A hűtés nem luxus a nyári forróságban, hanem az egészségünket védi és a jó közérzetet biztosítja. Megmutatjuk, milyen megoldások közül választhatsz, ha nem tudsz légkondicionálót beszereltetni!
Kánikula idején sokféle trükköt be lehet vetni a benti hőmérséklet csökkentéséhez az árnyékolástól kezdve az éjszakai szellőztetésig. Ez azonban nem elég ahhoz, hogy jelentősen mérsékeljük a meleget vagy komolyabban befolyásoljuk a hőérzetünket. Igazán kellemes körülményeket a megfelelő berendezésekkel – párologtatóval, ventilátorral, léghűtővel – teremthetünk otthonunkban.
Attól függően, hogy mekkora területet, milyen helyiséget szeretnénk hűteni, illetve mi a hőigényünk, és milyenek az anyagi lehetőségeink, különböző hűtési módok között választhatunk. Az alábbi összeállítással segítünk megtalálni és kiválasztani a számodra ideális készülékeket.
Amiről szó lesz
Ventilátor
Az egyik legnépszerűbb, legelterjedtebb eszköz, mivel viszonylag olcsó, a használata egyszerű, és egy kis légmozgás is több fokkal javíthat a hőérzeten. Gyorsabban párolog a testünkről a verejték, gyorsabban le tudunk hűlni, kellemesebben érezzük magunkat. Azonban a ventilátor nem klímaberendezés, nem válik hidegebbé a környezetében a levegő, hanem keringeti, átmozgatja azt, így kelt hűsítő érzetet.
Mi alapján válasszunk ventilátort?
A készülék vásárlásakor a legfontosabb, hogy hová fog kerülni: melyik helyiségbe tesszük, mekkora helyiség és ott mire használjuk. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy az egyéni igényeinknek mi felel meg, és hogy zavaró-e, ha picit zajosabb a berendezés. Nézzünk utána, mekkora a teljesítménye, a lapátok mérete, rendelkezik-e forgó funkcióval, és hogy a magassága állítható-e.
Az úgynevezett ventilátor tornyok vagy oszlopventilátorok hasznosak lehetnek, ha kisebb a hely, vagy ahol balesetveszélyes lenne kisállat vagy gyermek miatt egy lapátos készülék. Sarokba állítva ráadásul nehezebb feldönteni őket. A lapátos álló ventilátorok, a mennyezeti ventilátorok és a nagyobb oszlopventilátorok pedig, természetesen a teljesítményük függvényében, nagyobb légteret tudnak egyszerre hűsíteni.
Asztali ventilátor, padlóventilátor
Az asztali ventilátorok rendszerint munkahelyi vagy home office eszközök, amelyek közvetlenül mellettünk, kis hatótávolságon belül biztosítják a légmozgást. Speciális típusuk a falra szerelhető változat.
Egyik vitathatatlan előnyük, hogy kis méretüknél és súlyuknál fogva bárhova helyezhetők egy helyiségen és rendszerint a fej dőlésszöge állítható. Sokan az íróasztalra helyezve használják az asztali ventilátort, és az asztal közelében, a lábakra irányítva a padlóventilátort. Utóbbi a nyaralóban is kitűnő szolgálatot tesz a délutáni szunyókálás, csendes pihenő alatt a nyári melegben.
Álló, lapátos ventilátorok
Az asztali és padlóventilátorokhoz hasonlóan egyszerű szerkezetek, olcsók, gyorsan beüzemelhető készülékek. Egy erősebb teljesítményű álló ventilátor könnyedén át tudja forgatni egy nagyobb szobában is a levegőt. Már akkumulátorról működtethető modellek is vásárolhatók, így nem kell bajlódnunk a kábelekkel sem, sőt, magunkkal vihetjük még kempingezni is.
Különleges köztük a centrifugális párásító ventilátor, ami számos extra funkciót egyesít egyetlen készülékben: 300 W-os nagy teljesítményének és 64 cm lapát átmérőjének köszönhetően szabadtéren is használható, például nagyobb erkélyeken, teraszokon, kerti pihenőkben. A víztartály kapacitása 49 liter, így egy feltöltéssel akár egész nap is működhet. Az időjáráshoz mérten választható 3 ventilátor fokozat. A ventilátor fej dőlésszöge állítható, valamint könnyedén átszerelhető oszcilláló üzemmódba.
Oszlop ventilátorok vagy toronyventilátorok
Kis helyigényű, stabil, lapátok nélkül működő szerkezet az oszlopventilátor. Már a legkisebb fokozaton is kellemes, hűvösnek tűnő levegőt fúj, további előnye pedig, hogy kevésbé balesetveszélyes, mint a hagyományos, lapátos verzió, és viszonylag csendesen működik.
Forróságban az oszlopventilátor teljes magasságban megmozgatja feljebb is a levegőt, annak ellenére, hogy felfelé nem fúj. Egyes típusai az alap és szellő módok mellett éjszakai üzemmóddal is rendelkeznek, így alvás idején is kellemes környezetet biztosítanak.
Amire ügyelni kell az oszlopventilátor esetén, az a rendszeres tisztítás, hogy minél hosszabb legyen az élettartama. Ehhez tiszta és puha kendőt használjunk.
Mennyezeti ventilátor
Működése diszkrét, nincsen útban a lakásban. Felszerelése nem igényel különösebb bontást, ráadásul egy légkondicionálóhoz képest jóval olcsóbb. Bizonyos modellek távirányítós kivitelben is kaphatók, amivel sokkal kényelmesebben használhatjuk.
Vásárlás előtt azonban nem árt szakemberrel konzultálni, hogy a födém elbírja-e a mennyezeti ventilátort. A felszerelését pedig bízzuk szakértőre!
Párásító, aromalámpa
Gyakori tévhit, hogy otthonunk párásítására csupán a téli hónapokban, fűtési szezonban van szükség. Nyáron is ugyanolyan fontos a megfelelő páratartalom, egyrészt a közérzetünk miatt, másrészt azért, hogy megelőzzük a nyálkahártyák, a légút és hörgők kiszáradását.
A párásítóba érdemes felforralt, majd lehűtött vizet tenni, hogy elkerüljük a vízkövesedést. Ha gyógyvizet öntünk a készülékbe, akkor érdemes minden használat után átöblíteni a gépet. Emiatt válasszunk körültekintően, vegyünk olyan párásítót, amely egyszerűen és könnyen szét- és összeszerelhető, takarítható.
Az ultrahangos aromadiffúzor nem csak a párásításról híres, hanem kellemes fényeket kibocsátva gondoskodik arról, hogy harmonikus hangulatba kerüljünk.
Léghűtő
A léghűtők olyan speciális ventilátorok, amelyek a hideg víz párologtatásával vagy jégakku segítségével csökkentik a hőmérsékletet. A léghűtők kezelése egyszerű: a tartályt feltöltjük hideg vízzel vagy jéggel, bekapcsoljuk, és ezt követően a ventilátor papír lamellákon keresztül juttatja ki a hűvös levegőt.
A Home léghűtő távirányítóval például kitűnően megfelel időszakos hűtésre. Távolról is vezéreltethető, kerekeinek köszönhetően könnyen elmozdítható.
Mivel a helyiség benti levegőjét keringeti, a léghűtőt érdemes olyan helyre tenni, ahonnan friss levegőt is tud beszívni a szobába (például résnyire nyitott ablakhoz). A megemelkedő páratartalom, illetve a szoba levegőjénél pár fokkal hűvösebb, áramló levegő olyan felfrissülést hoz, amely a légkondicionáló berendezés fújó hidegével szemben kellemes és biztonságos is.
A léghűtő berendezések által kibocsátott levegő számunkra kellemes eloszlatásáról az állítható lamellák gondoskodnak. A lamellákat beállíthatjuk fix helyzetbe is, de egyes modellek ezek folyamatos mozgatására is alkalmasak.
Nem csak az összetett készülékek – mint amilyen az ionizátoros léghűtő vagy a hidegpárásító – sajátossága lehet a hatékony és egyszerű légtisztítási módszer, az ionizálás. Már állványos ventilátorok közt is találhatunk ilyen típust, jellemzően a párásítás funkcióval ellátott berendezéseknél. Az anionok magukhoz vonzzák a levegőben található szemcsés és szerves szennyezőanyagokat, magas koncentrációjuk pedig számos pozitív fiziológiai változással járhat.
Fotók: Delaney Van, Helen Shi /Unsplash