A fű karbantartásának legfontosabb eszköze a fűnyíró, amelynek beszerzése a laikusok számára nem mindig egyszerű feladat. A piac a nyári szezonban rendkívül széles választékot kínál, a legkülönfélébb technológiákat felvonultató és egymástól számos tulajdonságban különböző gépekből. Mit tudnak a modern fűnyírók, és melyek azok a tulajdonságok, amelyekre szükségünk van ezek közül? Ebben segítünk.
Ha nyár, akkor fűnyírás – a pázsit nem csak esztétikai értékével járul hozzá a kertünk szépségéhez, hanem a szabadban való tartózkodás eleme is. A keleti filozófiák és a nyugati orvostudomány is egyetért abban, hogy a füvön való mezítláb járás kellemesen stimulálja idegrendszerünket, és jót tesz a mozgásszerveknek, az egész testnek is.
Amiről szó lesz
Különleges szolgáltatások, amelyeket megtalálhatunk egy fűnyíróban
Azokhoz a kertekhez, amelyek speciális tulajdonságokkal rendelkeznek, a piac természetesen kifejlesztette az egyedi jellegzetességeket áthidaló megoldásokat is.
A dimbes-dombos, nagy szintkülönbségekkel és ennek megfelelően sok lejtővel rendelkező, esetleg hepehupás felszínű kertekhez találták ki a széles skálán változtatható nyírásmagasságú, nagy kerekű típusokat. A nyírásmagasság állíthatósága biztosítja, hogy a munka ne akadjon el. Ha a nagy nyírásmagasság mellett nem vagyunk elégedettek az eredménnyel, a viszonylag egyenesebb területen kisebb magasságra állítva még mindig finomíthatunk rajta. A nyírásmagasság állítására többféle megoldás létezik: van, amelyik gépnél egyenként le kell szerelni a kerekeket és másik furatba áthelyezni, van, ahol minden kerék mellett találunk egy kart és ennek segítségével végezhetjük el a beállítást, a legfejlettebb gépeknél pedig egy központi kar segítségével egy mozdulattal változtathatunk.
A nagy kerék a fűnyíró közlekedését könnyíti meg a nehéz terepviszonyok között, és nem befolyásolja a nyírási magasságot (sokan összekeverik!). A kerekek szempontjából az sem mindegy, hogy csapágyazott típust épített-e be a gyártó, hiszen ez utóbbi hosszabb élettartamot ígér, miközben a mozgása könnyedebb.
A fűgyűjtés mikéntje szintén nagyon változó a fűnyíróknál. Kaphatók olyan típusok, amelyek egyáltalán nem gyűjtik a levágott füvet. Ha az a szándékunk, hogy a zöldhulladékot a terepen hagyjuk, érdemes olyan eszközt választani, amelynek van úgynevezett mulcsozó funkciója, azaz addig keringeti a késházban a levágott füvet, amíg egészen apróra összedarálja, és úgy teríti el a területen. Ez a fű szempontjából rendkívül egészséges és tápláló vágási mód, hiszen az elbomló széna táplálja a töveket, ugyanakkor igen gyakori vágást igényel, hiszen csak akkor működik hatékonyan, ha a fű hosszának maximum az 1/3-át vágjuk le a munka során.
Egyes típusok a levágott füvet ugyan összegyűjtik, ám nem tárolják, hanem egy terelő segítségével valamelyik oldalra, összefüggő csíkban kiszórják, ezek az oldalkidobós fűnyírók. Ez utólag könnyebben összegyűjthető, mint amikor a nyírás után szimplán szétszórják a kertben.
Ha szükséges a levágott fű gyűjtése, akkor érdemes egy kis időt szánni annak feltérképezésére, hogy egyes gépek milyen sokféleképpen oldják ezt meg. Nem csak a fűtartályok mérete változik, hanem az elhelyezése (ez a stabilitás és a navigálhatóság miatt fontos) és a leszerelés módja is. Nagy méretű fűtartály esetén fordítsunk gondot arra, hogy ellenőrizzük: a tartály stabilan áll, és ha tele van, akkor sem esik le magától, ugyanakkor a leszerelése az ürítéshez egyszerű, egy mozdulattal elvégezhető.
A fűnyírók méretével kapcsolatos szempontok
Akadnak olyan berendezések, például az MDT SMART 32 E, amelyeken a fogantyúknak nem csak a hossza, hanem a dőlésszöge is változtatható. Ez a lehetőség két esetben számít igazán: egyrészt, ha valami miatt különös hangsúly esik a gép navigációjára (sok a tereptárgy, egyenetlen a felszín), másrészt, ha nagyon különböző testalkatú emberek használják ugyanazt a gépet (például a nők többnyire nem csak alacsonyabbak a férfiaknál, de az izomzatuk felépítése is eltérő, máshonnan indítják az erőkifejtést, így más testtartás kényelmes és hatékony számukra). Amikor azonban csak egy ember használja a gépet, és a terep viszonylag egyenletes, nem érdemes akkora hangsúlyt fektetni erre a sajátosságra.
Nagy könnyítés lehet, különösen nehéz terepen, ha a „tologatós” fűnyíró helyett olyan típust választunk, amelyik rendelkezik kerékmeghajtással. Önjárónak is nevezik ezeket a modelleket, ami nem azonos a robotfűnyíróval, csak azt fedi, hogy vagy az első vagy a hátsó kerék kap meghajtást, ezáltal a fűnyírót nem kell tolni, hanem önmagától halad. Egyes típusokon egy sebesség található, másokon több fokozat közül is választhatunk, de létezik olyan is, amelynek a sebessége fokozatmentesen változtatható.
Még egy követelmény felmerülhet, ami a kertészkedő nők szempontjából nem mindegy egy fűnyíró kiválasztása során. A gépek súlya, ami nem csak a munka, hanem a tárolás, szállítás (emelgetés, lépcsőn hurcolás) miatt sem elhanyagolható. Számukra készültek a szuperkönnyű gépek, amelyekkel ez nem jelenthet gondot.