Nincs olyan háztartás, ahol ne keletkezne szemét, bármennyire is igyekszünk ezt a minimumra csökkenteni. Ám nem mindegy, hol és hogyan gyűlik.
Ha főzünk, konyhai hulladék keletkezik; bármit vásárolunk, az kevesebb vagy több csomagolóanyaggal jár, élelmiszereinket gyakran műanyag vagy papírdobozokba, különféle tasakokba csomagolva árusítják. A kozmetikumokat, háztartási vegyszereket, tisztítószereket is flakonokba, tégelyekbe, üvegekbe, zacskókba töltve kapjuk meg, amelyek ha kiürülnek, szintén a kukába kerülnek.
Amiről szó lesz
Mennyi szemét keletkezik naponta?
Érdemes egy hetünket végigkísérni, hogy mennyi és nagyjából milyen jellegű hulladék keletkezik. Ha erről feljegyzést is készítünk, már megtettük az első lépést a háztartási hulladékok korszerű kezelése felé.
Másfajta hulladékkal kell számolni ugyanis egy kertes házban élő családnak, és mással egy lakásban élőnek. A mennyiség sem azonos minden háztartásban: a több fős családok nagyobb kihívások elé néznek, mint az egyedülállók. Éppen ezért a jegyzetünket egészítsük ki még annyival, hogy nagyjából mennyi szemét keletkezik háztartásunkban naponta.
Ráadásul a hétköznapokban nem ugyanazok a hulladékkezeléssel és -tárolással kapcsolatos feladatok, mint speciális esetekben, például lakásfelújítás, bútorvásárlás vagy költözés idején, amikor megnövekedett szemétmennyiséggel kell számolnunk.
Szükségünk van-e otthon szemétgyűjtőre?
Érdemes a különböző célokra külön hulladékgyűjtőt tartani. Gondoljunk csak például arra, mi történik, ha a kerti hulladékot, például az elszáradt leveleket, lehullott gallyakat nem tároljuk megfelelően: a csomókba gereblyézett falevelek megázva már nehezebben kezelhetők, a járdán hagyott nedves falevelek pedig a csúszásveszély miatt a balesetek kockázatát rejtik.
Vagy például ha a szelektív szemétválogatás elvét követve az üveghulladékot akár hetekig szeretnénk gyűjteni, hogy aztán egyszerre vigyük el a gyűjtőhelyre, sokkal célszerűbb az üveget egy erre kijelölt kukába tenni, mint egy sarokban vagy a kamrában kerülgetni.
Kertes házak között biztosan találunk olyat, ahol akár többféle háztartási szemetes kuka is elhelyezhető.
Hányféle kukára van szükségünk a hulladékkezeléshez?
Bármennyire is szelektáljuk a hulladékot, azért nem kell telepakolni tárolókkal a ház környékét. Ha már tudjuk, milyen jellegű szemétből halmozódik fel a legtöbb a háztartásban, azt is tudni fogjuk, milyen tárolókra lesz szükség.
A konyhában mindenképpen helyezzünk el egy szemetes vödröt vagy beltéri fedeles kukát a konyhai hulladék számára, lehetőleg pedálos típust, hogy sem főzés közben, sem más alkalommal ne kelljen kézzel hozzányúlni.
Lebomló szemetes zsákkal használjuk, így tiszta marad a tárolónk, és a környezetünket is óvjuk.
Családi házaknál alapvető egy nagyméretű kuka a kommunális szemét számára, és egy másik a zöld hulladék számára. A szolgáltatók általában ezt biztosítják, de csak egy gyűjtő szállítását vállalják. Ezért ha abba az egybe nem fér bele minden, tárolóedényre lesz szükségünk, amiben átmenetileg elhelyezhetjük a hulladékot.
Részesítsük előnyben a gurulós, kerekekkel ellátott típust, hogy könnyebb legyen kivinni. Régi kukához vásárolhatunk úgynevezett “kuka szolgát” vagy kukaszállító kézikocsit, amivel a szállítást megkönnyítjük.
Ha kukafedél eltört vagy már nem használható, mindenképpen cseréljük ki, mert ez a biztosítéka annak, hogy nem ázik meg a szemét. Az átázott hulladék ugyanis hamarabb bomlásnak indulhat, így nehezebb lesz eltávolítani a szemetet a gyűjtőből, ráadásul a rothadási folyamat miatt kellemetlen szagok áradhatnak belőle.
Kertes házakban praktikus eszköz a speciális kerti gyűjtőzsák. A leveleket, nyesedékeket, felaprított gallyakat, levágott füvet stb. gyűjthetjük vele. Alkalmas a kerti hulladék más helyre szállítására vagy ideiglenes tárolására is. Segítségével rendezettebbé válhat a kert.
Ha pedig a zöld hulladékot komposztálni szeretnénk, erre a célra a kerti eszközök közül különleges gyűjtő, komposztáló láda áll a rendelkezésünkre. Felül és alul is nyitható, a réseken át történő intenzív szellőzés pedig segíti a komposztálást. A komposztálás haszna, hogy a lebomló szerves hulladék értékes talajjavító anyaggá alakul, helyben. Ez a megoldás nem csak gazdaságos, hanem a lehető legkisebb környezetterheléssel jár. Az így elkészült komposzt a kerti növények és a szobanövények táplálására is alkalmas.
Ha otthoni irodát működtetünk, ott is legyen egy hulladékgyűjtő, és ezt kiegészítve egy iratmegsemmisítő. Segítségével az apróra vágott papír sokkal kevesebb helyet foglal el.
Miért van szükség szelektív szemétgyűjtésre?
Több oka is van a szelektív hulladékgyűjtésnek. Előfordulhatnak ugyanis a háztartásban mérgező vagy veszélyes anyagok, amelyeket külön kell kezelni. Ilyenek például a festékek, az akkumulátorok vagy a gyógyszerek. Ez utóbbiakat például jól elzárt helyen kell gyűjteni, majd gyógyszertárban leadni.
Ahhoz, hogy minél több hulladékot újra tudjon hasznosítani az emberiség, néhányat elkülönítve kell gyűjteni. Ilyenek a fehér és a színes üvegek (amiket külön-külön gyűjtünk), a papír, a műanyag, a fém. Ha figyelmesek vagyunk, találkozhatunk újrahasznosított termékekkel, papírárukon gyakran megjelenik ez a jelölés, de ruhanemű is készül újrahasznosított műanyagból.
Sok helyen a szelektív gyűjtésre is lehetőség adódik, így szervezett formában szállítják el a hulladékot. De ha nincsen ilyen szolgáltatás, akkor is gyűjthetjük szelektíven a szemetet, és elszállíthatjuk a gyűjtőhelyekre. Legalább egy plusz gyűjtőre szükségünk lesz ehhez a feladathoz.
Hasznos tanácsok
Csak pár dologra kell figyelnünk, és máris sokat tettünk a környezetünkért. A műanyag flakonokat például mindig kupak nélkül, összenyomva dobjuk a szemétbe, így az kevesebb helyet foglal, gazdaságosabb a szállítás. A flakonokat, műanyag dobozokat mindig mossuk el, így tudják őket tárolni, aprítani, majd újrahasznosítani.
Nagy mennyiségű csomagolóanyagot vagy építési hulladékot szállíttassunk el a gyűjtőhelyekre. Ez utóbbit legjobb, ha egyenesen sittes zsákba pakolják. A háztartási hulladékgyűjtők, akár társasházról, akár családi házról van szó, nem alkalmasak ezek gyűjtésére (és rendszerint tilos is az építési törmeléket a kommunális szeméthez rakni).
Próbáljunk már a vásárlásnál is arra gondolni, mennyi szemetet fogunk termelni. A nagy kiszerelésű háztartási szerekkel például kevesebb műanyag kerül az otthonunkba, majd a kukába. A saját bevásárlótáska használata ma már alapvető igény, ezen kívül érdemes saját gyümölcsös-zöldséges vászonzsákot, kenyeres zsákot beszerezni, és azzal bevásárolni.
Az újrahasznosítás háztartásunkban is működhet. Természetesen otthon nem a feldolgozásra kell gondolni, hanem arra, hogy egy-egy kidobandó tárgyat vagy csomagolóanyagot hogyan tudunk más célokra hasznosítani. Így születhet hungarocellből képkeret, századfordulós varrógépből asztal, sérült porcelán tálból virágcserép, papírdobozokból paraván a gyerekek bábszínházához.