Egész nyáron át élvezhetjük a kertünket, és emlékezetes partikat szervezhetünk – ehhez csak a megfelelő kellékekre lesz szükség és kényelmes kerti bútorokra.
Amiről szó lesz
Kerti bútorok
Akár kertben, akár teraszon szeretnénk kényelmesen pihenni vagy szabad levegőn étkezni, mindenképpen szükségünk lesz asztalra és ülőbútorokra. A kerti bútor az igényeinknek megfelelően sokféle lehet: komplett garnitúra, egy-egy függőfotel, hintaágy napernyővel, napágy, relax szék, sarokgarnitúra, de beszerezhetünk kültéri padot vagy összecsukható asztalt is sörpadokkal.
Ha csupán az erkélyre keresünk bútort, elég pár összecsukható szék a megfelelő asztalkával. Nagy alapterületű kertben pedig elfér a nagyobb társaságra tervezett és bővíthető kerti garnitúra is. Mielőtt megvennénk a kerti bútort, érdemes átgondolni, mit szeretnénk, milyen anyagból legyen: műanyagból, fából, fémből, rattanból stb.
Műanyag kerti bútor
A műanyag bútorok, valamint a műanyagból készült rattan utánzatok vitathatatlan előnye, hogy sokkal könnyebb a tisztításuk, mint más kerti garnitúráké. A vegyi anyagokra azonban kényesek lehetnek.
A műanyag bútorok nem túl nehezek, ezért könnyebben mozgathatók. Ha a terasz, loggia nem fedett, vagy valamilyen oknál fogva nem tudjuk nap mint nap elrakni a bútorokat, a műanyag remek megoldás, mivel nem kell óvni az esőtől. Az UV-sugárzás viszont károsíthatja, hiszen elszíneződhet tőle.
Fémvázas kerti bútorok
Az alumínium és acél vázas bútorok súlya is kisebb lehet, mint például a tömör fáé, így elpakolásuk nem jelent kihívást. Az acél esetén fontos, hogy óvjuk a bútort az időjárás viszontagságaitól és a sérülésektől, mivel ha az acélváz megsérül, hamar megindulhat a rozsdásodás.
A fémváz nedves ruhával könnyen letakarítható, de a textil bevonatú támla és ülőfelület tisztításához már speciális tisztítószerekre lesz szükség.
A por-szórt alumíniumváz – például az Alu TEAK fa kültéri garnitúra esetén – egészen kedvező tulajdonságokkal rendelkezik: UV-álló, fényálló, strapabíró, kosztaszító, egyszerűen tisztítható és környezetbarát. Szinte bármilyen időben a szabadban vagy a teraszon hagyható komolyabb károsodás nélkül.
Fából készült bútor
Szinte minden kertbe jól illeszkednek, sokan ezért keresik a fából készült kerti bútorokat, például a Rejkyavik fotelt. Rendszeres karbantartással hosszú ideig bírják.
Bár ezeket a kerti bútorokat impregnálják, egyik darab sem bírja azt, hogy tartósan nedvességnek vagy nagyobb mennyiségű csapadéknak tegyük ki, különben a lécek megvetemedhetnek, az eresztékek meglazulhatnak, a lakk vagy festék lepereghet, korhadásnak, rothadásnak indulhat a faanyag. Ezért zárt helyen tároljuk, ne hagyjuk kint, vagy takarjuk le vízhatlan ponyvával.
Rattan
Hangulatos, egyedi, romantikus stílusú a rattan. Ám nagyon oda kell rá figyelni, nem számít tartós alapanyagnak. Óvni kell az esőtől, ha pedig nem használjuk, a napfénytől is, hogy sokáig megőrizhesse minőségét.
Tűzrakás a kertben
Az egyik legjobb nyári időtöltés a sütögetés és közös étkezés a szabadban. Éppen ezért érdemes a kertben külön tűzrakó- és grillezőhelyet kialakítani. Oda tervezzük, ahol nem borul rá a növényzet – a tűzveszély miatt -, és ahol kényelmesen elférünk balesetveszély nélkül.
Ha kint szeretnénk sütögetni, számtalan berendezés közül választhatunk a faszenes asztali grilltől a faszenes grillhordón át a többfunkciós készülékekig. Kerti sütőhelyet azonban csak olyan alapanyagból készítsünk – például tégla vagy terméskő – amely nem gyúlékony, és tartósan bírja a magas hőmérsékletet. Megépítése előtt pedig kérjünk tanácsot szakembertől is. A legfontosabb, hogy a grillsütő vagy grillhordó stabilan álljon majd!
A kert grill alapanyaga leggyakrabban bontott tégla, nagyméretű folyami kavics, bazalt kő, vagy hasított, esetleg gömbölyűre csiszolt terméskő. Ezek közül a legolcsóbb a rusztikus és ódon megjelenést biztosító bontott tégla. A megsüllyedés, szétcsúszás elkerülésére a kerti grillező alá 10-15 cm vastag beton alapozást is készítsünk, és az alapba betonacél háló vagy szálak is tehetők. Ennek használatával elkerülhetjük, hogy szétfagyjon a beton alap, így a téli védelem kimerülhet a ponyvás letakarásban.
Ne feledkezzünk meg a grillező fém alkatrészeiről – grillrács, hamutálca, nyárstartó stb. – vagy a grilltárcsa méretéről sem: ezeket válasszuk ki a tervezés előtt, hogy a pontos adatok ismeretében alakíthassuk ki a készülő grillezőt.
A tűzrakóhelyhez 30 cm mélyen kör vagy négyzet alakban függőleges falú mélyedést kell ásnunk, a fal mentén egymásra rakott folyami kavicsokkal vagy téglákkal biztosíthatjuk, hogy ne omoljon le a szegély. A mélyedés peremét is körberakhatjuk bontott téglával vagy nagyobb kövekkel. A függőleges és a vízszintes részen is ügyeljünk a „falazás” stabilitására, tömörítsük le a talajt, ágyazzuk be az egyes darabokat, és igyekezzünk szorosan rakni őket.
Ha azonban nem szeretnénk tűzrakóhely megépítésével vesződni, elegendő, ha egy profi, gázzal működő vagy faszenes grillt szerzünk be.
A grillezés és kerti sütögetés kellékei
Grillezési kisokosunkban már összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a szabadtéri sütés-főzésről. Mire lehet még szükséged?
Kerti partik alatt nem árt letakarni az ételeket, hogy ne lepjék el a rovarok, ne hulljon rájuk falevél stb. Ilyenkor jön jól a sütitároló vagy a sajtharang. Az alapanyagokhoz, salátákhoz, bepácolt húsokhoz szerezzünk be szendvicstartót, műanyag csatos dobozt, ételdobozt.
Gondoskodjunk tányérokról, koktélpoharakról, evőeszközkészletről, mixeres kancsóról, a maradékokat pedig gondosan rakjuk el tárolóedényekbe, dobozokba.