszerezve. Hagyományosan egy jókora fazékban készítjük, zománcozott tálban kínáljuk, kiszedőkanállal tálaljuk. Akár a szabadban is főzhetjük, ha van megfelelő, gázpalackkal felszerelt gázzsámoly. Érdemes beszerezni, mert nem csak disznótorkor tudjuk használni.
Szalonna, sonka
Utoljára marad a sózás. A szalonnának és a sonkának hetekig sóban kell állnia, mielőtt a füstölőbe kerül. Ehhez nagyobb méretű edényekre lesz szükség.
A disznótoros munkák elvégzéséhez jó, ha henteskötényt használunk, amiből a PrimaNeten megfelelő a választék. A biztonságra is ügyeljünk disznóvágáskor, egy kis felkészüléssel és a kellő eszközökkel ugyanis megelőzhetjük az esetleges baleseteket.