A háztartásban – akár felújítási, akár építési munkát végzünk – gyakran lehet szükségünk csiszológépekre, ezért érdemes megismernünk és beszereznünk a szükséges eszközöket.
A felületek letisztítása, valamilyen rétegtől való megszabadítása, elsimítása mind-mind olyan feladat, amit különféle csiszológépek használatával érhetünk el. A típusok és funkcióik között segítünk most eligazodni.
Amiről szó lesz
Milyen céllal fejlesztették ki a csiszológépek különféle változatait?
Attól függően, hogy mekkora felületet, milyen vastagon, mennyire hosszadalmas munkavégzés során kívánunk lecsiszolni, illetve, hogy az adott felületen milyen egyenetlenségek, kikerülni kívánt szerelvények vagy struktúrák lehetnek különféle formájú fejet használó és eltérő technológiákat alkalmazó csiszolók között választhatunk.
A kézi csiszológépeket alapvetően két nagy csoportba soroljuk: lap- és szalagcsiszolók. Az előbbiek kör alakban csiszolnak vagy négyzet alakú csiszolólapot alkalmaznak, ezek közé soroljuk a lapot tengely körül forgató és a rotációsan rezgető típusokat is. Ezeken a csiszolólapot csavar vagy tépőzár rögzíti a helyén. A szalagcsiszolók a munkavégzés során egy ékszíjszerűen felfeszített csiszolószalagot járatnak körbe a gépen elhelyezett hengerek körül.
Szalagcsiszolók
A csiszológépek sorra vételénél a kiterjedt felületen használható, elnagyolt hatású típusoktól haladunk a kifejezetten finom, precíz munkát lehetővé tevő típusok felé. A szalagcsiszolók csoportja az, amelynek célja a kifejezetten a nagyobb területek elnagyolt tisztítása. A szalagcsiszoló hatékonyan távolítja el akár a vastagabb festékrétegeket is vagy simítja el egy felület egyenetlenségeit, ám nem alkalmas sem a szélek, sem a sarkok, sem a legömbölyített felületek kezelésére, sem pedig arra, hogy a rétegek eltávolításánál a finom, végső simításokat elvégezzük vele.
Rezgőcsiszolók
A rezgőcsiszolók vagy vibrációs csiszolók a szalagcsiszolókhoz hasonlatosan négyzet alakú talppal rendelkeznek, a céljuk úgyszintén a nagy felületekről való rétegeltávolítás. Megbízhatóan végzik el az akár vastagabb vagy öregebb festékrétegek eltávolítását is, de az anyageltávolítási sebességük kissé visszafogottabb, mint a szalagcsiszolóké, így általában akkor alkalmazzák őket, ha nem szükséges a teljes festékréteg eltávolítása, inkább csak gyorsabb kezelésről, kisimításról van szó.
Extcenteres vagy forgó-rezgő csiszolók
Az excentrikus csiszolók típusába soroljuk a csiszolólapot a tengely körül forgató vagy vibrációsan oldalirányba rezegtető típusokat. Mindkét esetben lehet korong vagy négyzet a csiszolófelület. A szalagcsiszolókhoz hasonlóan kiterjedt felületek eldolgozására alkalmasak, nagy előnyük azonban, hogy gömbölyű és íves részeken való munkához is kiválóak. Sarkokhoz és nehezen elérhető felületekhez, valamint finomabb rétegeltávolításhoz azonban még mindig ne ezeket a típusokat alkalmazzuk. A gömbölyű felületek megmunkálásához a korong alakú csiszolólappal rendelkező vibrációs gépet ajánljuk.
Multicsiszolók
A multicsiszolók onnan kapták a nevüket, hogy formailag átmenetet képeznek a nagy felületű csiszolók és a deltacsiszolók között. A csiszolófelületük egy vasaló talpának formájához hasonlít, azaz amellett, hogy van egy szélesebb részük, az elülső felükön csúcsos „orr-résszel” rendelkeznek, így már élek, sarkok és nehezen elérhető helyek csiszolására is alkalmasak. A finom munkák mellett a széles, nagy felületű résszel a kiterjedtebb, homogén felületeken is jól boldogulunk velük.
Deltacsiszolók
A deltacsiszolók onnan kapták a nevüket, hogy a csiszolófelületük háromszög (deltoid) formájú. Kifejezetten kíméletes munkákra alkalmasak, így az éleken, sarkokon, nehezen elérhető felületeken végezhetünk velük simítási, felület-eltávolításifeladatokat. Nagy felületek kezelésére nem érdemes ezeket használni, mivel a csiszolórészük viszonylag kicsi, és így nem csak hogy lassan haladhatunk velük, de a megmunkált terület nem lesz egyenletes, amiatt, hogy a csúcsokkal a gépet megbillentve bele-belemarhatunk a felületbe. Az anyageltávolítási sebességük sem túl magas, ez is a kifejezetten precíz, kis felületen végzendő feladatvégzéshez igazodik.
Milyen különleges paraméterekre számíthatunk egy csiszológép kiválasztásánál?
A csiszológépek kiválasztásánál roppant fontos szempont, hogy milyen felületek – fa, fém, műanyag stb. – megmunkálására ajánlják, illetve ehhez milyen szemcseméretű csiszolókorongot javasolnak a gyártók. Ha a választható szemcseméret széles határok között mozog, jó, ha ennek megfelelően a csiszológép fordulatszáma vagy rezgésszáma változtatható.
A csiszolási munkák minden esetben porral járnak, és a por belélegzése nem csak kellemetlen, de a tüdőnkre is káros hatással lehet. Ha sokat kívánjuk használni a gépet, érdemes olyan típust vásárolni, amelyik rendelkezik valamilyen porelszívási, porgyűjtési funkcióval, mint ez a Bosch rezgőcsiszoló.
Gyakori vagy hosszan tartó használat esetén nem elhanyagolható szempont az ergonómia és a praktikum. Sok típus rendelkezik állítható fogantyúval, ami megkönnyíti, kényelmesebbé és hatékonyabbá teszi a munkát. Az akkumulátoros típusok esetében nem kell foglalkoznunk a kábel vezetésével, de ha konnektorba dugható berendezést választunk, jó, ha van rajta kábelvezető, hogy ne gabalyodjunk a kábelbe bele munka közben.