Gyakran elfelejtjük, hogy a háztartásunkban előállított hő, akár víz, akár a levegő melegítésére használjuk fel, kémiai folyamatok eredményeként jön létre. Az égés során kémiai átalakulás zajlik, vagyis vegyületek bomlanak és keletkeznek, a vég- és melléktermékek kezelésével pedig foglalkozni kell.
A keletkező vegyületek egy része szilárd, más része azonban gáznemű és sajnos ezek többnyire olyan gázok, amelyek ártalmasak az egészségre, sőt egyenesen mérgezőek.
Amiről szó lesz
A háztartási hőtermelés veszélyei
A fa és gáztüzelésű fűtőberendezések esetében az égés következtében keletkező gázt és füstöt rendszerint kéményben vezetik el. Kivéve az ún. szieszta kályhákat, amelyek a belső térbe engedik a gázt, és arról sem szabad elfeledkezni, hogy a gázsütő, illetve a tűzhely gázrózsái ugyanezt teszik! A kémény állapotát, a fűtőberendezés megfelelő szellőzését időről-időre ellenőriztetni kell, hiszen a kiáramló füstből és gázokból lerakódások keletkezhetnek benne, amelyek ronthatják a hatásfokát.
Ha a kémény huzata nem megfelelő, vagy a fűtőberendezés burkolatán keletkezett lyukon az égéstérből lehetőség van az égéstermékként keletkező gáz és füst visszaáramlására, nagy veszélynek tesszük ki magunkat. Hiszen sajnos ezek a gázok (pl. CO vagyis a szén-monoxid) a legtöbb esetben szagtalanok, így emberi érzékekkel lehetetlen észlelni, hogy megnövekedett a koncentrációjuk a levegőben. Gáztüzelésű berendezések esetében a bevezető gázcső is rejthet kockázatokat, ha a meggyengülő tömítések, szelepek vagy csapok valamelyikénél szivárogni kezd.
Minden égés magában rejti annak lehetőségét, hogy olyan tárgy is lángra kap, amelyet nem szándékoztunk meggyújtani. Legyen szó akár a kandallóból a parkettára kipattanó szikráról, akár a villanymelegítő fűtőszáljához érő függönyről, az így keletkező tűz észrevétlen maradhat, vagy rosszabb esetben mindez éjszaka történik, ezért előállhat az a helyzet, hogy csak későn észleljük a tüzet a lakásban
Milyen eszközök állnak rendelkezésre a szobalevegőben rejlő láthatatlan veszélyek megelőzésére?
A kereskedelemben kaphatunk eszközöket a különféle gázok (PB-gáz, CO) koncentrációjának mérésére, a füst mértékének jelzésére, a tűz, illetve paramétereinek (hő, hősebesség) észlelésére. Ezek az eszközök különféle kombinációkban is kaphatók, választhatunk kombinált hő- és füstérzékelőt, CO- és füstérzékelőt, kombinált szén-monoxid és füst vészjelzőt, tűz- és hősebesség érzékelőt.
Ezek az eszközök nem csak a háztartási fűtőeszközök biztonságos üzemeltetéséhez fontosak, de hozzájárulhatnak garázsok, konyhák, fürdőszobák, közösségi terek, iskolai laborok, és minden olyan helyiség biztonságához, ahol az egészségre káros anyagok kerülhetnek észrevétlenül a levegőbe.
Milyen szolgáltatásokat várhatunk az érzékelőeszközöktől?
A CO érzékelők esetében a legegyszerűbbek egy előre beállított egészségügyi határértékhez viszonyítják a helyiség levegőjében mérhető koncentrációt, és jeleznek, ha átlépésre kerül. A komolyabb készülékek alkalmasak arra, hogy felismerjék a koncentráció növekedését (például „nyiss ablakot funkció”) és annak megfelelően előzetes jelzést adjanak egy alacsonyabb szinten, mielőtt az egészségre káros mértékhez kapcsolódó vészjelzést leadnák. Egyes készülékek csak akkor adnak vészjelzést, ha a veszélyesen magas koncentráció bizonyos ideig fennáll, előtte csupán előzetes jelzéseket produkálnak.
A tűzérzékelő berendezések több paraméter alapján érzékelik a helyiségben keletkezett tűz jelenlétét. Van, amelyiket kiolvadó áramkörrel szereltek fel (ez egyértelműen a hőt érzékeli), van amelyik a szobalevegő összetételének megváltozását (füstöt) vagy a szoba hőmérsékletének gyanús emelkedését regisztrálja (hősebesség-mérés). Az egyszerűbb készülékek egy változót, míg a fejlettebb típusok több különfélét vesznek figyelembe (önellenőrzés a téves riasztás elkerülésére).
A PB-gáz érzékelők egyes típusai (riasztórelés változatok) a vezetékrendszerbe beillesztve (mágnesszelephez vagy vezérlőpanelhez/riasztóberendezéshez közvetlenül csatlakoztatva) riasztás esetén azonnal gondoskodni tudnak a gáz automatikus elzárásáról.
A füst-, gáz- és tűzérzékelők típusai a tápellátást tekintve sokfélék lehetnek. Egyes típusokat a falra szerelve megszakítás nélkül csatlakoztathatunk a villanyhálózatra, de kaphatók konnektorba dugható és akkumulátoros típusok is. Létezik olyan is, amelyikben elemet kell cserélni, és néhány típus hosszú élettartamú, nem cserélhető elemmel működik. Minden típus esetében a kijelzőn helyet kap egy olyan fényjelzés, amely a tápellátás, illetve a készülék megfelelő működését jelzi vissza. Az akkus és elemes típusok kiválóan alkalmazhatóak például lakókocsiban, nyaralóban, ahol nincs bevezetve a villanyhálózat.
A piac csúcskategóriás eszközei képesek az események naplózására, az adatok tárolására és okostelefonra való átküldésére. Az innovatív típusok okostelefonról vezérelhetők, egyedi applikáció segítségével a beállításaik módosíthatók, illetve a készülék állapota folyamatosan nyomon követhető.
Az érzékelő kiválasztása során mindenképpen fordítsunk figyelmet a gyártó által javasolt működtetési körülményekre (hőmérséklet, páratartalom), mert ha ezek nem illeszkednek annak a helyiségnek a paramétereihez, ahol használni szeretnénk, az akadályozhatja a készülék rendeltetésszerű, illetve megbízható működését!