Milyen előnyökkel jár a mosogatógép használata? Hogyan tisztíthatod? Mi mindent tehetsz a mosogatógépbe? Íme!
A háztartási gépek megkönnyítik a mindennapi életet, kényelmesebbé teszik a házimunkát, lerövidítik az otthoni teendőkre szánt időt. Ezért talán nincs is olyan háztartás, ahol ne lenne valamilyen nagygép vagy komolyabb takarítóeszköz. A már elterjedt berendezések mellett – mint amilyen például a mosógép, a porszívó, hűtőszekrény –, egyre több család tart igényt mosogatógépre.
Használatát az energiahatékonyság és a felszabaduló szabadidő indokolja. Köztudott, hogy a folyó vízzel történő kézi mosogatással szemben a gépihez rendszerint kevesebb víz kell. De az elektromos árammal is spórolhatsz, mivel az általunk forgalmazott mosogatógépek áramfelvétele elmarad az MVM táblázatában használt adattól. Az MVM ugyanis “Mire elég néhány kWH?” címmel közzétett egy táblázatot, amiből mi is tájékozódhatunk az egyes nagygépek fogyasztásáról. Néhány példa a közzétett adatokból: mennyit fogyasztanak otthon a készülékeink:
- hűtőszekrény: 2 kWh naponta
- fagyasztó: 2 kWh naponta
- mosogatógép teljes töltettel: 2 kWh naponta.
Az az idő és saját energia pedig számokkal nem is fejezhető ki, ami akkor szabadul fel, ha mosogatógépbe teszed az edényeket, evőeszközöket, ahelyett, hogy magad állnál neki mosogatni.
Amiről szó lesz
Baktériumok, atkák allergének ellen
Egyes mosogatógépek allergén mentes tisztítást is lehetővé tesznek. Ilyenkor a víz hőfoka nemcsak mosogatásnál, de az öblítésnél is magasabb. A program segítségével eltávolíthatók a mosogatószer-maradványok, a pollenek, a baktériumok nagy része. Ezért alkalmas cumisüvegek, babaedények, befőzésre használt üvegek, nehezen tisztítható eszközök, például a műanyag kefe tisztítására.
Gyártónként változik, hogy ezeket a programokat hogyan jelölik. A Beko szabadonálló mosogatógép (DFN-38530 X) esetén Baby Protect jelöléssel találkozunk.
Beépíthető, rejtett kezelőpaneles mosogatógépek
Az integrált, vagyis teljesen beépíthető mosogatógépek beépülnek a konyhabútorba, a kezelőfelület az ajtó tetején található, a mosogatógép nyitása a bútorlapra szerelt saját fogantyúval történik.
A legmodernebb integrált mosogatógépek kivetítő, illetve Time Light funkcióval rendelkeznek. Mindkettő a padlóra vetíti a működéssel kapcsolatos információt. Az előbbi fénnyel jelzi, hogy működik-e még a gép, az utóbbi a hátralévő időt mutatja. Ilyen korszerű eszköz például az Electrolux EEQ42200L beépíthető mosogatógép is: a padlóra vetített vörös vagy zöld fénnyel jelzi, hogy a mosogatás még folyamatban van, vagy már befejeződött. Ez a modell QuickSelect kezelőpanellel is rendelkezik, vagyis a beállítás a lehető legegyszerűbben, több gomb megnyomása nélkül történik.
Beépíthető, látható kezelőpaneles mosogatógépek
Ez a típus is beépíthető a konyhabútorba, azzal a különbséggel, hogy a kezelőpanel kívül helyezkedik el, így folyamatosan látjuk, hol tart a program. A kezelőpanel alá itt is bútorlap kerül, tehát a konyha összképe megmarad.
Az AEG FEB52630ZM beépíthető mosogatógép is ilyen külső, fent elhelyezkedő kezelő panellel rendelkezik. A gyártók igyekeznek mindegyik típusba valamilyen plusz funkciót is elhelyezni; ebben a berendezésben az AirDry rendszer is ilyen szolgáltatás. A gyorsabb szárítást segítő program apró trükkje, hogy a mosogatógép ajtaja a program végeztével, amikor eléri a megfelelő hőmérsékleti szintet, automatikusan 10 cm-re kinyílik. Így a beáramló levegő nagyban segíti a száradást. Ez ráadásul biztonságosabb módszer, mert az ajtó kinyitásakor már nem egyszerre távozik a forró gőz.
Szabadon álló mosogatógépek
A szabadon álló mosogatógépek előnye, hogy bárhová helyezhetők, ahol az áramforrás, valamint a víz bevezetése és elvezetése megoldott. Használatuk akkor indokolt, ha például a kész konyhabútor egységét és látványát nem szeretnénk megbontani utólagos beépítéssel.
Lakótelepi konyhákban gyakran találkozunk a pult alá helyezett, szabadon álló mosogatógéppel. (Ezek nem beépített eszközök, a teljes előlap látszik a kezelőpanellel együtt.) Minden szabadon álló mosogatógép a konyhapultba illeszthető, ha a méretek (magasság, mélység) megegyeznek, és a rendelkezésre álló hely szélessége is elegendő.
Hogyan fertőtlenítsük a mosogatógépet?
Kezdjük a külső burkolattal, amit a legcélszerűbb alkoholos törlőkendővel, nedves háztartási törlőkendővel vagy megnedvesített puha textíliával tisztítani. Ne használj érdes tisztítószert, dörzsis szivacsot, ami karmolja a felületet. Az alkoholos kendő csak a külső burkolat számára alkalmas. A kezelőpanelt kizárólag enyhén nedves textíliával töröljük át.
A mosogatógép belső terét csak tisztító programmal kezeljük. Köztudott, hogy a magas hőmérséklet elpusztítja a kórokozókat. Ez a mosogatógép tisztító programjával sincsen másképp. Egyes modellek már rendelkeznek kifejezetten fertőtlenítő, tisztító programmal. A Beko szabadonálló mosogatógép (DFN-38530 X) programjai között például az Inner Clear nevű program gondoskodik erről.
A tisztító programot mindig üresen indítsuk el, mert az edényekben kárt tehet a magas hőmérséklet.
A tisztítóprogramon túl szükség van időnként a manuális tisztításra is.
A szűrőket hetente egyszer nézzük meg, és ha szennyeződést találunk bennük, vegyszer nélkül, meleg folyó vízzel tisztítsuk ki.
A víztömlőt és a tömlőszűrőt is ellenőrizzük alkalmanként, mert akár a vízvezetékből is érkezhetnek homokszemek, szennyeződések.
Hetente-kéthetente vizsgáljuk meg, szükséges-e a mosogatókarok tisztítása. Itt különösen a rajtuk lévő lyukak eltömődése kell figyelni. A karok lehúzása után – ennek módja a használati útmutatókban megtalálható –, szintén folyó vízzel történik a tisztítás.
Hogyan aknázhatod ki a mosogatógéped lehetőségeit?
Az edényeken, étkészleten, evőeszközökön kívül a mosogatószivacsok és műanyag konyhai kefék tisztítására is alkalmas a mosogatógép. Csak tedd őket a felső állványra, amikor amúgy is indítanál egy programot.
A kisgyerekek evőeszközei, étkészletei, cumisüvegei szintén moshatók gépben, amennyiben nem csecsemőkről beszélünk (az ő készleteiket ugyanis folyó vízzel mosás után sterilizálni kell).
A gyerek műanyag játékai és LEGI kockái is csodaszépek (és persze patyolattiszták) lesznek mosás után.
Az üvegből készült lámpabúrák, az üvegvázák és virágtartók is betehetők a mosogatógépbe. Esetükben is az a szabály, hogy a festett, zománccal ellátott, faanyagot vagy fémet tartalmazó daraboknál mellőzzük a mosogatógép használatát.
Az acél, műanyag vagy gumival bevont edénycsepegtetőt, evőszköztartót, fakanáltartót is bepakolhatod a gépbe, sőt, a mosogató lefolyó szűrőjét is itt tisztíthatod le a leghatékonyabban.
Akad, aki a mikrohullámú sütő üvegtányérját is mosogatógéppel tisztítja.
Meglepő, de a befőzés is megoldható mosogatógéppel: a csírátlanított, kifőzött üvegekbe töltöd a befőttnek valót, rászórod a cukrot/ecetes levet és tartósítószert vagy citromsavat, szorosan az üvegre zárod a tetőt, és mosószer nélkül indítasz el egy 70 fokos programot. Hagyd csukva az ajtót, és fél nap után (vagy este indított programnál másnap este) nyisd csak ki, amikor már kihűltek az üvegek. Ezzel kiváltható a hagyományos dunsztolás.
Ha a kiszemelt háztartási géphez áruhitelre volna szükséged, fordulj hozzánk bizalommal!