A disznóvágás nem veszélytelen üzen, és kemény munka. Pár jó tanács azoknak, akik nem olyan gyakran vágnak disznót.
1. Ha nem eszünk húst, ha a molylepkét is inkább kikergetjük, minthogy agyoncsapnánk, viszont a disznóólnak vagy a vérnek még a szagát sem bírjuk, NE MENJÜNK disznóvágásra akkor sem, ha valaki hív. Kertészkedjünk inkább, azzal nem lesznek ilyen gondjaink.
2. Ha már negyedszer kínálnak meg jóféle házipálinkával, pedig a disznó még az ólban van, kezdjünk el aggódni. Nézzük meg, hogy a telefonunk fel van-e töltve, ha mentőt kellene hívni valakihez. Bárhogy folytatódjék a nap, valami komoly baj biztosan lesz.
3. Ha nekünk kell átgondolni, mi mindenre lesz szükség, de még fát sem vágtunk életünkben, nemhogy disznót, inkább ne vállaljuk. Ha nincs más megoldás, itt egy kis segítség:
- Orrfogó. Ebből akár több is, mert nem csak az orrát kell fogni az állatnak, hanem a lábát is, és nagyon erőteljesen tud tiltakozni.
- Sok kés (leszúrni, darabolni, kockázni, kaparni, felvágni, aprítani, hártyázni, pucolni stb.) és egy csontfűrész. Nem, bárki bármit mond, a fémfűrész nem ugyanolyan jó.
- Sok-sok edény, vájling, (felfogni, összegyűjteni, kikeverni, bekeverni, felfőzni, kisütni, abálni, tárolni, odébb vinni, félretenni, leszűrni).
- Perzselő, gázpalack (akár több is, a félig perzselt disznó ronda látvány), nyomásszabályzó.
- Emelő, mert a disznó akkor is nagyon nehéz, ha már nem él. Ha valaki nagyon erős, elég lehet egy kötélcsiga erre a célra, de előtte próbáljuk ki egy mázsás súllyal, biztosan megy-e majd.
- Húsdaráló és hurkatöltő, abálókosár és lánckesztyű Nem, a „majd odafigyelek” nem elég. Ilyenkor minden csúszik a víztől a zsírtól és a vértől, résztvevőből pillanatok alatt átalakulhatsz bekötött kezű nézővé.
- Henteskötény, ha valaha még hordani akarjuk a rajtunk lévő ruhákat.
- Gázzsámoly és üst, üstház, fakanál, a nagyobbak közül
- Csomagolóanyag az elkészült holmikhoz
- Hűtő- és fagyasztószekrény, ha esetleg nem vagyunk felkészülve 5-10-50-100 kg hús és húskészítmény hosszabb tárolására.
4. A disznóvágást nem a koránkelés sportértéke miatt kezdik hajnalban, hanem mert több embernek is nagyon sok munka, mire az élő állatból étel lesz. Ha reggel 7:30 után kezdjük, jobb, ha tudjuk, hogy még éjfél után is ott leszünk a helyszínen. Mivel disznót jellemzően hidegben vágunk, ehhez nem árt egy szakadtabb télikabát a pulóverek fölé, mert ha azt vesszük fel, amit mindennap hordunk, másnap biztos, hogy mosásba kerül.
5. Ha valaki a perzselővel melegíti a fogyóban lévő gázpalackot ahelyett, hogy 40-50 fokos, puszta kézzel még épp elviselhető meleg vízbe tenné (nem vicc, volt már belőle tragédia), szép finoman beszéljük le róla, különösen, ha már ivott ezt-azt. Ha nem sikerül, kérjünk segítséget, végső esetben inkább hagyjuk ott az eseményt.
6. A disznóvágáson a böllér a főnök. Egy személyben hentes, szakács, munkavédelmi felelős. Hallgassunk rá, majdnem mindig tudja, mit beszél, akkor is, ha esetleg ránézésre nem látszik.
7. Ha disznóvágásra hívnak, ne szervezzünk aznapra (például estére) másik programot. Higgyük el, hogy
- Sokkal tovább fog tartani, mint gondoltuk volna
- Túl fáradtak leszünk bármi máshoz
- Mindennél jobban vágyunk majd egy forró fürdőre
- Még el is kell tenni azt a rengeteg húst/kolbászt/hurkát stb.
8. A disznóvágás sok mindenről szól – közösségi tevékenység, minőségi élelemforrás, hagyomány, stb. – de elsősorban nem arról, hogy pénzt takarítunk meg. Bár ez is igaz lehet, ha komolyan részt veszünk a munkában, estére nem érezzük majd úgy, hogy olcsón jutottunk húshoz.
9. Disznóvágás közben minden fázis végén mossunk alaposan, szappannal kezet, és mosogassuk el a használt eszközöket is. Vigyázzunk, nehogy befertőzzük az ételt. Különösen igaz ez a töltött árura (disznósajt, kolbász) mert azt nem biztos, hogy megfőzzük/sütjük fogyasztás előtt. Ügyeljünk, hogy soha semmi ne essen le a földre, beleértve saját magunkat is. Az egyik fertőzésveszélyes, a másik fáj.
10. A disznóvágás lehet kellemes élmény, de emellett veszélyes üzem. Kiszámíthatatlan állatok (nem csak a disznó, lehetnek pl. harapós kutyák is), kések, darálók, bárdok és fűrészek, szennyeződés, csúszás-, égés- és fertőzésveszély csak néhány, amit érdemes elkerülni. Vegyük komolyan és végezzük figyelmesen. Sok sikert!